BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Zvýšenie platov o päť percent a nariadenie vlády, podľa ktorého pôjde do platov celých sto percent mzdového normatívu, podľa školských odborárov určite nezaručuje zvýšenie platov zamestnancov školstva o 11,2 percenta.
Odbory s takýmto riešením zásadne nesúhlasia a považujú ho za zavádzajúce voči verejnosti. „Buď sa niekto mýli a nevie zrátať čísla alebo je to politický zámer diskreditovať Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a štrajkujúcich pred verejnosťou – veď my im dávame 11,2% a im je to stále málo!“ píšu odborári v reakcii na vyhlásenia ministra financií Petra Kažimíra.
Podľa neho platy učiteľov na budúci rok stúpnu o 11,2 percenta zo súčasných 840 na 934 euro.
Odbory preto vyzývajú vládu a ministra školstva Dušana Čaploviča na konštruktívny dialóg, ktorý stanoví víziu nášho školstva na obdobie vládnutia tejto vlády. Chcú, aby sa zvýšil prídel z HDP do školstva tak, aby sme sa čo najskôr vyrovnali vyspelým štátom Európskej únie a zabezpečili vhodné materiálne a technické vybavenie škôl ako aj kvalitné vzdelávanie našich detí a mládeže, ktoré je zárukou rozvoja nášho štátu.
Školskí odborári tak reagujú na rozhodnutie vlády, ktorá im minulý týždeň odsúhlasila päťpercentné zvýšenie platov, hoci žiadali viac. Taktiež nezaručila, že v rokoch 2014 až 2016 bude každý rok zvýšený prídel pre školstvo o 0,3 percenta HDP.
Odborári pripomínajú, že aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj poukázala na to, že Slovensko vo všetkých hodnotiacich kritériách, týkajúcich sa školstva, je na poslednom mieste krajín OECD. Túto organizáciu na problémy slovenského školstva upozornila Európska odborová centrála ETUCE (Európsky odborový výbor pre vzdelávanie) so sídlom v Bruseli na podnet OZPŠaV ako členského zväzu