Vojna na Ukrajine: Zelenskyj sa obáva o svoj život, Rusi napriek dohodám ostreľujú Mariupoľ (online)

Ruský útok na Ukrajinu
Ukrajinskí vojaci na predmestí Kyjeva. Foto: SITA/AP

Ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj v boji o prežitie svojej krajiny v sobotu „zúfalo“ požiadal amerických zákonodarcov, aby Spojené štáty pomohli dostať viac bojových lietadiel do jeho armády a prerušili dovoz ruskej ropy.

Zelenskyj začal súkromný videohovor s americkými zákonodarcami slovami, že je to možno posledný raz, čo ho vidia živého. Prezident zostal v Kyjeve, aj keď mesto zo severu ohrozuje obrovská ruská obrnená kolóna.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Aj druhý pokus o evakuáciu civilistov z ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ zlyhal. Informujú o tom ukrajinskí predstavitelia s tým, že dôvodom je pokračujúce ruské ostreľovanie. V sobotu museli evakuáciu stopnúť, pretože Rusi napriek dohodnutému pokoju zbraní začali Mariupoľ opäť ostreľovať.

Podľa predchádzajúcich informácií sa mala druhá evakuácia začať v nedeľu o 12:00 miestneho času (11:00 SEČ) a dočasný pokoj zbraní mal platiť do 21:00 miestneho času (20:00 SEČ). Kolónu mali sprevádzať pracovníci Červeného kríža.

Rusi spustili paľbu na evakuačný priechod

Rusi však v nedeľu ráno spustili paľbu na evakuačný priechod pre civilistov, ktorí sa snažia ujsť z mesta Irpiň západne od Kyjeva. Informuje o tom spravodajský portál CNN. V čase, keď miesto zasiahla pravdepodobne delostrelecká paľba, nakrúcali tam aj zahraničné médiá a cez priechod prechádzal prúd civilistov.

Podľa prvotných správ na mieste zahynuli najmenej traja civilisti, vrátane dvoch detí. Starosta Irpiňu Olexandr Markušin vo videu na Telegrame o niekoľko hodín neskôr uviedol, že zahynulo dovedna osem civilistov. Medzi obeťami je kompletná štvorčlenná rodina vrátane spomenutých dvoch detí.

Zahraničné médiá prerušujú činnosť v Rusku

Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) pozastavuje svoju činnosť v Rusku. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Vo vyhlásení toto rozhodnutie vysvetlili hroziacim bankrotom svojho ruského subjektu a tiež tlakom na ich redaktorov zo strany polície. Organizácia sa však bude ďalej snažiť informovať svoje ruské publikum s použitím „každej možnej platformy“.

V reakcii na schválenie zákona, na základe ktorého hrozí v Rusku až 15 rokov väzenia za šírenie informácií, ktoré tamojšie úrady označia za nepravdivé, už ohlásili prerušenie činnosti v krajine aj viaceré ďalšie zahraničné médiá, vrátane BBC alebo Bloomberg, nemeckých verejnoprávnych vysielateľov ARD a ZDF či talianskej verejnoprávnej Rai.

RFE/RL, ktoré vysielalo pre ruské publikum od roku 1953, plánuje pokračovať v informovaní o vojne na Ukrajine z územia mimo Ruska.

Slobodna europa.webp
Redakcia Rádia Slobodná Európa v Moskve. Foto: www.rferl.org

Západná Ukrajina mala byť rozvrátená

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zatkla niekoľko osôb spolupracujúcich s Ruskom, ktoré mali za úlohu pomáhať pri rozvrátení Ukrajiny a v jej západnej časti vyhlásiť samozvanú „Ukrajinskú federatívnu republiku“ podobnú separatistickej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny.

Podľa SBU mala byť súčasťou plánovanej „republiky“ Zakarpatská oblasť susediaca so Slovenskom, ako aj mestá ako Ivanofrankivsk, Ľvov, Ternopiľ či Černivci.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte) – pondelok 7. marec

22:00 Nedeľňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v pondelok.

20:50 Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) jednomyseľne odporučilo riaditeľom ústavov a centier SAV pozastaviť spoluprácu s ruskými projektovými partnermi.

Spoluprácu s ruskými inštitúciami už skôr pozastavili aj Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

20:32 Izraelský premiér Naftali Bennett sa zaviazal, že jeho krajina bude pokračovať v hľadaní diplomatického riešenia ukrajinskej krízy, i keď je šanca na úspech malá.

Vyjadril sa tak počas nedeľného rokovania izraelského vládneho kabinetu, len niekoľko hodín po návrate zo sobotného stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve, kde dvojica diskutovala o vojne na Ukrajine.

20:06 Pápež František vyslal na Ukrajinu dvoch kardinálov. Oznámil to v nedeľu s tým, že „Svätá stolica je odhodlaná spraviť všetko pre to, aby slúžila mieru“.

19:48 Ruské sily zvyšujú svoj vplyv v Záporožskej jadrovej elektrárni, upozornila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

19:27 Ruská armáda varovala susedné krajiny pred umiestnením ukrajinských bojových lietadiel na ich území. Ak by totiž ukrajinské lietadlá štartovali z ich územia, mohla by ich vraj Moskva považovať na súčasť konfliktu.

Uviedol to v nedeľu hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

19:19 V celom Rusku zadržali stovky demonštrantov. Podľa právnej skupiny OVD-Info, ktorá sleduje politické zatýkanie, bolo v nedeľu v 56 ruských mestách zadržaných najmenej 4357 ľudí.

Informuje o tom CNN s tým, že tieto údaje zatiaľ nedokázala nezávisle overiť. Od 24. februára, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, zadržali viac ako 10-tisíc ľudí.

19:14 Pri paľbe Rusov, ktorá zasiahla evakuačné stanovisko v meste Irpiň neďaleko Kyjeva, zomrelo dovedna osem civilistov. Medzi obeťami je kompletná štvorčlenná rodina vrátane spomenutých dvoch detí. Podľa prvotných správ boli počty obetí nižšie.

APTOPIX Russia Ukraine War
Rusi v nedeľu ráno spustili paľbu na evakuačný priechod pre civilistov, ktorí sa snažia ujsť z mesta Irpiň západne od Kyjeva. Foto: SITA/AP

19:01 Britský premiér Boris Johnson po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským súhlasil s poskytnutím ďalšieho obranného vybavenia Ukrajine.

Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu Downing Street.

