Slováci začali zarábať na seba, nie na štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dane
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí pracujúci od pondelka 10. augusta začali zarábať pre seba a nie na dane. Deň daňového odbremenenia vypočítal Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika podľa celkového daňového zaťaženia pracujúceho na Slovensku, ktoré podľa údajov inštitútu a European Investment Centre za rok 2014 dosiahlo 60,34 percenta priemernej hrubej mzdy.

Inštitút vidí na Slovensku pokles zdanenia práce

Ide o takmer rovnaký údaj, ako za rok 2012, kedy bola prvýkrát publikovaná metodika na výpočet celkového daňového zaťaženia slovenských občanov. Vtedy dosiahlo 60,79 percenta.

Podľa Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika v porovnaní s rokom 2012 pokleslo na Slovensku zdanenie práce, teda sociálne a zdravotné odvody a daň z príjmu fyzických osôb, z 42,11 na 41,52 percenta. Štát ale vyinkasoval viac na administratívnych poplatkoch. Z hľadiska príjemcov daní nastala výraznejšia zmena iba pri navýšení podielu obcí na dani z príjmov fyzických osôb.

Daňové zaťaženie započítava všetky významné dane

Daňou sa však ekonomicky rozumie akákoľvek vynútená platba verejnému alebo súkromnému subjektu. Celkové daňové zaťaženie v tejto metodike tak započítava všetky významné dane v ich ekonomickej podstate.

Okrem zdanenia práce zahŕňa spotrebné dane, rôzne distribučné dane pri sieťových odvetviach, daň z pridanej hodnoty, poplatky platené verejnej správe a verejným podnikom, majetkové dane, dane platené podnikateľmi, ktoré sú súčasťou ich tržieb, ako aj de facto dane platené súkromným spoločnostiam, ako napríklad povinné zmluvné poistenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať