Ficova vláda na dohodu nečakala, učiteľom dala päť percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strajk
Nespokojní pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci a študenti kráčajú k Národnej rade SR, aby vyjadrili nespokojnosť s prerušením štrajku zamestnancov školstva a s nesplnením základných požiadaviek štrajkujúcich. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica vo štvrtok schválila od 1. januára 2013 päťpercentné zvýšenie tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pridá aj nepedagogickým zamestnancom prostredníctvom účelovo viazaných prostriedkov.

Premiér zdôraznil, že kabinet nemá na desaťpercentné zvýšenie platov.

Učiteľom tak v peňaženke pribudne mesačne priemerne 50 až 60 eur. Keďže na toto zvýšenie nie sú peniaze v rezerve vlády, ostatní ministri zoškrtajú výdavky vo svojich rezortoch, dodal Fico.

Premiér pripomenul, že okrem toho kabinet schválil nariadenie, ktoré garantuje, že všetky peniaze, ktoré štát posiela mestám, obciam a vyšším územným celkom na platy učiteľov, sa naozaj dostanú do rúk týchto ľudí a nebudú sa používať na iné účely.

„Je mi ľúto, že nedošlo k dohode s odborármi, pokiaľ ide o platové požiadavky učiteľov,“ povedal. Požiadavky školských odborárov sú podľa Fica nereálne. Dodal, že vláda vzhľadom na ekonomický vývoj nevie ani zaručiť, aby v rokoch 2014 až 2016 došlo každý rok k navýšeniu prídelu pre školstvo o 0,3 percenta HDP.

Školskí odborári v stredu odmietli päťpercentné zvýšenie platov a trvajú na zvýšení v rozmedzí medzi 5 a 10 percentami.

Školstvo podľa Fica nepotrebuje len inventúru, ale aj vážne zásahy. Preto je vláda pripravená ponúknuť fórum každému, kto má záujem seriózne hovoriť o budúcnosti školstva a zmien v ňom.

Musíme hovoriť o počte škôl, musíme hovoriť o počte učiteľov,“ dodal Fico. Hovoriť sa má podľa neho o tom, či je únosné a zdravé, ak z posledného ročníka základných škôl vyjde 45-tisíc žiakov a majú k dispozícii 83-tisíc voľných miest na stredných školách.

„To sú čísla, ktoré potvrdzujú, že systém je nezdravý a chorý,“ dodal. Garantuje, že ak nájdu vnútorné rezervy v školstve, ktoré vzniknú robením poriadku v systéme, tak všetky takéto peniaze zostanú v školstve. Môžu sa použiť na zlepšenie vybavenia škôl alebo lepšie odmeňovanie pedagogických pracovníkov.

„Nie je to splnenie našich požiadaviek,“ zareagoval šéf školských odborárov Pavel Ondek na rozhodnutie vlády. Ďalší postup odborárov zatiaľ nechcel komentovať. „Uvidíme čo bude,“ povedal Ondek pre agentúru SITA krátko po oznámení rozhodnutia vlády. Mimoriadna rada v stredu rozhodla, že v prípade nesplnenia požiadaviek, zorganizujú na budúci týždeň štafetové protestné zhromaždenia v krajských mestách. „Zatiaľ sme ich nezrušili,“ dodal šéf školských odborárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel ondek