Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine zaznamenala viac ako 7 000 ponúk pomoci a pomohla stovkám Ukrajincov s ubytovaním, prepravou aj dobrovoľníckou pomocou.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Informovala o tom Alexandra Katkinová z komunikačnej agentúry Seesame s tým, že na novom webe iniciatívy môže záujemca okrem ubytovania a dopravy poskytnúť už aj materiálnu či dobrovoľnícku pomoc.
Pomôcť sú ochotné dve tretiny Slovákov
Katkinová zároveň poukázala na výsledky prieskumu Ako sa máte Slovensko, ktorý iniciuje prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.
Vojna na Ukrajine: Zelenskyj sa obáva o svoj život, Rusi napriek dohodám ostreľujú Mariupoľ (online)
Z neho vyplynulo, že takmer dve tretiny Slovákov (61 percent) sú ochotné pomôcť Ukrajincom vecným darom. Polovica oslovených by chcela prispieť prípravou a distribúciou jedla, 37 percent opýtaných chce pomôcť dobrovoľnícky a zhruba štvrtina obyvateľov pomôcť s ubytovaním.
S ponukami sa prihlásili tisíce ľudí
Koordinátor platformy Kto pomôže Ukrajine Michal Matys priblížil, že za týždeň ich fungovania sa s ponukami pomoci prihlásili tisíce ľudí.
„Momentálne zabezpečujeme najmä transport a ubytovanie a efektívne sa prepájame s organizáciami, ktoré vedia na rozličných miestach poskytnúť aj iné formy pomoci, no rozbehli sme aj proces adresnej materiálnej podpory, kde sa čo najefektívnejšie prepájame s donormi a organizáciami, ktoré ju vedia distribuovať,“ objasnil.
COOP Jednota pomáha Ukrajine priamo na hranici, utečencom poskytla finančnú aj materiálnu pomoc
Tím iniciatívy za týždeň fungovania tiež zabezpečil niekoľko stoviek transportov a priame ubytovanie pre viac ako 500 ľudí a sprostredkoval ďalšie stovky ubytovaní, pomoci a dobrovoľníkov pre rôzne pomáhajúce organizácie. Matys za silnú stránku iniciatívy označil efektívne spracovanie dát o potrebe aj ponuke pomoci. V tíme pracuje viac ako 100 ľudí, pričom niektorí z nich sú pôvodom z Ukrajiny.
Vyzbierali viac ako 940-tisíc eur
Katkinová uviedla, že pre priamu komunikáciu iniciatíva zriadila call centrum s ľuďmi hovoriacimi slovensky a ukrajinsky, ktoré funguje non-stop a rieši požiadavky ľudí na úteku. Linku majú aj pre organizácie, ktoré potrebujú zaistiť dobrovoľníkov.
„Cez našu databázu sme zabezpečili viac ako 200 dobrovoľníkov na hraniciach. Ľudia z mimovládok a dobrovoľníci registrujú prichádzajúcich ľudí do nášho systému nielen na hraniciach, ale tiež na hotspotoch v Bratislave a Košiciach na železničnej stanici,“ konštatovala členka zakladajúceho tímu Kto pomôže Ukrajine Veronika Bruncková. Doplnila, že podľa potreby tiež otvárajú nové hotspoty, alebo sa pripájajú so svojimi dobrovoľníkmi k tým existujúcim. V pláne sú Poprad, Žilinu, Humenné a Michalovce.
Amnesty International víta dočasnú ochranu pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny, poukazuje však na dvojaký meter
O pomoc môžu podľa Katkinovej žiadať aj neziskové organizácie, ktoré pomáhajú v teréne a potrebujú dobrovoľníkov, ubytovanie či materiálnu pomoc.
„Darcovská výzva Kto pomôže v Ukrajine navyše už vyzbierala viac ako 940-tisíc eur, ktoré iniciatíva prerozdelí medzi neziskové organizácie a na priamu pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine,“ uzavrela.