„Lídri diskutovali o naliehavých potrebách ukrajinských ozbrojených síl a predseda vlády sa zaviazal spolupracovať s partnermi na zabezpečení ďalšieho obranného vybavenia,“ uviedol hovorca. Obaja lídri sa dohodli, že v najbližších dňoch budú pokračovať v ďalších rozhovoroch.

18:38 Telefonický rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom sa v nedeľu sústredil predovšetkým na bezpečnosť ukrajinských jadrových elektrární.

Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na Elyzejský palác, podľa ktorého si telefonát vyžiadal Macron a trval takmer dve hodiny.

Macron počas rozhovoru trval na tom, že v Černobyle a ďalších jadrových elektrárňach musia byť dodržiavané bezpečnostné štandardy stanovené Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) a Putina upozornil, že tieto zariadenia nesmú byť cieľom útokov ruskej ofenzívy alebo sa ocitnúť uprostred bojov.

18:26 Časť bohatých ruských miliardárov, ktorí pre sankcie v dôsledku ruského útoku na Ukrajinu prichádzajú o majetky, nie je spokojná s krokmi ruského prezidenta Vladimira Putina. Hľadajú už za neho náhradu.

Ako referuje web ČT24, tvrdí to český historik Alexej Kelin s odvolaním sa na svojho priateľa a taktiež historika Andreja Zubova.

18:20 Kým stovky Srbov pred niekoľkými dňami verejne podporili kroky ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine, Rusi žijúci v Srbsku v nedeľu v centre Belehradu protestovali proti napadnutiu ukrajinského suseda.

Jeden z prítomných Rusov vytiahol ruský pas a v hneve ho nechal zhorieť. „Nechcem mať nič spoločné s tým, čo robí Rusko na území Ukrajiny a vo svete. Nechcem byť občanom tejto krajiny,“ povedal po spálení cestovného pasu Vladimir Nesimov, ktorý sa do Srbska presťahoval s rodinou v roku 2014, po anexii ukrajinského polostrova Krym ruskými vojskami. „Nechceli sme žiť v krajine, kde je prezidentom Putin. Hanbili sme sa,“ dodala jeho manželka Evelina.

Ďalší prítomní Rusi držali ukrajinské vlajky a skandovali heslá proti vojne a Putinovi. Zároveň odsúdili podporu súčasného ruského režimu v podaní niektorých Srbov. „Je mi ľúto, že v Srbsku je toľko ‚putinofílie‘,“ dodala Nesimovová.

Populistická vláda v Srbsku kritizovala útok na Ukrajinu, ale odmietla sa pripojiť k západným sankciám voči Rusku. Tento postoj odráža historicky blízke vzťahy medzi Belehradom a Moskvou. Srbsko je ruským spojencom v Európe napriek tomu, že sa usiluje o členstvo v Európskej únii, a proruská propaganda v krajine je veľmi silná.

Serbia Russia Ukraine War
Ľudia na demonštrácii proti vojne na Ukrajine v Belehrade. 6. marca 2022 Foto: SITA/AP

17:48 Ukrajinci majú pripravený plán pre „kontinuitu vlády“ v prípade, že by zabili prezidenta Volodymyra Zelenského.

V rozhovore pre reláciu Face the Nation televízie CBS to v nedeľu povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, informuje spravodajský portál CNN.

17:32 Ruskí vojaci zničili plynovod medzi Doneckom a Mariupoľom, čím pripravili o zdroj tepla viac ako 750-tisíc ľudí.

Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter na to upozornila ukrajinská poslankyňa Inna Sovsunová. Informuje o tom spravodajský portál televízie CNN.

17:22 Približne 20-tisíc cudzincov z 52 krajín sveta sa dobrovoľne prihlásilo do ukrajinskej armády na boj proti Rusku.

Ako referuje web eurointegration.com.ua, na nedeľňajšom brífingu v Kyjeve to povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ukrajinské médiá taktiež v nedeľu informovali, že do armády sa prihlásilo aj ďalších 100-tisíc Ukrajincov.

17:12 Rusko použilo viacero raketometov Grad na ostreľovanie fyzikálno-technologického inštitútu v ukrajinskom Charkove.

Na Facebooku o tom informovala charkovská pobočka ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Tá upozorňuje, že „zničenie jadrového zariadenia a skladovacích priestorov pre jadrový materiál môže viesť k rozsiahlej environmentálnej katastrofe.

17:05 Spojené štáty spolupracujú s európskymi spojencami na preskúmaní perspektívy zákazu dovozu ruskej ropy. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

16:58 Ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu s tureckým kolegom povedal, že ruská vojenská akcia na Ukrajine sa môže skončiť len vtedy, keď „Kyjev ukončí svoje nepriateľské akcie a splní dobre známe požiadavky Ruska“.

16:42 Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ neeviduje žiadosti Slovákov o povolenie bojovať na strane Ukrajiny. Povedala to v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza.

16:30 Rakúska energetická spoločnosť OMV oznámila, že sa rozhodla nepokračovať v žiadnych budúcich investíciách v Rusku a začína „strategickú revíziu“ svojho podielu v plynovom a ropnom poli Južno Russkoje, čo by mohlo viesť k jej odchodu.

Generálny riaditeľ Alfred Stern povedal, že „vojna na Ukrajine je tragická a nebezpečná situácia, ktorá mnohým spôsobuje veľké utrpenie a na ktorú sa pozeráme s maximálnym zdesením“.

16:21 Ruské jednotky boli na vojnu na Ukrajine zle pripravené. Ako referuje spravodajský web BBC, takýto pohľad ponúkol nemenovaný predstaviteľ britskej obrany.

16:03 Polícia za uplynulé dni neeviduje žiadne protiprávne konanie zo strany osôb prichádzajúcich na Slovensko z Ukrajiny.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje ministerstvo vnútra, policajti preverili viacero podnetov o konfliktoch na verejnosti, zatiaľ sa žiadny nepotvrdil.

„Všetky oznámenia o narušení verejného poriadku preverujeme a v prípade zistenia protiprávneho konania budú voči zodpovedným osobám vykonávané ďalšie úkony, či už v rámci priestupkového, alebo trestného konania,“ uviedol rezort s tým, že polícia postupuje rovnako bez ohľadu na to, o aké osoby ide.

Utečenci z Ukrajiny sú momentálne umiestnení v záchytnom tábore Ministerstva vnútra SR a v stanovom tábore Hasičského a záchranného zboru v Humennom.

„Zo strany polície je v blízkosti týchto zariadení, ale aj v nákupných centrách a uliciach mesta a jeho okolí posilnený výkon hliadkovej a obchôdzkovej služby. Pri zabezpečovaní verejného poriadku polícia spolupracuje s pracovníkmi oboch táborov, v ktorých sú utečenci umiestnení, ako aj s Mestskou políciou Humenné,“ dodalo ministerstvo vnútra.

15:50 Letisko v meste Vinnycia v centrálnej časti Ukrajiny, ležiace asi 260 kilometrov juhozápadne od Kyjeva, bolo zničené ruskými silami. Ako referuje spravodajský web CNN, v nedeľu to potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

15:33 Ruské úrady v nedeľu pokračovali v blokovaní nezávislých spravodajských kanálov a zatýkaní demonštrantov v snahe sprísniť kontrolu nad tým, aké informácie o invázii na Ukrajinu dostáva domáce publikum.

V nedeľu bolo zablokovaných niekoľko popredných nezávislých online médií, popri desiatkach iných, ktoré boli zablokované v uplynulých dňoch. Iné sa rozhodli zastaviť prevádzku v Rusku pre novú represívnu legislatívu alebo odmietli tlak zo strany Kremľa, aby pokrývali udalosti na Ukrajine v súlade so želaním Ruska. V celej krajine zadržali stovky demonštrantov. Podľa právnej skupiny OVD-Info, ktorá sleduje politické zatýkanie, bolo v nedeľu v 43 ruských mestách zadržaných celkovo 1558 ľudí. Od 24. februára, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, zadržali takmer 10-tisíc ľudí.

15:11 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyzval na urýchlený pokoj zbraní na Ukrajine.

14:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom video prejave povedal, že „občania Ruska si práve teraz vyberajú medzi slobodou a otroctvom“. Dodal, že Ukrajina má mapy a záznamy, získané od zajatých ruských vojakov. „Plánujú bombardovať Odesu,“ povedal.

14:37 Zamestnanci národného múzea vo Ľvove sa snažia ochrániť cenné artefakty pre prípad, že by sa toto západoukrajinské mesto stalo terčom ostreľovania zo strany ruských okupantov.

Niekedy sa tisnú slzy do očí, pretože sa tu vynaložilo veľa práce. Chce to čas, energiu. Robíte niečo dobré, cítite radosť. Dnes vidíte prázdne steny, takže je to trpké, smutné. Do poslednej chvíle sme neverili, že sa to môže stať,“ povedal riaditeľ múzea Ihor Koržan.

Dvere múzea vo Ľvove sú zatvorené od vypuknutia vojny na Ukrajine. Pamiatky po celej krajine čelia nebezpečenstvu, keďže boje pokračujú. Koržan uviedol, že denne telefonuje s inými európskymi kultúrnymi inštitúciami, ktoré mu ponúkajú pomoc.

Uprostred holých stien a zahalených sôch Koržan smútil nad prázdnym múzeom, ktoré prežilo dve svetové vojny. „Múzeum musí prežiť. Musia tam byť ľudia a predovšetkým deti. Musia sa naučiť základy ich kultúry,“ povedal.

Ruský útok na Ukrajinu
Zamestnanci národného múzea vo Ľvove sa snažia ochrániť cenné artefakty pre prípad, že by sa toto západoukrajinské mesto stalo terčom ostreľovania zo strany ruských okupantov. Foto: SITA/AP

14:04 Spojené kráľovstvo musí zabezpečiť pre obyvateľov Ukrajiny, Európy a sveta, aby vojna na Ukrajine neeskalovala. V rozhovore pre BBC to povedal náčelník štábu obrany Spojeného kráľovstva – admirál Tony Radakin.

Vyhlásil, že „posledná vec, ktorú chceme“, je vojna medzi Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Ruskom, pričom uznáva, že Ukrajinci čelia „hroznej“ situácii.

Ukrajinský prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj vyjadril rozhorčenie nad tým, že NATO, ktorej je Spojené kráľovstvo súčasťou, odmieta zaviesť nad ukrajinským vzdušným priestorom bezletovú zónu, ktorá by Rusku bránila v náletoch. Tým by sa aliancia dostala do priameho boja s ruskými silami. Radakin však tvrdí, že invázia sa nevyvíja tak, ako si Rusko prialo, a je presvedčený, že reakcia Spojeného kráľovstva je správna.

13:45 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila „niekoľko útokov na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine, ktoré si vyžiadali viacero úmrtí a zranení“.

13:38 Viac ako 80 percent utečencov z Ukrajiny, ktorí prekročia ukrajinsko-slovenskú hranicu, pokračujú ďalej do iných štátov. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

13:10 Hackerská skupina Anonymous sa prihlásila k zodpovednosti za odstavenie oficiálnej webovej stránky Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie (FSB), nástupcu niekdajšej sovietskej KGB.

Učinili tak v sobotu večer prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Ani v nedeľu tento web nefunguje, namiesto obsahu sa zobrazuje chybové hlásenie.

12:54 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba skritizoval spoločnosť Shell za pokračovanie v nákupe ruskej ropy a ďalšom obchodovaní s režimom ruského prezidenta Vladimira Putina.

12:33 Rusi v nedeľu ráno spustili paľbu na evakuačný priechod pre civilistov, ktorí sa snažia ujsť z mesta Irpiň západne od Kyjeva. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

V čase, keď miesto zasiahla pravdepodobne delostrelecká paľba, nakrúcali tam aj zahraničné médiá a cez priechod prechádzal prúd civilistov.

Ruský útok na Ukrajinu
Rusi v nedeľu ráno spustili paľbu na evakuačný priechod pre civilistov, ktorí sa snažia ujsť z mesta Irpiň západne od Kyjeva. Foto: SITA/AP

12:10 V Kyjeve sa zoraďujú davy mužov, aby sa pripojili k ukrajinskej armáde. Nariadenie ukrajinskej vlády zakázalo mužom vo veku od 18 do 60 rokov opustiť krajinu, aby boli k dispozícii na vojenskú službu.

Vieme, prečo sme tu. Vieme, prečo bránime našu krajinu. A našich chlapcov, ktorí tam v skutočnosti stoja a bojujú proti ruským vojenským silám. Vieme, čo robíme, a preto vyhráme,“ povedal pre britskú Sky News Volodymyr Onysko.

Iní, ako veterán britskej armády Mark Ayres, cestovali na Ukrajinu, aby pomohli. Ayres povedal, že ukrajinský ľud je inšpiratívny a „všetkých to povzbudilo“. „Nemám žiadne ilúzie. Nemám žiadne romantické predstavy o vojne alebo že budem nejaký hrdina alebo niečo zmením. Ale to je to, čo robím,“ povedal Ayres.

