BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Väčšina slovenských zamestnancov neverí, že ekonomická situácia Slovenska sa v tomto roku zlepší. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu Workmonitor, ktorý zrealizovala personálno-poradenská spoločnosť Randstad.
Zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku v roku 2014 predpokladá len tretina účastníkov prieskumu. Takmer polovica zo zamestnancov na Slovensku pritom očakáva v budúcom roku navýšenie vlastných príjmov, a to v podobe jednorazovej odmeny za pracovné výkony v roku 2013 (52 %) alebo zvýšenie mzdy (48 %).
V porovnaní s ostatnými obyvateľmi európskych krajín sa Slováci až tak neobávajú o svoje pracovné miesto v súvislosti s prílevom pracovníkov z cudziny.
Pre 84 % zamestnancov nepredstavujú cudzinci žiadne ohrozenie z hľadiska istoty ich zamestnania, 46 % Slovákov hovorí, že možnosť spolupracovať s ľuďmi zo zahraničia je pre nich pridanou hodnotou a 16 % opýtaných si pochvaľuje, že sa vďaka nim zlepšilo ich pracovné prostredie. Iba 16 % slovenských zamestnancov uviedlo, že vzhľadom na príchod imigrantov pociťujú väčšiu obavu o svoje pracovné miesto.
Ani počas sviatkov a dovoleniek sa mnoho zamestnancov nedokáže naplno odpútať od svojich pracovných povinností. Štyria z desiatich Slovákov tvrdia, že si vždy aspoň udržujú prehľad o tom, čo sa v práci deje a 28 % z nich dokonca priznalo, že i počas voľných dní neustále kontrolujú pracovné maily. Podľa výsledkov prieskumu pritom takmer polovica zamestnávateľov od svojich zamestnancov očakáva, že im budú kedykoľvek k dispozícii, a to i počas dovoleniek.
Prieskum Workmonitor spoločnosti Randstad zahŕňa 32 krajín po celom svete. Vychádza štyrikrát do roka a jeho výsledky odrážajú lokálne i globálne trendy v oblasti mobility. Workmonitor mobility Index meria postoj a očakávania zamestnancov z hľadiska zmeny zamestnávateľa, alebo práce počas nasledujúcich šiestich mesiacov.
Súčasťou každého prieskumu je aj súbor tematických otázok, ktoré skúmajú súčasné trendy. Kvantitatívne štúdie sú vykonávané prostredníctvom on-line dotazníka u populácie vo veku 18 až 65 rokov, pracujúcich minimálne 24 hodín týždenne v platenom zamestnaní. Minimálna veľkosť skúmanej vzorky je 400 respondentov za každú krajinu. Prvá vlna Randstad Workmonitor prieskumu v roku 2013 sa uskutočnila 25. októbra – 18. novembra 2013.
Spoločnosť Randstad je druhým najväčším poskytovateľom personálno-poradenských služieb na svete. Má zastúpenie v 39 krajinách, kde v 4 500 pobočkách pracuje 29 500 zamestnancov. Portfólio služieb Randstad zahŕňa klasické agentúrne zamestnávanie, vyhľadávanie zamestnancov na stále pracovné úväzky, inhouse riešenia a služby v oblasti ľudských zdrojov.