DEEP CREEK 21. septembra (WEBNOVINY) – Slovenským reprezentantom vo vodnom slalome sa podarilo obhájiť titul majstrov sveta v pretekoch hliadok 3xC1.
Na šampionáte v americkom Deep Creeku získalo trio Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš zlaté medaily, keď druhých Čechov zdolali o 99 stotín sekundy. Bronz si v Deep Creeku vybojovali Slovinci.
Slováci mali na kanáli v Deep Creeku najrýchlejšiu jazdu
Slovenské trio bolo krátko po súťaži sklamané, keďže s ôsmimi trestnými sekundami figurovalo na 2. mieste za Čechmi. Okamžite však vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký podal protest, keďže rozhodcovia započítali ako chybný aj prejazd Mateja Beňuša cez devätnástu bránku, ktorú rozhýbal Alexander Slafkovský. Po 45-minútovej porade arbitri uznali pravdu na slovenskej strane a zmenili výsledky.
Slováci mali na kanáli v Deep Creeku najrýchlejšiu jazdu a o titul ich napokon nepripravilo ani šesť trestných sekúnd. „Trocha ma prekvapilo, že ten protest rozhodcovia uznali. Bol však oprávnený, keďže nebol tam žiaden dotyk. Môj prejazd tej bránky nebol sporný, rozhodca to však videl inak a museli sme čakať. Piaty titul majstra sveta je super. Pred pár rokmi sme ani nedúfali, že vyhráme päťkrát v rade. Nie je to však náplasť za súťaž jednotlivcov, lebo individuálne preteky sú individuálne. V nich ma môj výsledok mrzí o to viac, že 21 brán som išiel na medailu a potom sa mi spravila zlá voda a nedotiahol som to do konca. Titul v tímoch však vždy poteší,“ tvrdil Matej Beňuš.
Martikán, Slafkovský a Beňuš natiahli sériu triumfov na MS v 3xC1 už na päť. Začala sa v Seu d´Urgell 2009 a pokračovala pred Deep Creekom aj v Tacene 2010, Čunove 2011 a Prahe 2013. Pre Slovensko vybojovali Martikán, Slafkovský a Beňuš v hliadkach 3xC1 siedmu zlatú a celkovo ôsmu medailu (7 – 0 – 1). „Zlato je vždy lepšie ako striebro. Ak by sme boli druhí, potom by nás to mrzelo, že sme boli druhí nezaslúžene. Dúfam, že dlhé čakanie na výsledok protestu v mokrých veciach nebude mať nejaké následky. Stupne pre víťazov sú satisfakciou za celú sezónu. Neviem, či sa v blízkej dobe objaví podobne zohraná trojka ako tá naša. Päť titulov je neopakovateľných,“ uviedol Alexander Slafkovský.
Jedenáste zlato Michala Martikána
Vodný slalomár Michal Martikán odíde aj z trinásteho svetového šampionátu v rade s cenným kovom. Aspoň malou náplasťou na vypadnutie v semifinále C1 mužov mu bolo v Deep Creeku sobotňajšie popoludňajšie zlato v 3xC1. V Michigane vyhral túto disciplínu spoločne s Alexandrom Slafkovským a Matejom Beňušom už piatykrát po sebe. Martikán rozšíril svoju zbierku cenných kovov z majstrovstiev sveta na osemnásť, v Deep Creeku sa tešil z jedenásteho titulu majstra sveta (11 – 3 – 4). Na svetových šampionátoch pravidelne štartuje od roku 1995 a nikdy z nich neodišiel bez medaily.
„Predpoludním som bol na seba veľmi nahnevaný za to, ako som išiel svoju jazdu. Je to zaujímavá voda. Nevravím, že som mal smolu, dalo sa to niekde dohnať. Bolo na trati pár miest, kde ma voda pridržala a bolo po finále. Dlhé čakanie na výsledok hliadok stálo za to. Podarilo sa nám piatykrát za sebou byť majstrami sveta v tomto zložení, čomu som veľmi rád. Byť majstrom sveta je super, piatykrát za sebou ešte lepšie. Po nevydarenom predpoludní je to malá náplasť“ uviedol Michal Martikán, ktorý s kolegami z tímu musel čakať na potvrdenie výsledkov po proteste výpravy SR 45 minút. V kariére tak dlho ešte nečakal na rozhodnutie rozhodcov.
K cennému kovu boli Slováci blízko aj v 3xK1 mužov. Trio Martin Halčin, Ján Šajbidor a Matúš Hujsa dlho viedlo a napokon obsadilo 4. priečku. Od medaily delilo Slovákov 1,81 sekundy. Zlato získali Francúzi, ktorí dominovali aj v pretekoch singlkajakov.
V hliadkach žien 3xC1 triumfovali Češky.
3xC1: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 125,10 (6), 2. Česko (Michal Jáně, Vítězslav Gebas, Jan Mašek) 126,09 (4), 3. Slovinsko (Benjamin Savšek, Luka Božič, Anže Berčič) 127,84 (6), 4. USA 128,02 (2), 5. Francúzsko 128,45 (2), 6. Nemecko 129,46 (4)
3xK1: 1. Francúzsko (Mathieu Biazizzo, Sebastien Combot, Boris Neveu) 112,79 (2), 2. Česko (Jiří Prskavec, Vavřinec Hradílek, Vít Přindiš) 115,11 (2), 3. Veľká Británia (Richard Hounslow, Joseph Clarke, Thomas Brady) 123,24 (2), 4. Slovensko (Martin Halčin, Ján Šajbidor, Matúš Hujsa) 125,05 (4), 5. Taliansko 125,97 (10), 6. Slovinsko 126,50 (6)
3xC1: 1. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Martina Satková) 170,22 (8), 2. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Jasmine Royleová, Ellidh Gibsonová) 181,83 (14), 3. Francúzsko (Caroline Loirová, Orlane Reboursová, Lucie Bauduová) 218,69 (58)