Podľa ukrajinských médií sa do armády prihlásilo 100-tisíc Ukrajincov. Po ich boku chcú bojovať ďalšie tisícky dobrovoľníkov zo zahraničia, medzi nimi i približne tritisíc Američanov.

11:44 Druhý pokus o evakuáciu civilistov z ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ sa začal v nedeľu o 12:00 miestneho času (11:00 SEČ). Informoval o tom web Ukrajinská pravda. Kolónu budú sprevádzať pracovníci Červeného kríža.

11:11 Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zatkla niekoľko osôb spolupracujúcich s Ruskom, ktoré mali za úlohu pomáhať pri rozvrátení Ukrajiny a v jej západnej časti vyhlásiť samozvanú „Ukrajinskú federatívnu republiku“ podobnú separatistickej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe Ukrajiny.

Podľa SBU mala byť súčasťou plánovanej „republiky“ Zakarpatská oblasť susediaca so Slovenskom, ako aj mestá ako Ivanofrankivsk, Ľvov, Ternopiľ či Černivci. Informoval o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na oficiálny web SBU, ktorý však v nedeľu nefungoval.

11:02 V reakcii na schválenie zákona, na základe ktorého hrozí v Rusku až 15 rokov väzenia za šírenie informácií, ktoré tamojšie úrady označia za nepravdivé, už ohlásili prerušenie činnosti v krajine aj viaceré ďalšie zahraničné médiá, vrátane BBC alebo Bloomberg, nemeckých verejnoprávnych vysielateľov ARD a ZDF či talianskej verejnoprávnej Rai.

RFE/RL, ktoré vysielalo pre ruské publikum od roku 1953, plánuje pokračovať v informovaní o vojne na Ukrajine z územia mimo Ruska.

10:52 Južná Kórea uvalí sankcie na Bielorusko za to, že podporuje Rusko v jeho invázii na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský portál televízie CNN s odvolaním sa na nedeľné vyhlásenie juhokórejského ministerstva zahraničia.

Obmedzenia exportu by mali byť podobné, ako už uvalili na Moskvu, keď ešte vo februári zakázali export strategických tovarov do Ruska.

Naša vláda sa dnes rozhodla zaviesť obmedzenia exportu proti Bielorusku na základe posúdenia, že Bielorusko prakticky podporuje inváziu Ruska na Ukrajine,“ konštatovalo ministerstvo.

10:33 Britskí vojenskí predstavitelia v nedeľu prirovnali taktiky, ktoré využíva Rusko v Ukrajine k tým, ktoré použili v Čečensku a Sýrii, kde bombardovali a ničili mestá po tom, ako ruské sily narazili na nečakaný odpor od obrancov.

Sila ukrajinského odporu podľa britského ministerstva obrany Rusov aj naďalej prekvapuje a reagujú útokmi na obývané oblasti, vrátane miest ako Charkov, Černihiv alebo Mariupoľ.

Pravdepodobne to predstavuje snahu zlomiť morálku Ukrajincov,“ uviedlo ministerstvo v pravidelnom dennom brífingu. „Rusko použilo podobné taktiky v roku 1999 v Čečensku a v roku 2016 v Sýrii,“ doplnili.

Postup Rusov podľa ministerstva spomalili útoky na jeho zásobovanie, dôsledkom čoho je reálna možnosť, že sa teraz Rusko v snahe znížiť straty pokúša zamaskovať svoje vozidlá s palivom.

10:11 Spoločnosti MasterCard a Visa prerušujú svoje operácie v Rusku. Toto rozhodnutie predstavuje najnovší úder pre finančný systém Ruska po tom, ako režim prezidenta Vladimira Putina minulý týždeň rozpútal vojnu na Ukrajine.

09:43 Hranicu Slovenska a Ukrajiny prekročilo od začiatku ruskej invázie 113 968 osôb. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, za posledných 24 hodín policajti na hraničných priechodoch vybavili 12 438 ľudí.

Na hraničnom priechode Ubľa podľa Bárdyovej policajti vybavili 2 713 osôb, pričom aktuálna čakacia lehota je približne deväť hodín. Na priechode Vyšné Nemecké polícia za posledných 24 hodí vybavila 8 523 osôb. Čakacia doba na tomto priechode je približne dve hodiny. Pokiaľ ide o priechod Veľké Slemence, tam policajti vybavili 1 202 osôb. Na tomto hraničnom priechode je podľa polície vybavovací proces plynulý a bez čakania.

09:22 Ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj v boji o prežitie svojej krajiny v sobotu „zúfalo“ požiadal amerických zákonodarcov, aby Spojené štáty pomohli dostať viac bojových lietadiel do jeho armády a prerušili dovoz ruskej ropy.

Zelenskyj začal súkromný videohovor s americkými zákonodarcami slovami, že je to možno posledný raz, čo ho vidia živého. Prezident zostal v Kyjeve, aj keď mesto zo severu ohrozuje obrovská ruská obrnená kolóna.

09:10 Tretie kolo ukrajinsko-ruských rozhovorov sa uskutoční v pondelok. Ako referuje web Ukrajinská pravda, potvrdil to jeden z ukrajinských vyjednávačov David Arahamija. Miesto konania zatiaľ nie je známe.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine. 

Podľa aktuálnych informácií je naďalej pod paľbou aj samotný Mariupoľ. „Rusi nás ďalej bombardujú a ostreľujú delostrelectvom. Je to šialené,“ povedal pre BBC zástupca starostu Mariupoľa Serhij Orlov. „V Mariupoli nie je žiadne prímerie a pokoj zbraní nie je ani pozdĺž celej cesty. Naši civilisti sú pripravení odísť, ale pod bombardovaním nemôžu,“ dodal.

Predstavitelia mesta Mariupoľ preto zatiaľ požiadali obyvateľov, ktorí chcú utiecť z bojov, aby sa vrátili do úkrytov, keďže rokovania s Ruskom pokračujú. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Žiadame všetkých obyvateľov Mariupoľa, aby odišli do úkrytov. Viac informácií o evakuácii prinesieme čoskoro. V súčasnosti trvajú rokovania s Ruskou federáciou o zavedení režimu prímeria a zaistení bezpečného humanitárneho koridoru. Polícia bude obyvateľov mesta informovať aj pomocou reproduktorov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Pokoj zbraní v okolí miest Mariupoľ a Volnovacha by mal platiť v sobotu od 9:00 do 16:00 miestneho času (od 8:00 do 15:00 SEČ).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že ukrajinské sily držia kľúčové mestá v strednej a juhovýchodnej časti krajiny. Dodal, že Rusi sa snažia zablokovať a udržať obkľúčený Charkov, Mykolajiv, Černihiv a Sumy.

