Slováci sú na chvoste v poskytovaní humanitárnej pomoci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Humanitárna pomoc
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 19. októbra (WEBNOVINY) – V poskytovaní humanitárnej pomoci sú na tom spomedzi rozvinutých krajín najlepšie škandinávske krajiny.

Tvrdí to vo Washingtone pôsobiaci think-tank Centrum pre globálny rozvoj, ktorý z vybraných štátov každoročne zostavuje rebríček na základe takzvaného Indexu rozvojovej pomoci (CDI).

Tento rok do neho prvýkrát zahrnulo aj krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) – Poľsko, Českú republiku, Maďarsko aj Slovensko, ktoré obsadilo spomedzi 27 krajín až 23. miesto.

Sedem kritérií

Experti skúmali vo vybraných krajinách celkovo sedem kritérií týkajúcich sa humanitárnych aktivít v rozvojových krajinách. Ide o pomoc, obchod, investície, migráciu, bezpečnosť, životné prostredie a technológie.

Sýrskych utečencov v tábore ohrozuje piesok a škor
Foto: SITA/AP

Slovensko zaznamenalo extrémne nízke skóre najmä v prípade migrácie vďaka prísnej azylovej politike.

Slabé hodnotenie získalo aj kritérium pomoci, teda výška prostriedkov poskytovaných chudobným štátom.

Slováci získali v celkovom hodnotení skóre 3,8 a skončili tak tesne nad Českou republikou a Poľskom.

Slovenská republika podľa správy vyniká v ochrane životného prostredia. Krajina je vo veľkej miere účastníkom medzinárodných environmentálnych dohôd, neprodukuje fosílne palivá a má pomerne malú mieru poľnohospodárskych dotácií.

Prijímame málo utečencov

Rebríček vybraných krajín za rok 2011:

1. Dánsko (7)

2. Nórsko (6,6)

3. Švédsko (6,4)

4. Luxembursko (6,3)

5. Rakúsko (6,2)

6. Holandsko (6,1)

7. Fínsko (6)

8. Nový Zéland (5,8)

9. Veľká Británia (5,7)

10. Portugalsko (5,5)

22. Maďarsko (4)

23. Slovensko (3,8)

24. Česká republika (3,7)

25. Poľsko (3,6)

26. Japonsko (3,4)

27. Južná Kórea (2,7)

Organizácia so sídlom vo Washingtone však upozorňuje, že príspevok Slovenska na zahraničnú pomoc naďalej predstavuje iba malú časť hrubého domáceho produktu krajiny a nedostatočná je aj podpora iniciatívam na zvýšenie transparentnosti v ťažobnom priemysle.

Slovenská republika tiež prijíma iba malý počet utečencov počas humanitárnych kríz a na výskum a rozvoj vyčleňuje malé zdroje.

Za environmentálnu politiku dostalo naopak Slovensko nasledované Maďarskom najvyššiu známku. Prispeli k tomu najvyššie dane na benzín spomedzi hodnotených krajín v kombinácii s jednými z najnižších úrovní emisií skleníkových plynov.

Cieľom Centra pre globálny rozvoj je snaha o znižovanie svetovej chudoby prostredníctvom výskumných projektov. Index CDI zostavuje od roku 2003.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať