BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Sudánu by mohli pomôcť aj mladí automechanici, mimovládna organizácia Savio zmodernizuje dielňu v St. Joseph Vocational Training Centre v Chartúme. Okrem zabezpečenia nových technológií, ktoré umožnia opravu áut a uľahčia následné autofinancovanie, poskytnú Slováci Afričanom aj know-how. Celý projekt by mali stihnúť do konca novembra budúceho roka, všetko však závisí aj od sociálno-politickej situácie v krajine, ktorá umožní prístup k vzdelaniu, a nekonfliktnej spolupráce s vládou, ktorá uľahčí administratívne procesy. Projekt podporil Slovak Aid sumou takmer 148-tisíc eur. Koordinátorom projektu je sudánska mimovládna organizácia Boscoaid, ktorá má skúsenosti s budovaním základných a stredných technických škôl v Sudáne. Expertom je centrum St. Joseph´s, ďalším partnerom projektu je Savio. Odborným garantom na slovenskej strane bude Stredná odborná škola sv. Jozefa Robotníka zo Žiliny. Informácie agentúre SITA poskytla Mária Lacková z organizácie Savio.
Výsledkom projektu bude odborná výučba s využitím moderných technických pomôcok a strojov, potrebných k oprave a údržbe súčasných áut. Predpokladom výučby je odborná spôsobilosť učiteľov. Výučba prostredníctvom nových strojov a pomôcok sa môže začať len po absolvovaní tréningu učiteľov a ich zaškolení na prácu s nimi a výučbu ich použitia. Keďže ide o študentov z najnižších vrstiev, je potrebná aj pomoc a zabezpečenie nutných školských pomôcok pre nich, v prvom rade zakúpenie strojového vybavenia, vyučovacích pomôcok pre učiteľov a školských pomôcok pre žiakov a ich transport do strediska.
Odbor automechanik je jedným zo študijných odborov v tréningovom centre St. Joseph Vocational Training Centre. Škola poskytuje formálne aj neformálne štúdium, a tak isto vedie neformálne kurzy pre mladých ľudí z väzenia. Odbor automechanik sa vyučuje vo všetkých formách štúdia. Škola prijíma mladých ľudí, ktorí boli počas vojny nútení opustiť svoje pôvodné domovy. Ide prevažne o domorodých obyvateľov čiernej pleti, ktorých v iných školách diskriminujú. Časť študentov prichádza z chudobných arabských rodín. Vďaka kladnému hodnoteniu zo strany vlády vozia do centra aj mladých väzňov. Podmienkou prijatia na formálne štúdium je ukončenie osemročného základného štúdia a získanie Sudan School Certificate. Pre neformálne štúdium sa požaduje aspoň základná gramotnosť a vek od 15 do 35 rokov. Podmienkou je ovládať arabský jazyk.
Ekonomický rozvoj v Sudáne brzdí najmä nedostatok vzdelania a nízka kvalifikácia pracovnej sily, všetky národné rozvojové strategické dokumenty priznávajú potrebu investovania do ľudského kapitálu. Vzdelanie je tiež potrebným prostriedkom pri riešení konfliktov a vytváraní demokratickej spoločnosti. Snahou projektu je preto pomôcť zvyšovaniu vzdelanostnej úrovne v krajine. Modernizáciou jedného z odborov dostanú aj mladí ľudia z najchudobnejších vrstiev vysoko odbornú kvalifikáciu. Prostredníctvom modernizácie bude možné zabezpečiť lepší tréning, ktorý sa odzrkadlí v rýchlom a lepšom uplatnení na pracovnom trhu.
SITA