BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Dátum 21. augusta 1968 by sa nemal nikdy vytratiť z historickej pamäte Slovenska a jeho občanov, myslí si premiér Robert Fico. Vo svojom vyhlásení k 46. výročiu okupácie Československa sa premiér vracia k udalostiam Pražskej jari z roku 1968, ktoré podľa neho opodstatnene patria k najvýznamnejším a súčasne najpozitívnejšie hodnoteným historickým míľnikom našej krajiny.
Obrazom: Ľuďom pripomínajú boje na Ukrajine august 1968
„Idea, ktorá sa niesla vtedajšou Pražskou jarou a ktorú stelesňoval nositeľ obrodného procesu Alexander Dubček, vízia spoločnosti, ktorá bude občiansky slobodná a súčasne sociálne spravodlivá, je v podstate nesmrteľná a jej podpora vo väčšine nielen slovenskej spoločnosti nijak neklesá, ba práve naopak,“ uviedol Fico vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poslal tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Slovenský premiér si myslí, že ak by obrodný proces v auguste ´68 násilne nezastavili vojská štátov Varšavskej zmluvy, malo by vtedajšie Československo šancu približovať sa práve k ideálu takejto spravodlivej spoločnosti. „V tomto zmysle je pre nás obrodný proces aj jeho násilné zastavenie odkazom, z ktorého by sme mali čerpať poznanie aj pre naše dnešné kroky a rozhodnutia,“ uzavrel Fico.
Obrazom: Ľuďom pripomínajú boje na Ukrajine august 1968
August 1968 je podľa Kisku najtemnejším obdobím našich dejín
Vojská Sovietskeho zväzu, Poľskej ľudovej republiky, Maďarskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky a Bulharskej ľudovej republiky vtrhli do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Na strane Československa okupácia spôsobila úmrtie viac ako 100 osôb.
Dôvodom invázie bol nesúhlas s reformným procesom Komunistickej strany Československa (KSČ) pod vedením Alexandra Dubčeka. Invázia priviedla k moci protireformné krídlo KSČ, ktoré sa pri moci udržalo do novembra 1989. Vojská Sovietskeho zväzu zostali rozmiestnené na území Československa až do roku 1991.