BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Na udalosti zo 17. novembra 1989 sa v Bratislave spomínalo aj prostredníctvom diskusií.
Už štvrtý raz sa v divadle Astorka Korzo ´90 stretli novinári, spisovatelia a spoločenskí vedci, ktorí prišli diskutovať v rámci Stredoeurópskeho fóra.
Od 15. novembra sa zamýšľali nad mottom Václava Havla: „Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.“
Sobotňajšie panely uzavrela diskusia o ekonomických expertoch, ktorí ovládajú svet.
„Ekonómia tu je pre ľudí, ale ľudia tu nie sú pre ekonómiu”, povedal poľský novinár a historik Adam Michnik. Podľa neho sa mnohí politici sami nazývajú expertmi. Je presvedčený, že základným znakom slobodného človeka je to, že je nespokojný.
Francúzsky filozof Pascal Bruckner si myslí, že Európa je hore nohami a pozerá sa na celú situáciu oveľa tragickejšie. Podľa neho Európanom chýba pocit jednotnosti. „Ak sa Európa nezobudí, zanikne. Je možné, že ju kúpia Rusi alebo Číňania“, tvrdí.
Pre Lajosa Bokrosa, maďarského europoslanca a bývalého ministra financií, je Schengen veľkým úspechom. Pozitívne vidí aj kontroverzné získanie Nobelovej ceny za mier, pretože Európska únia nikdy neviedla vojnu. Myslí si, že expertov treba, aby politici nerobili zbytočné chyby. Europarlament je podľa neho len talk šou. Skutočnú moc by mala mať Rada Európy a Európska komisia , ktoré však medzi sebou neustále bojujú.
Podľa Michnika za neporiadok v Európe nemôžu odborníci, ale Európania sami. Nebezpečnejší by bol pre neho stav, ak by krajinu ovládali fanatici alebo idioti. Toho sa bojí viac, než vlády expertov. Bokros za krízu neobviňuje len banky, pretože svoju rovnakú mieru zodpovednosti nesú aj vlády. „Európa potrebuje silných expertov, silných politikov ale aj kritiku a hlavne jednotnosť“, zhodnotila na záver moderátorka večera, sociologička a politologička Ulrike Ackermanová. Štvordňovú sériu diskusií Stredoeurópskeho fóra v nedeľu zakončí rozjímanie o strachu, láske a proteste.