Napriek medziročnému rastu cien v reštauráciách o 3,9 % ostáva stravné aj naďalej zmrazené do konca roka. Ak by sa zvyšovalo podľa bežných pravidiel, jeho zvýšenie by nastalo už v polovici minulého roka.
Slováci by tak dostávali denne na stravných lístkoch a kartách minimálne o 19 centov viac, čo by vychádzalo v priemere 4,18 eura na mesiac. Informoval o tom v pondelok prezident Asociácie moderných benefitov (AMOBE) Štefan Petrík.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Pre zmrazenie rastu stravného začiatkom roku 2020 by v súčasnosti reštaurácie i rodiny mali potenciálne až o jeden stravný lístok mesačne navyše. Náklady na obedy sa pritom zamestnancom predražili aj pre poplatky za donášku počas pandémie.
Nárast o 80 centov
To, že súčasná výška príspevku na stravu už nestačí, potvrdzuje podľa AMOBE aj nedávny prieskum agentúry 2muse na vzorke 1 000 zamestnancov využívajúcich stravné lístky, karty alebo finančný príspevok.
Kedy sa otvoria kaviarne a reštaurácie? Na terasách si kávičku vychutnáme možno už čoskoro
Tí sa v prieskume vyjadrili, že ich priemerná útrata za obed sa pohybuje na úrovni 7,30 eura. V porovnaní s februárom 2020, zber dát prebehol pred zavedením protipandemických opatrení, je to nárast o 80 centov.
Rakúsko zdvojnásobilo stravné
„Podľa samotných spotrebiteľov už minimálne stravné na úrovni 3,83 eura na deň absolútne nekorešponduje s realitou. Prakticky je to len polovica z toho, čo ľudia platia za obedy. Za zváženie určite stojí inšpirovať sa susedným Rakúskom, ktoré už na začiatku pandémie zdvojnásobilo stravné v krajine zo 4 na 8 eur denne,“ navrhuje Štefan Petrík.
Asociácia moderných benefitov združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a Doxx-Stravné lístky. Členovia asociácie zabezpečujú zamestnanecké benefity, vrátane papierových a elektronických stravných lístkov, pre viac ako 770 000 zamestnancov pracujúcich u takmer 35 000 zamestnávateľov a SZČO.