„Okupantom spôsobujeme straty, aké nevideli ani v najhoršej nočnej more,“ povedal Zelenskyj a poznamenal, že počas prvých desiatich dní vojny Ukrajinci zabili 10-tisíc ruských vojakov.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v sobotu povedal, že ruské sily „postúpili v niektorých smeroch“, no ukrajinskí obrancovia „kontrujú a vytláčajú okupantov“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Je zrejmé, že nepriateľ postúpil v niektorých smeroch, kontroluje však len malé oblasti. Naši obrancovia tvrdo kontrujú a vytláčajú okupantov,“ uviedol vo vyhlásení s tým, že pre „spomalenie útočného tempa a odpor Ukrajincov Rusko mení taktiku“.

Reznikov podotkol, že najzraniteľnejšia je momentálne ukrajinská obloha. „Agresor využíva svoj vzdušný a raketový potenciál komplexne a aktívne. Všetky typy letectva bombardujú naše mestá, obce a civilnú infraštruktúru, vrátane kritickej infraštruktúry a nebezpečnej infraštruktúry – medzi nimi jadrové a vodné elektrárne,“ poznamenal.

Podľa Reznikova ruské sily zaútočili na obytné domy, školy, škôlky a nemocnice. Ničia tiež kostoly a katedrály, ostreľujú železničné stanice, kde sa nachádzajú tisícky utekajúcich žien a detí. „Toto sú taktiky vystrašených šakalov,“ povedal. „Som presvedčený, že nepriateľ zaplatí za každý život a za každú slzu.“

Reznikov uviedol, že Mariupoľ, Volnovacha, Charkov, Černihiv, Mykolajiv a Cherson patria medzi mestá, kde je v súčasnosti situácia „najzložitejšia“, a dodal: „Naozaj dúfame, že humanitárny koridor bude fungovať a budeme môcť evakuovať civilistov.“ Reznikov tiež skonštatoval, že hlavné úsilie ruských síl sa naďalej sústreďuje na obkľúčenie Kyjeva a potláčanie odporu v mestách a obciach.

22:00 Sobotňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v nedeľu.

21:54 Ruské jednotky obsadili psychiatrickú nemocnicu v Boroďanke asi 60 kilometrov od Kyjeva. Informuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na miestne médiá, podľa ktorých Rusi uväznili v zariadení asi 670 pacientov.

 21:18 Izraelský premiér Naftali Bennett sa v sobotu v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

20:24 Desať dní po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu tamojší oligarcha Rinat Achmetov vyhlásil, že prerušil obchodné kontakty s Ruskom a v krajine už nemá žiadne záujmy ani majetok.

Rusko je agresívna krajina a Putin je vojnový zločinec,“ povedal najbohatší Ukrajinec pre web epravda.com.ua. Zároveň potvrdil, že sa snaží pomáhať ukrajinskej armáde brániť suverenitu krajiny a Ukrajincom prežiť.

19:48 Sankcie, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko sú „ekvivalentom vyhlásenia vojny“, vyjadril sa ruský prezident Vladimir Putin.

18:51 Cyprus nedovolil piatim lodiam ruského námorníctva zakotviť a doplniť palivo v Limassole.

Informuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na cyperskú stránku philenews.com. Cyprus učinil tieto kroky v súlade so sankciami demokratického sveta voči Rusku pre jeho agresiu voči Ukrajine.

18:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že ukrajinské sily držia kľúčové mestá v strednej a juhovýchodnej časti krajiny. Dodal, že Rusi sa snažia zablokovať a udržať obkľúčený Charkov, Mykolajiv, Černihiv a Sumy.

17:55 Obyvatelia ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ sa nachádzajú v „zúfalej núdzi“. Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na neziskovú humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc.

17: 34 Benjamin Ferencz, posledný žijúci prokurátor v Norimberskom procese s nacistickými predstaviteľmi v rokoch 1945 – 1946, vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin by mal skončiť „za mrežami“. Povedal to v rozhovore pre britský The Mirror.

Zločiny, ktoré Rusko teraz pácha na Ukrajine, sú hanbou ľudskej spoločnosti. Zodpovední by sa mali zodpovedať za agresiu, zločiny proti ľudskosti a obyčajné vraždy. Čím skôr začnú ťahať zločincov pred súd, tým šťastnejší budeme,“ povedal Ferencz.

16:53 Taliansky verejnoprávny vysielateľ Rai pozastavuje vysielanie spravodajstva od svojich korešpondentov v Rusku.

Vedenie Rai tak nasleduje kroky ďalších zahraničných médií po tom, ako v Rusku schválili zákon, na základe ktorého hrozí 15 rokov väzenia za šírenie informácií, ktoré tamojšie úrady označia za nepravdivé. Podľa Rai je tento krok potrebný pre „bezpečnosť jej novinárov na mieste aj maximálnu slobodu v informovaní o krajine“.

16:28 Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Moskva bude považovať vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou akoukoľvek treťou stranou za „účasť v ozbrojenom konflikte“.

16:00 Počas sobotňajšieho krátkodobého pokoja zbraní sa z ukrajinskej Volnovachy a okolitých obcí podarilo evakuovať iba 400 ľudí.

Ako referuje spravodajský web BBC, ďalších nemohli odviezť do bezpečia, pretože ruskí vojaci napriek dohodnutému pokoju zbraní spustili silnú paľbu.

Pôvodne chceli evakuovať približne 15-tisíc obyvateľov. Ako povedal regionálny guvernér Pavlo Kirilenko, pohyb kolóny museli zastaviť, pretože Rusi začali „nemilosrdne ostreľovať Volnovachu a bolo veľmi nebezpečné pohybovať sa tam“. Pre mohutné ostreľovanie museli zastaviť aj evakuáciu z väčšieho Mariupoľa.

15:56 Taliansko od piatku skonfiškovalo luxusné jachty, vily a ďalší majetok ruských oligarchov blízkych ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v hodnote 143 miliónov eur.

15:54 Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) rezolútne odsudzuje agresiu Vladimira Putina a vpád vojsk Ruskej federácie na suverénnu Ukrajinu. Zároveň podporujú proeurópsku cestu Ukrajiny a oceňujú jednotu Európskej únie (EÚ) pri ráznej odpovedi na vojenský útok.

Pre dlhodobé riešenie otázok vyplývajúcich z prílevu utečencov a dôsledkov vojny žiada vládu SR, aby zriadila špeciálny úrad splnomocnenca. Vyplýva to zo sobotného zasadnutia celoslovenskej Rady KDH vo Zvolene.

15:49 Nemeckí verejnoprávni vysielatelia ARD a ZDF pozastavujú vysielanie zo svojich moskovských štúdií. Rozhodli sa tak po tom, ako v Rusku schválili zákon, na základe ktorého hrozí 15 rokov väzenia za šírenie informácií, ktoré tamojšie úrady označia za nepravdivé.

15:40 V Číne sa nebudú vysielať víkendové zápasy anglickej futbalovej Premier League.

Podľa informácií BBC majiteľovi práv prekáža akcia na podporu Ukrajiny, ktorú anglická súťaž naplánovala. Čína je jedna z krajín, ktorá s Ruskom udržiava dobré vzťahy aj po začiatku vojenskej agresie na Ukrajine.

15:28 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval na návštevu poľského mesta Rzeszów neďaleko ukrajinských hraníc. Blinken tam prišiel na stretnutie s poľskými predstaviteľmi a mal by sa stretnúť aj s ukrajinskými utečencami.

Blinken sa stretol s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym a ministrom zahraničných vecí Zbigniewom Rauom.

Návšteva Poľska zo strany amerického šéfa diplomacie prišla podľa jeho slov „v jednom z najnaliehavejších momentov v dlhej histórii našich krajín“, pričom dodal, že budú pokračovať v nedávnom nasadzovaní amerických vojakov v krajine.

„Poľsko nikdy neuzná územné zmeny vyvolané nevyprovokovanou, protiprávnou agresiou,“ konštatoval Rau s tým, že jeho krajina bude požadovať stíhanie vojnových zločinov Ruska spáchaných na Ukrajine.

Morawiecki po stretnutí s Blinkenom informoval, že sa dohodli na potrebe ďalšieho posilnenia východného krídla NATO a európskych bezpečnostných štruktúr. Poľsko si žiada prítomnosť ďalších amerických vojakov na svojom území, pričom v súčasnosti ich je v krajine už viac ako 10-tisíc.

Dvojica sa zhovárala aj o sprísnení sankcií a zmrazení ruských majetkov.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol aj s ukrajinskými utečencami. Foto: SITA/AP

15:09 Ruského generálmajora Andreja Suchoveckého, ktorý tento týždeň prišiel o život počas ruskej invázie na Ukrajine, trafil ukrajinský ostreľovač zo vzdialenosti 1,5 kilometra. Referuje o tom web denníka Marca.

14:20 Ruská invázia na Ukrajinu naďalej výrazne zasahuje do športového sveta. Rusko a Bielorusko postihli viaceré celoplošné športové sankcie. Tie najvýraznejšie sa dotýkajú účasti hokejistov na svetovom šampionáte vo Fínsku alebo futbalistov, ktorí nemôžu bojovať v baráži o MS vo futbale 2022. Aj paralympijské hry, ktoré sa začali v piatok, sú bez športovcov z týchto krajín.

Sankcie volí čoraz viac športových zväzov. Najnovšie sa k ním pridali gymnasti a curleri. Medzinárodná gymnastická federácia oznámila, že ruskí a bieloruskí športovci, funkcionári a rozhodcovia sa nebudú môcť zúčastňovať na ich podujatiach až do odvolania.

Rovnaké postavenie zaujala aj svetová curlingová federácia, ktorá zakázala ich štart do konca sezóny. Oba športy zrušili podujatia naplánované v Rusku vrátane majstrovstiev Európy v curlingu v Perme a zastávky Svetového pohára v športovej gymnastike.

14:02 Predstavitelia ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ požiadali obyvateľov, ktorí chcú utiecť z bojov, aby sa vrátili do úkrytov, keďže rokovania s Ruskom o zabezpečení evakuačného koridoru pokračujú. Referuje o tom spravodajský web CNN.

13:46 Hasiči od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine previezli z hraničných priechodov 12 500 utečencov.

Najviac osôb previezli od pondelka 28. februára od 6:00 do utorka 1. marca do 6:00, keď previezli 2 999 ľudí kyvadlovo prostredníctvom šiestich autobusov a piatich mikrobusov. V tlačovej správe o tom informovalo komunikačné oddelenie Hasičského a záchranného zboru.

Utečenci, hranice, Ukrajina
Vojnoví utečenci vystupujú z hasičského autobusu, ktorý preváža vojnových utečencov cez ukrajinsko-slovenský hraničný priechod Malé Slemence – Veľké Slemence do Michaloviec. Michalovce, 1. marec 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

13:39 Vojaci NATO by mali na Slovensko prísť s technikou v hodnote miliardy eur. Povedal to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko. Ide o techniku, ktorú by Slovensko muselo obstarávať niekoľko rokov.

Na Slovensku by mala vzniknúť predsunutá prítomnosť jednotiek NATO. Prísť by malo približne 1 200 vojakov z Nemecka, Holandska, Českej republiky, Poľska či Slovinska. Na Slovensko by mohli prísť aj americké jednotky, ak USA poskytne systém Sentinel. Nemeckí a holandskí vojaci by mali na Slovensko priniesť systém protivzdušnej obrany Patriot a českí vojaci by mohli pomáhať s kybernetickou bezpečnosťou.

13:20 Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) pripustil ďalšie ekonomické sankcie voči Ruskej federácii pre napadnutie Ukrajiny a skonštatoval, že je „na stole“ aj zastavenie dodávok energií z Ruska.

Uviedol to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko.

13:08 Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zabila člena ukrajinského vyjednávacieho tímu Denysa Kiriejeva podozrivého z vlastizrady.

Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

12:53 V dôsledku ruskej invázie už z Ukrajiny ušlo 1,45 milióna ľudí, informuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

IOM s odvolaním sa na dáta ministerstiev z krajín, do ktorých utečenci pricestovali, v sobotu informovala, že 787 300 prišlo do Poľska, asi 228 700 do Moldavska, 144 700 do Maďarska, 132 600 do Rumunska a 100 500 na Slovensko.

Hranice z Ukrajiny do susedných krajín podľa IOM prekročili ľudia zo 138 krajín.

12:21 Ukrajinská vláda už podľa zástupcu starostu Mariupoľa Serhija Orlova s ruskými predstaviteľmi rokuje o porušení prímeria.

12:19 Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v sobotu povedal, že ruské sily „postúpili v niektorých smeroch“, no ukrajinskí obrancovia „kontrujú a vytláčajú okupantov“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Podľa Reznikova ruské sily zaútočili na obytné domy, školy, škôlky a nemocnice. Ničia tiež kostoly a katedrály, ostreľujú železničné stanice, kde sa nachádzajú tisícky utekajúcich žien a detí.

12:16 Pokoj zbraní, na ktorom sa dohodli Rusko a Ukrajina s cieľom umožniť civilistom odísť z mesta Mariupoľ, nie je dodržiavaný. Podľa aktuálnych informácií je samotný Mariupoľ stále pod paľbou a boje naďalej pokračujú aj v Záporožskej oblasti, kde sa má humanitárny koridor končiť.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na mestskú radu, ktorá medzičasom oznámila odklad evakuácie obyvateľov.

11:51 Cudzinecká polícia prijíma žiadosti o dočasné útočisko Ukrajincov a ich rodinných príslušníkov aj cez víkend 24 hodín denne. Pripomenul to hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

O dočasnú ochranu na Slovensku už požiadalo 2-tisíc občanov Ukrajiny. Na brífingu počas návštevy hraničného priechodu s Ukrajinou Vyšné Nemecké to v piatok 4. marca povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Zároveň pripomenul, že tento inštitút schválila Európska únia v súvislosti s udalosťami u nášho východného suseda a platiť bude na území celej Únie.

11:38 Personál odstavenej jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle už desať dní zostáva uväznený po tom, ako zariadenie v bielorusko-ukrajinskom pohraničí dobyli ruskí vojaci.

Referuje o tom web Kyiv Independent. Ako uviedol starosta Slavutyča Jurij Fomičev, ľudí v elektrárni nemôžu nahradiť. Pracujú preto na smeny už desať dní.

„Sú rozdelení do dvoch skupín, nahrádzajú sa, ale sú unavení psychicky, fyzicky, emocionálne,“ povedal starosta mesta postaveného pre evakuovaný personál jadrovej elektrárne v Černobyle po katastrofe v roku 1986.

11:26 Rusko nesmie využiť dohodnutý humanitárny koridor na postup svojich jednotiek. Ako referuje spravodajský web BBC, varovala pred tým ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Tá povedala, že jej vláda „overuje“ informácie o tom, že ruské jednotky využívajú prímerie na priblíženie sa k ukrajinským pozíciám v oblastiach pozdĺž evakuačných trás.

„Používame tento kanál na evakuáciu civilistov, žien a detí, ako aj na doručenie humanitárneho nákladu tým, ktorí zostali. Celý svet sa pozerá,“ povedala Vereščuková. Potvrdila, že Medzinárodný výbor Červeného kríža sprostredkoval rozhovory o pokoji zbraní a povedie evakuačné kolóny po dohodnutých trasách z miest.

Pokoj zbraní v okolí miest Mariupoľ a Volnovacha platí v sobotu od 9:00 do 16:00 miestneho času (od 8:00 do 15:00 SEČ).

11:11 Elon Musk odmietol zablokovať ruskú propagandu v internetovej sieti Starlink. Ruské spravodajské zdroje pritom slúžia ako globálne hlásne trúby ruského prezidenta Vladimira Putina.

10:55 Za posledných 24 hodín vybavili policajti na ukrajinsko-slovenských hraniciach 11 208 osôb. Celkový počet utečencov, ktorí prekročili hranice od vypuknutia konfliktu na Ukrajine, je do 6:00 dnešného dňa 101 529. Tlačovú správu poskytol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Cez priechod Ubľa prešlo za posledný deň 1 986 utečencov. Vybavovanie na Slovensku je bez zdržania. Na priechode Vyšné Nemecké policajti vybavili 7 715 osôb, ani tu neevidujú zdržania. Hraničným priechodom Veľké Slemence prešlo za posledných 24 hodín 1 507 osôb a vybavovací proces prebieha plynule, bez čakania.

10:41 Americký akciový trh v piatok opäť uzavrel nižšie, keďže ho naďalej znepokojujú správy o ruskej invázii na Ukrajine. Akcie v Európe utrpeli ešte výraznejšie po tom, čo ruské jednotky obsadili ukrajinskú jadrovú elektráreň pri Záporoží, ktorá je najväčšou v Európe. Trhy sa taktiež obávajú toho, ako vojna vytlačí ceny ropy, obilia a iných zdrojov inflácie.

Index S&P 500 klesol o 0,8 percenta na 4328,87 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,5 percenta a uzavrel na úrovni 33 614,80 bodu. Technologický Nasdaq si pohoršil o 1,7 percenta na 13 313,44 bodu. Akciám menších spoločností sa tiež nedarilo. Index malých firiem Russell 2000 oslabil o 1,6 percenta na 2000,90 bodu.

10:23 Ozbrojené sily SR (OS SR) nasadia ďalších vojakov, ktorí budú robiť podporu hraničnej a cudzineckej polícii.

Novovytvorené dve účelové zoskupenia budú pomáhať na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ochraňovať zelenú hranicu. Vojaci sa zamerajú na prieskumnú a hliadkovaciu činnosť. V tlačovej správe o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

„Ďalej sa podieľame na zbere, preprave a distribúcii humanitárnej pomoci vojnovým utečencom a v súčinnosti so zložkami ministerstva vnútra na výstavbe a prevádzkovaní hotspotov,“ uviedol k činnosti vojakov náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Obe účelové zoskupenia budú pripravené nasadiť celkovo takmer 1 500 vojakov zo všetkých druhov síl.

OS SR vyčlenili sily aj na zabezpečenie varenia a výstavby dočasných utečeneckých táborov. V spolupráci s Armádou Českej republiky v najbližších dňoch postavia tábor pre 400 utečencov, v ktorom budú spolu s humanitárnymi organizáciami pripravení poskytnúť aj dlhodobejšiu starostlivosť najmä ženám s deťmi, ktoré nemajú kontakt na priateľov a príbuzných v ďalších krajinách Európy.

10:04 Singapur, ako jedna z mála krajín juhovýchodnej Ázie, oznámil zavedenie sankcií proti Rusku. „Suverenita, politická nezávislosť a územná integrita všetkých krajín, či už veľkých alebo malých, musí byť rešpektovaná,“ uviedlo vo vyhlásení singapurské ministerstvo zahraničia.

Singapur zaviedol kontroly na export a prekládku predmetov považovaných za „strategický tovar“, ktoré sú vojenského charakteru alebo je možné ich dvojaké použitie. Sankcie sú podľa nich zamerané na obmedzenie schopnosti Ruska viesť vojnu a angažovať sa v „kybernetickej agresii“.

