SANTIAGO 24. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenskí tenisoví reprezentanti budú 15. – 17. júla v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2016 družstiev mužov hrať v Maďarsku alebo Izraeli. Rozhodol o tom stredajší žreb, ktorý sa uskutočnil v rámci výročného valného zhromaždenia Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v čilskom Santiagu a v tomto konkrétnom prípade ho vykonal slávny bývalý domáci hráč Nicolás Massú.
Slovensko bolo nasadené ako druhé. Vopred bolo jasné, že v 1. kole (4. – 6. marca) bude mať voľno. Istota, že tím SR sa predstaví u súpera bez ohľadu na jeho meno, vyvstáva pri možnej dvojici protivníkov z predžrebovania (Maďarsko), resp. pravidla o reciprocite (Izrael). V súvislosti s Maďarskom, ktoré však papierovo prichádza do úvahy menej ako Izrael, teda Slovensko malo smolu.
Slováci s Maďarmi ešte nehrali
Finalisti Davis Cupu 2005 Slováci budú hrať v I. skupine euroafrickej zóny okrúhly desiaty rok v rade. Rozhodla o tom ich minulotýždňová prehra 2:3 s Poliakmi v Gdyni v play-off o svetovú skupinu. Ak „mečířovci“ v júli uspejú, zahrajú si 16. – 18. septembra tretí raz za sebou o elitu (vlani prehrali 0:5 v USA). Ak nie, budú bojovať o zotrvanie. SR figuruje v renkingu krajín podľa ITF na 18. priečke, Maďarsku patrí 39. pozícia, Izrael sa nachádza na 27. mieste.
Slováci s Maďarmi ešte v rámci MS tímov ITF nehrali. Izraelčanov zdolali v apríli 1997 v I. skupine euroafrickej zóny na antuke v Bratislave 3:1. Postarali sa o to Karol Kučera (2 body vo dvojhre) a Dominik Hrbatý (1 singlový bod), ktorí neuspeli akurát vo štvorhre. Vo dvojhre obaja prekonali Ejala Rana, terajšieho šéfa realizačného štábu. Kapitánom Maďarov je Zoltán Kuhárszky.
Maďarsko ťahá sériu šiestich úspechov
Maďarsko pôsobí v DP od roku 1924 a v sezónach 1994 a 1996 si zahralo vo svetovej skupine. Tento rok v II. skupine euroafrickej zóny postupne zvíťazilo nad Moldavskom (4:1), Bosnou a Hercegovinou (3:2) a Bulharskom (3:2). Ťahá sériu šiestich úspechov, ešte vlani bolo v III. skupine euroafrickej zóny, teda o dve úrovne nižšie ako teraz. Troma renkingovo najvyššie postavenými hráčmi vo dvojhre sú 275. Márton Fucsovics, 611. Péter Nagy a 832. Gábor Borsos.
Izrael debutoval v roku 1949, v sezóne 2009 bol v semifinále „šalátovej misy“. Vo svetovej skupine naposledy účinkoval v roku 2013. V tejto sezóne prehral v 1. kole I. skupiny regionálnej zóny v Rumunsku 0:5, v 1. kole play-off o zotrvanie si doma poradil so Slovinskom 3:2 (Slovensko zhodou okolností zvíťazilo nad oboma spomenutými súpermi, ale v obrátenom poradí, a to 5:0 a 3:2). V singlovom hodnotení ATP sú z Izraelčanov na tom najlepšie 110. Dudi Sela, 279. Amir Weintraub a 607. Bar Tzuf Botzer.
Svetová skupina:
Veľká Británia – Japonsko
Srbsko – Kazachstan
Taliansko – Švajčiarsko
Poľsko – Argentína
Francúzsko – Kanada
Nemecko – Česko
Austrália – USA
Belgicko – Chorvátsko
I. skupiny regionálnych zón:
Euroafrická:
Španielsko – voľný žreb
Rumunsko – Slovinsko alebo Litva
Ukrajina – voľný žreb
Portugalsko – Rakúsko
Rusko – Dánsko alebo Švédsko
Holandsko – voľný žreb
Maďarsko – Izrael
Slovensko – voľný žreb
Ázijsko-oceánska:
India – voľný žreb
Kórejská republika – Nový Zéland
Pakistan – Čína
Uzbekistan – voľný žreb
Americká:
Brazília – voľný žreb
Ekvádor – Barbados alebo Uruguaj
Čile – Dominikánska republika
Kolumbia – voľný žreb
II. skupina ázijsko-oceánskej zóny:
Taiwan – Malajzia
Filipíny – Kuvajt
Indonézia – Vietnam
Thajsko – Srí Lanka
Pozn.: II. skupiny euroafrickej a americkej zóny vyžrebujú neskôr (po skončení bojov v nich v rámci tohto ročníka 30. októbra – 1. novembra).
Pozn.: Rozhodujúce 2. kolo odohrajú 15. – 17. júla 2016. Zápasy Slovinsko – Litva a Dánsko – Švédsko v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie odohrajú 30. októbra – 1. novembra 2015, v predmetných prípadoch bude výhoda domáceho prostredia na 4. – 6. marca 2016 známa až potom.