BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Na Slovensku funguje podľa Slovenskej lekárskej komory diktát zdravotných poisťovní. Údajne tu existuje vysoká ochrana poisťovní, no žiadna ochrana poskytovateľov. Komora sa domnieva, že za tento stav môže aj Protimonopolný úrad SR, ktorý na jednej strane vyhlásil, že zákon na ochranu hospodárskej súťaže sa nevzťahuje na spájanie poisťovní, no na druhej strane, že sa vzťahuje na postup Asociácie fakultných nemocníc pri vyjednávaní so zdravotnými poisťovňami. „Poisťovne tak dostali do rúk tromf vo vzťahu k poskytovateľom,“ povedal právny zástupca komory Ondej Škodler. Podľa neho sa môžu správať, ako chcú, dokonca hovoril aj o monopoloch.
Slovenská lekárska komora chce v tejto súvislosti podať podnet na Generálnu prokuratúru SR na preskúmanie zákonnosti rozhodnutí úradu. Podľa nej totiž neboli správne. Protimonopolný úrad SR sa bráni kritike komory a odmieta, že by svojim rozhodnutím posilnila diktát poisťovní na Slovensku.
Protimonopolný úrad podľa jeho hovorcu Vladimíra Ferka vychádzal pri posudzovaní verejného zdravotného poistenia z nastaveného systému regulácie v SR. Táto oblasť je podľa Ferka veľmi špecifická, pretože základné parametre pre činnosť sú zaregulované. Preto je podľa neho dôležité, aby regulácia zabezpečovala vyvážené postavenie subjektov. „Vzhľadom na štrukturálne zmeny úrad už pri prijímaní rozhodnutia týkajúceho sa zlučovania zdravotných poisťovní Apollo a Dôvera vnímal určité riziká, avšak keďže závery úradu, že sa na danú oblasť zákona o hospodárskej súťaži neaplikuje posudzovanie rizík, nespadá to pod kompetenciu úradu. Táto oblasť je predmetom rozsiahlej právnej regulácie a pod dohľadom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako špeciálneho štátneho orgánu vykonávajúceho dohľad nad činnosťou subjektov pôsobiacich v predmetnej oblasti, eliminácia týchto rizík spadá do tejto oblasti,“ uviedol v stanovisku hovorca úradu Vladimír Ferko.
Komora plánuje zároveň predložiť návrh legislatívnych zmien, ktoré by smerovali k zákonnej úprave tzv. dohodovacieho konania. Podľa jej prezidenta Milana Dragulu by sa mali stanoviť presné podmienky rokovaní o zmluvách, pričom v prípade nedohody by rozhodoval arbiter, ktorým by bol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Nechceme štrajk, ale využijeme všetky legislatívne prostriedky, aby sme v systéme dosiahli rovnováhu,“ skonštatoval Dragula.
Komora chce taktiež presadiť zmeny pri platení nadlimitných výkonov. Podľa nej totiž zdravotné poisťovne neobjednávajú starostlivosť v takom rozsahu, ako stanovuje zákon, čo robí časti existujúcich zmlúv neplatnými. Žiada, aby sa novelou zákona o zdravotných poisťovniach výslovne stanovil zmluvný rozsah starostlivosti minimálne v rozsahu stanovenom zákonom. Svojim členom odporučí, aby fakturovali v zmysle zmluvy jednou faktúrou skutočne realizovanú starostlivosť vo výške dohodnutého objemu a druhou skutočne realizované výkony nad rozsah dohodnutého objemu.
V prípade neuhradenia faktúry by si poskytovatelia uplatňovali svoje pohľadávky súdnou cestou. Podľa Škodlera sa tak deje aj dnes, ale iba vo veľmi minimálnom rozsahu, hoci sú zdravotníci úspešní. Podľa neho by sa počet súdnych sporov dal spočítať na prstoch jednej ruky. Dôvodom je najmä strach poskytovateľov. Poisťovne sa im údajne vyhrážajú, že ak sa budú súdiť, dostanú horšie alebo dokonca žiadne zmluvy. Dragula upozornil aj na to, že výrazne poklesol objem nadlimitných výkonov. Podľa neho je to však iba dôsledok tlaku poisťovní, keďže mnohí zdravotníci sa sami vzdávajú nároku na preplatenie takýchto výkonov.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera s kritikou komory nesúhlasí a tvrdí, že poisťovne sa nemôžu správať, ako chcú. „Naopak, sú prísne regulované legislatívou, ktorú musia dodržiavať. Či už je to v prípade zazmluvňovania (verejná minimálna sieť, pevná sieť), platieb poskytovateľom (cenová regulácia napríklad v prípade platieb záchrankám alebo pohotovostiam) a ďalšie. Dokonca, nemocnice v pevnej sieti nemajú povinnosť uzatvoriť zmluvu so zdravotnou poisťovňou, zatiaľ čo poisťovňa túto povinnosť má. Nemyslíme si, že by mali zdravotné poisťovne v porovnaní s poskytovateľmi nadštandardnú zákonnú ochranu, skôr naopak,“ uviedla jej PR manažérka Zuzana Horníková.
Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na trhu sa taktiež domnieva, že v súčasnosti na Slovensku existuje dostatočný priestor a možnosti, ako riešiť prípadné nezhody v rámci rokovania zdravotnej poisťovne a poskytovateľa. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa dopĺňa, že o zmluvách s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti rokuje, pričom zmluva je výsledkom dohody dvoch zmluvných strán poisťovne a poskytovateľa.
Dôvera taktiež informovala, že má zmluvy s drvivou väčšinou poskytovateľov postavenú tak, že nadlimity nevznikajú. V niektorých prípadoch si však poisťovňa a poskytovateľ dohodnú zmluvný rozsah výkonov, no podľa Horníkovej je to vždy dohoda dvoch strán. „Takýto postup je vo vybraných segmentoch nevyhnutý na to, aby sa peniaze v zdravotníctve využívali efektívne a účelne, teda tak, ako to od zdravotných poisťovní vyžaduje zákon. Zároveň súhlasíme s tým, aby sa jasne vymedzil rozsah výkonov, ktoré sú uhrádzané poisťovňou a pri ktorých existuje čiastočná alebo úplná úhrada pacientom,“ skonštatovala.
Slovenská lekárska komora taktiež upozornila, že alarmujúci je aj počet žalôb na lekárov ako i výška požadovaného odškodného. „Myslíme si, že to súvisí aj s tým, že sa prehlbujú rozdiely medzi očakávaniami pacientov a možnosťami zdravotníckych zariadení,“ vyhlásil Škodler. Dodal pritom, že v mnohých prípadoch nie je chyba na strane nemocnice či lekára, ale na strane pacienta, ktorý napríklad nedodržiava liečebný režim. Komora preto bude presadzovať, aby sa upravili povinnosti pacientov.
SITA