BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Situácia s nízkou konzumáciou ovocia a zeleniny sa na Slovensku dlhodobo nemení a Slováci aj naďalej v tomto smere zaostávajú za priemerom EÚ.
Takmer dve tretiny obyvateľov EÚ totiž v roku 2017 konzumovalo ovocie aspoň raz denne (64 %), pričom podiel obyvateľov EÚ, ktorí konzumovali zeleninu aspoň raz denne v danom roku, bol rovnaký ako pri ovocí.
Pozitívne čísla len v jednom prípade
Slovensko sa v rebríčku krajín ocitlo pri dennej konzumácii ovocia obyvateľmi na 18. mieste z krajín EÚ-28, keď si dalo ovocie denne len 53 % Slovákov a pri zelenine zaznamenalo ešte o jednu priečku horšie umiestnenie s denným podielom 52 %. Vyplýva to z najnovších údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.
Slováci už po škandáloch nechcú poľské mäso, v rebríčku predajnosti sa prepadlo
Z ďalších výsledkov Eurostatu vyplýva, že 27 % obyvateľov EÚ jedlo v roku 2017 ovocie aspoň dvakrát denne a zeleninu 23 %. Slovensko aj v týchto štatistikách zaostáva za priemerom EÚ. Minimálne dvakrát za deň si dá ovocie 22 % Slovákov a zeleninu 16 %.
Pozitívne čísla zaznamenali Slováci len pri údaji o úplnom vyradení ovocia a zeleniny z ich jedálnička. Nikdy neje ovocie len 0,8 % Slovákov a zeleninu dokonca len 0,4 %. Naproti tomu podiel občanov EÚ, ktorí niekdy nejedia ovocie, činí 1,6 % a pri zelenine 0,6 %.
Odporúčaná denná dávka
Najviac ovocia sa skonzumuje spomedzi členských štátov EÚ v Taliansku, kde až 85 % obyvateľov je ovocie minimálne jedenkrát denne. Nasleduje Portugalsko s 81 % obyvateľov. Naproti tomu v troch členských štátoch EÚ konzumovalo ovocie v roku 2017 denne menej ako 40 % obyvateľstva. Konkrétne išlo o Lotyšsko (35 %), Bulharsko a Litvu (obe 37 %).
Poslanci odhlasovali zrušenie odvodu pre obchodné reťazce, potravinári veria vo vyplatenie podpory
Pokiaľ ide o spotrebu zeleniny v členských štátoch, Írsko a Belgicko mali v roku 2017 najvyšší podiel obyvateľov, ktorí aspoň raz denne konzumovali zeleninu (84 %). Zatiaľ čo vo väčšine členských štátov 50 až 80 % obyvateľov v prieskume uviedlo, že denne jedli zeleninu, v piatich členských štátoch bol tento podiel nižší ako 50 %. Išlo o Maďarsko (30 %), Rumunsko (41 %), Lotyšsko (44 %), Litvu a Bulharsko (obe 45 %).
Podľa uverejnenej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je odporúčaná denná dávka minimálne 400 g ovocia a zeleniny (okrem zemiakov a iných škrobových hľúz) na prevenciu chronických ochorení.