Všetkým finančným inštitúciám tiež plánujú zakázať spoluprácu so štyrmi ruskými bankami – VTB Bank, Bank Rossija, Promsvjazbank a Vnešekonombank. Spoločnosti s existujúcimi obchodnými stykmi s týmito štyrmi inštitúciami musia zmraziť ich majetky.

Nariadenie zakazuje aj poskytovanie finančných služieb alebo umožnenie financovania pre Ruskú centrálnu banku, ruskú vládu a subjekty, ktoré vlastnia alebo ovládajú.

9:55 Zamestnanci jadrovej elektrárne pri ukrajinskom Záporoží, ktorú po piatkovom ostreľovaní a následnom požiari obsadili ruské sily, tvrdia, že úrovne radiácie v regióne vyzerajú normálne. „Neboli zistené žiadne zmeny v radiačnom stave v regióne Záporožia, gama žiarenie je v medziach normy,“ uviedol v sobotu vo vyhlásení ukrajinský štátny jadrový dozor. Informoval o tom spravodajský web CNN.

Záporožská jadrová elektráreň
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: archívne, SITA/AP.

9:44  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil v piatok na svojom oficiálnom účte na Instagrame video, v ktorom uviedol, že je stále v hlavnom meste Kyjev a neutiekol z krajiny, ako tvrdí ruská propaganda.

9:32 Rusko je pripravené nasadiť v najbližších dňoch a týždňoch na Ukrajinu až 1000 ďalších žoldnierov.

Ako referuje spravodajský web CNN, uviedol to predstaviteľ západných spravodajských služieb. Ten varoval, že Moskva by mohla bombardovať ukrajinské mestá, aby si ich podrobila, čo by mohlo viesť k značným civilným obetiam.

USA už zaznamenali „niektoré náznaky“, že ruskí žoldnieri môžu byť „na niektorých miestach“ zapletení do invázie Ruska na Ukrajine. Nebolo však jasné, kde presne a v akom počte. „Videli sme nejaké náznaky, že sú nasadení,“ povedal spomenutý predstaviteľ spravodajských služieb.

9:23 V stanovom tábore v areáli Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom býva 66 utečencov z Ukrajiny. Na obsluhe tábora sa okrem profesionálnych hasičov podieľajú aj dobrovoľní hasiči zo Župčian (okr Prešov). Registráciu ubytovaných, ako aj zdravotnú asistenciu zabezpečuje Asociácia sanitárov Slovenskej republiky. V tlačovej správe o tom informovalo komunikačné oddelenie Prezídia HaZZ.

9:12 Ceny ropy v piatok vzrástli. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 8,01 USD na úroveň 115,68 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 7,65 USD na 118,11 USD za barel.

Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež stúpla, a to o 26 centov na 3,54 USD za galón.

Posilnili aj ceny drahých kovov. Zlato zdraželo o 30,70 USD na hodnotu 1966,60 USD za uncu. Cena striebra sa zvýšila o 58 centov na úroveň 25,79 USD za uncu. (1 EUR = 1,0929 USD)

9:04 Ukrajinská strana potvrdila dohodu na dočasnom pokoji zbraní a otvorení humanitárnych koridorov vo dvoch mestách na juhovýchode Ukrajiny.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. Ako prvé o tom informovalo ruské ministerstvo obrany s tým, že sa otvoria humanitárne koridory z miest Mariupoľ a Volnovacha, ako sa dohodli s ukrajinskou stranou. Pre BBC dohodu potvrdil šéf regionálnej vojenskej správy Doneckého regiónu Pavlo Kirilenko.

9:00 Reportérov britskej spravodajskej televízie Sky News na Ukrajine prepadli ruskí vojaci. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Hlavný korešpondent Sky News Stuart Ramsay uviedol, že útok na nich sa stal v pondelok, keď sa spolu so štyrmi kolegami vracal autom do ukrajinského hlavného mesta Kyjev.

„Pamätám si, že som premýšľal, či moja smrť nebude bolestivá. A potom som dostal ranu do krížov,“ povedal Ramsay a s tým, že sa mu vzápätí podarilo ujsť. „Moje brnenie a prilba ma takmer určite zachránili. Mali sme veľké šťastie,“ dodal Ramsay, ktorý sa momentálne nachádza v Británii.

8:44 Z Ukrajiny už v dôsledku ruskej invázie ušlo približne 1,2 milióna ľudí. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na najnovšie údaje Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Približne polovica z nich pritom smerovala do susedného Poľska. Dáta k štvrtku 3. marca, ktoré sú najnovšie dostupné, hovoria, že asi 650-tisíc ľudí prešlo do Poľska, 150-tisíc do Maďarska a zvyšok do ďalších európskych krajín.

„Mnohí ďalší sú v pohybe vnútri krajiny i mimo nej. Potrebujú ochranu a podporu,“ konštatuje UNHCR, pričom odhaduje, že z krajiny, ktorá mala pred inváziou 44 miliónov obyvateľov, by mohli ujsť až štyri milióny ľudí.

8:12 Počas noci z piatka na sobotu trvalo ostreľovanie viacerých ukrajinských miest ruskými vojskami.

Ako referuje spravodajský web BBC, na mnohých miestach ukrajinského územia zaznamenali početné výbuchy. Podľa spravodajskej stanice Ukrajina-24 sa v sobotu vo východoukrajinskom meste Sumy približne o 5:00 miestneho času (2:00 SEČ) začalo ostreľovanie. Mesto je v súčasnosti obkľúčené ruskými silami.

Denník Kyiv Independent uviedol, že viacero výbuchov bolo počuť v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov. Jeden z miestnych obyvateľov, ktorý sa ukrýva na tamojšej železničnej stanici, tweetoval o raketách dopadajúcich na nástupište približne 3:00 miestneho času.

Kyiv Independent tiež zverejnil výstrahy pred náletmi v metropole Kyjev, ako aj v mestách Sumy, Žytomyr a Černihiv, pričom požiadal obyvateľstvo, aby išlo do najbližšieho úkrytu.

7:55 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v sobotu o 10:00 moskovského času (8:00 SEČ) sa otvoria humanitárne koridory z miest Mariupoľ a Volnovacha. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Režim pokoja“ bude implementovaný pre civilnú populáciu, aby mohla opustiť mestá, uviedlo ministerstvo podľa ruských médií. BBC však upozorňuje, že zatiaľ nezaznamenali žiadne potvrdenie z ukrajinskej strany.

7:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj