BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – V roku 2011 ako nováčik vyskočil hneď na 3. miesto. Vlani bol už druhý a dostal najviac hlasov od divákov. Do tretice si už cyklista Peter Sagan víťazstvo v tradičnej novinárskej ankete nenechal ujsť a stal sa Športovcom roka 2013 na Slovensku.
Nik zo svetového cyklistického pelotónu nestál v odchádzajúcom roku častejšie na najvyššom stupni pre víťazov ako Sagan. Dvadsaťdva víťazstiev v etapách či pretekoch doplnil slovenský líder talianskeho tímu Cannondale o desať druhých a päť tretích miest.
V rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie zavŕšil sezónu na 4. mieste, čo je najlepšie umiestnenie Slováka v histórii. Pred ním skončili iba Španieli Joaquím Rodríguez a Alejandro Valverde a tiež britský víťaz Tour de France Christopher Froome. Sagan nechal v koncoročnom hodnotení za sebou víťaza Giro d´Italia Vincenza Nibaliho, znamenitého časovkára a klasikára Fabiana Cancellaru, aj majstra sveta Ruia Costu.
Zelené tričko si opäť obliekol aj v Paríži
Sagan vyhral aj jednu z etáp na tohtoročnej Tour de France a najmä obhájil zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže v stom ročníku týchto najslávnejších a najprestížnejších cyklistických pretekov na svete. Nosil ho na sebe od začiatku a vydržal v ňom až do konca.
Keď sa na najznámejšom parížskom bulvári Champs-Elysées neďaleko vysvieteného Víťazného oblúka ako víťaz obliekal do zeleného, prežíval nezabudnuteľné chvíle. „Vraví sa, že obhájiť niečo je vždy náročnejšie ako to získať prvý raz. Zažil som asi najkrajší pocit z celej svojej kariéry,“ reagoval krátko po slávnostnom ukončení Tour de France 23-ročný Žilinčan.
Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na tohtoročnej Tour de France
Kráľom šprintérov sa stal aj na pretekoch Okolo Švajčiarska a tiež na zámorských podujatiach Okolo Kalifornie, Okolo Alberty a tiež na USA Pro Cycling Challenge, kde vyhral štyri zo siedmich etáp. Na spoločnom šampionáte českých a slovenských cyklistov v Dubnici nad Váhom s prehľadom obhájil domáci titul v pretekoch s hromadným štartom.
Zvládal jarné klasiky aj 30-percentné stúpanie
Ak bol Sagan vo svojich prvých dvoch profesionálnych sezónach známy ako kvalitný špurtér v dojazdoch etáp mierne do kopca, tak vo svojej tretej a najmä tejto štvrtej sezóne sa už prejavil aj ako silný súper pre jarné klasiky.
V roku 2013 ovládol preteky Gent – Wevelgem, Brabantský šíp, Tri dni Panne-Koksijde a pridal druhé miesta na pretekoch Okolo Flámska, E3 Harelbeke, Miláno – San Remo či Strade Bianche.
V pamäti zostanú aj dve Saganove víťazné etapy v daždi na podujatí Tirreno-Adriatico, pričom v tej druhej s cieľom na Porto Sant’Elpidio sa v jednom z kopcov skvele vyrovnal aj s neuveriteľne tvrdým 30-percentným stúpaním a v cieli nechal za sebou všetky vrchárske esá na čele s Nibalim, Rodríguezom, Contadorom a Froomom.
„Bolo to také strmé, že som sa v sedle nemohol ani postaviť, lebo by mi prešmyklo koleso. V tejto etape sa prakticky nešlo po rovine. Boli tam len prudké stúpania a zjazdy,“ komentoval Sagan svoj husársky kúsok.
Jeden z najväčších Saganových úspechov v tejto sezóne sa nespája s víťazstvom či umiestnením v prvej trojke pretekov.
Na septembrových majstrovstvách sveta v talianskej Florencii v pretekoch mužskej elity hrdinsky bojoval s porciou 272 km a po takmer sedem a polhodine v sedle bicykla v nepríjemnom daždivom počasí finišoval na šiestom mieste.
