EDINBURGH 17. septembra (WEBNOVINY) – Prieskumy verejnej mienky deň pred referendom o nezávislosti Škótska aj naďalej predpovedajú tesný súboj medzi odporcami odtrhnutia od Veľkej Británie a prívržencami tohto kroku.
Naznačujú to tri výskumné agentúry ICM, Opinium a Survation. Nezávislé Škótsko podľa nich podporuje 48 percent respondentov v porovnaní s 52 percentami, ktorí si želajú zotrvanie vo Veľkej Británii. Vo všetkých posledných prieskumoch nacionalisti naberajú na podpore, stále však zostávajú v miernej menšine. Nerozhodnutých zostáva 8 až 14 percent zo 4,3 milióna oprávnených voličov.
Škótsku by vstup do EÚ trval osem rokov, varuje španielsky premiér
Španielsky premiér Mariano Rajoy v stredu kritizoval hnutia za nezávislosť jednotlivých území členských krajín Európskej únie, ktorá by prípadnými úspešnými referendami o odtrhnutí podľa neho utŕžila tvrdý zásah. Predseda španielskej vlády sa deň pre škótskym referendom v parlamente vyjadril, že potenciálne nezávislému Škótsku by vstup do EÚ trval osem rokov. Rajoy zároveň v tejto súvislosti avizoval aktuálnu nechuť členských krajín bloku prijímať separatistické krajiny, píše portál eubusiness.com.
„Všetci v Európe si myslia, že tieto procesy sú veľmi negatívne. Európa bola vybudovaná na spájanie štátov, nie na ich delenie… Hovoril som s predstaviteľmi 27 (členských) štátov a zaznamenal som iba malé nadšenie pre takéto procesy,“ povedal Rajoy na margo ambícií Škótska a Katalánska vstúpiť do EÚ ako nezávislé krajiny. Podľa jeho slov by rovnako ako iné kandidátske krajiny museli prejsť niekoľkoročným predvstupovým procesom.
Nebudú môcť používať britskú libru
Na ropu bohaté Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.
Londýn pritom varuje Edinburgh, že v prípade odtrhnutia sa nebude môcť používať britskú libru, čím dal jasne najavo svoj odmietavý postoj v tejto veci. EÚ zase Škótov varovala, že každá nová krajina oddelená od existujúceho štátneho útvaru bude musieť požiadať o členstvo v bloku a následne s tým budú musieť súhlasiť všetky členské krajiny. Referendum je naplánované na štvrtok a v rovnaký deň sa očakávajú aj prvé výsledky všeľudového hlasovania.