BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva ubezpečuje učiteľov, že už cez týždeň zverejní zoznam reformných učebníc, ktoré im dodá v septembri, respektíve v októbri. Pedagógovia ani mesiac pred začiatkom školského roka nevedia, ktoré knihy im stihne ministerstvo dodať načas. Analýza ministerstva z februára podľa denníka SME uvádzala, že z 302 titulov chýbalo 170. Mnohí učitelia si už začali pripravovať vlastné učebné materiály, napríklad aj z internetu. „Neteší nás, že sa nám nepodarilo zabezpečiť viac reformných učebníc, ako sme zabezpečili, ale podarilo sa nám zabezpečiť viac než minulý rok,“ vyhlásil minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Rezort podľa neho blokujú nevýhodné zmluvy s dodávateľmi, ktoré uzavrelo bývalé vedenie na čele s exministrom Jánom Mikolajom (SNS). Staré kontrakty nemožno vypovedať, okrem toho v nich chýbajú sankcie za omeškanie.
Jurzyca hovorí, že v septembri dostanú školy niektoré knihy, ktoré v minulosti vôbec nemali, alebo ich mali málo. „Sústredili sme sa na tri skupiny učebníc – jednak sú to učebnice, o ktoré je najväčší záujem, čo vieme identifikovať z portálu, potom učebnice na špeciálne školy pre zrakovo či sluchovo postihnuté deti a učebnice na zmiešané územia, kde veľmi chýbali,“ vysvetlil Jurzyca. Denník SME pred časom upozornil, že vydavateľov odrádzajú od zákaziek nové tvrdšie podmienky. Rezort zvýšil sankcie za nedodržanie zmluvných podmienok a spojil súťaž na autora so súťažou na vydavateľstvo.
Predtým obstarávalo ministerstvo autora aj vydavateľstvo samostatne, čo trvalo dlhšie. Jurzyca hovorí, že v starom systéme by nemal páku, ako tlačiť na dodávateľov, aby boli učebnice načas. „Áno, sprísnili sme sankcie, niektoré vydavateľstvá s tým majú problémy, ale je ich menšina a ja som presvedčený, že sankcie musia byť tak ako v každom obchodnom vzťahu aj pri zabezpečovaní učebníc,“ argumentuje Jurzyca. Ako dodal, cúvol len jeden vydavateľ, ostatní s výškou sankcií súhlasia.
Od septembra mal na školách naplno odštartovať aj projekt Planéta vedomostí, prostredníctvom ktorého ministerstvo presadzuje interaktívne vyučovanie. Digitálne tabule a digitálne učivo majú čiastočne vyriešiť problém s nedostatkom reformných učebníc. Rezort zadal zákazku firme Agemsoft. Jurzyca vraví, že štandardná súťaž prináša najlepšie výsledky, ale v tomto prípade učebníc nebola možná. „Ak autorom a vydavateľstvám poviete, že majú pripraviť päť – desať učebníc, a vy si potom po dvoch rokoch vyberiete jednu, tak tí ostatní prerobia. Je to podobné, ako keby ste povedali firmám, aby vám postavili päť domov a potom by ste si o rok chceli vybrať jeden,“ uviedol Jurzyca.
Rokovania so spoločnosťou prerušil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý kontroloval, či je v poriadku, že ministerstvo zadalo zákazku za šesť až dvanásť miliónov eur bez súťaže. Minulý týždeň ÚVO rozhodlo, že rokovania s Agemsoftom môžu pokračovať. „Veľmi sa budeme snažiť, aby boli digitálne učebnice čo najskôr, ale súčasne aby aj cena bola čo najnižšia,“ povedal Jurzyca. Pripustil i možnosť, že sa rezort s firmou nedohodne a ministerstvo bude musieť siahnuť po alternatívnom riešení. „Pokiaľ by sme neboli úspešní v tomto rokovaní, aj tak do zmlúv s vydavateľmi dávame požiadavku, aby sme všetky učebnice mohli kúpiť aj ako pdf verziu, ktorá by sa zavesila na internet,“ povedal Jurzyca. Rezort už zároveň vyhlásil výzvu na podporu digitalizácie učebného procesu.
V novom školskom roku 2011/2012 nastúpia na reformu štvrté ročníky na základných a stredných školách a ôsmaci na základných školách. S problémom s učebnicami bojujú školy už od spustenia reformy pred štyrmi rokmi. Reforma sa začala v prvých ročníkoch na základných a stredných školách a v piatych triedach na základných školách. Pokračovala druhými ročníkmi na ZŠ a SŠ a šiestym na ZŠ. Vlani sa pridali aj tretiaci na ZŠ a SŠ a siedmaci na ZŠ. Od septembra čakajú zmeny štvrté triedy na ZŠ a SŠ a ôsme ročníky na ZŠ. Tvorbu nových učebníc si vyžiadala obsahová reforma. Školský zákon z roku 2008 zaviedol dvojúrovňový model vzdelávania, vďaka čomu môžu školy spolutvoriť učebný plán. Štát diktuje povinné učivo v štátnych vzdelávacích programoch. Časť učebných osnov si určujú školy vo vlastných školských programoch.