Nesmierne náročné preteky dokončilo len 61 jazdcov z celkového počtu 207 na štarte. „Mal som aj trochu smoly, ale toto šieste miesto si veľmi vážim. Nechal som tam všetko,“ povedal v cieli majstrovských pretekov Sagan.
Sagan láka ľudí ako málokto
Saganova doterajšia kariéra nie je len o skvelých výsledkoch v sedle bicykla. Momentálne neexistuje slovenský športovec, ktorý by mal vo verejnosti pozitívnejší imidž ako práve on. Sagan sa cyklistikou baví, ale rád ňou zabáva aj iných.
Počas majstrovstiev Slovenska ho v Dubnici nad Váhom a okolí povzbudzovali tisícky fanúšikov. Stovky Slovákov sa vybrali aj na Tour de France, kde obsadili nielen miesta blízko cieľa šprintérskych dojazdov etáp, ale aj horské priesmyky v Alpách a Pyrenejach, kde zďaleka nemal takú šancu na úspech.
Video: Saganova jazda na zadnom kolese na Mont Ventoux
Lenže on ich dokázal pobaviť aj tam, kde sa to od neho nečakalo. Keď na čele pelotónu dorazil pod obávaný kopec Mont Ventoux, vytiahol svoju špecialitu – jazdu na zadnom kolese.
Video s týmto jeho kúskom malo na internete vyššiu sledovanosť ako záverečné metre náročnej etapy, v ktorej triumfoval neskorší víťaz Tour de France Froome.
Saganovou značkou sú aj rôzne humorné gestá pri víťazných dojazdoch etáp, či natáčanie atraktívnych reklamných spotov spojených s majstrovským ovládaním bicykla.
„Cyklistika je tak trochu nuda pre divákov, preto sa snažím pre nich stále niečo vymyslieť. Keď som bol malý, obdivoval som motocyklového pretekára Valentina Rossiho. Aj on jazdil na zadnom kolese a zabával tým divákov. To je aj mojím cieľom,“ povedal Sagan v jednom z rozhovorov počas roka.
Vizitka víťaza ankety Športovec roka 2013 Petra Sagana:
Narodený: 26. januára 1990 v Žiline
Prezývka: Terminátor
Výška/hmotnosť: 184 cm/75 kg
Typ jazdca: šprintér, špecialista na klasiky
Klubová príslušnosť: Cannondale od roku 2010 (vtedy Liquigas-Doimo, neskôr Liquigas)
Najväčšie úspechy:
cestná cyklistika: preteky Grand Tour – Tour de France 2012 a 2013 – víťaz bodovacej súťaže, 4 etapové víťazstvá, Vuelta a Espaňa – 3 etapové víťazstvá (2011), víťazstvo na pretekoch Okolo Poľska (2011), trojnásobný majster Slovenska v pretekoch jednotlivcov (2011, 2012, 2013), víťaz Gent-Wevelgem 2013, Brabantský šíp 2013, Grand Prix Cycliste de Montréal 2013, 10 víťazných etáp na pretekoch Okolo Kalifornie (2010 – 2013) a 8 víťazných etáp na pretekoch Okolo Švajčiarska (2011 – 2013),
horské bicykle: MS 2008 voVal di Sole – juniorský majster sveta v cross country, ME 2008 v Sankt Wendeli – juniorský majster Európy v cross country, cyklokros: MS 2008 v Trevise – juniorský vicemajster sveta.
Povedali o Saganovi:
„Je jedinečným jazdcom vo svojej generácii. Je veľmi, veľmi dobrý. Občas si my ostatní popri ňom pripadáme ako juniori.“
(Mark Cavendish, britský šprintérsky špecialista)
„Ešte som nestretol vo svojej kariére podobný typ ako je Sagan. Je veľmi cieľavedomý a keď si niečo zaumieni, tak to aj splní. Neprekvapilo by ma, ak by raz vyhral aj Tour de France.
(Ivan Basso, taliansky kolega z tímu Cannondale)
„Na bicykli jazdí ako génius.“
(Fabian Cancellara, švajčiarsky špecialista na časovky a klasiky)
„Sagan je neskutočný talent. Je to nový Eddie Merckx. Má skúsenosti z horských bicyklov aj cyklokrosu a to mu pomáha na ceste.“ Giovanni Lombardi, bývalý taliansky cyklista)