BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Školskí odborári nevedia konkrétne povedať, kde v rozpočte nájsť peniaze na desaťpercentné zvýšenie platov v školstve, ale prostriedky by sa mohli nájsť, ak sa našli na podporu Grécka.
„My v žiadnom prípade nechceme byť hrobármi slovenskej ekonomiky,“ zdôraznil odborový predák Pavel Ondek v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Ondek v debate s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom vyhlásil, že nechcú, aby štát navyšoval finančné prostriedky tak, aby porušil kritériá dané Európskou úniou.
Pripomenul, že žiadali ministra financií, aby skúsil nájsť nejaké rezervy v samotnom rozpočte a v jednotlivých rezortoch. Odborári súhlasia, že keď je SR súčasťou EÚ, treba podporovať aj iné štáty, ako napríklad Grécko.
„Nehovoríme, že nemáme dať Grécku finančné prostriedky. Ale tvrdíme, že pokiaľ sa našli na takéto aktivity finančné prostriedky v rámci štátu, v rámci slovenskej ekonomiky, tak by sa mohli nájsť aj pre školstvo,“ doplnil šéf odborov.
Minister školstva si myslí, že návrh na päťpercentné zvýšenie platov je v období krízy veľkorysý. Pripomenul, že napríklad v Ríme učitelia a študenti štrajkujú, lebo sa peniaze na školstvo znižujú. Na Slovensku sa naopak ako v jedinom štáte v regióne financie na školstvo zvyšujú.
„Akonáhle by sme išli ďalším a ďalším zvyšovaním platov, tak by sme skutočne nedodržali nielen ten deficit, ktorý je veľmi dôležitý vo vzťahu k EÚ a EK, ale rozvrátili by sme, dostali by sme Slovensko, že by sa rozvrátili financie, aj tie platy učiteľov by boli v roku 2014 ďaleko horšie, pretože tento štát by sa dostal do veľmi veľkej a závažnej krízy,“ dodal minister.
Minister požiadavky učiteľov chápe, pretože 20 rokov sa situácia neriešila. Pripomenul ale, že na Slovensku máme luxusne najmenšie triedy, kde na jedného učiteľa pripadá asi 11 žiakov. „Aj tieto veci musíme zmeniť,“ povedal Čaplovič. Podľa neho nejde o vyhadzovanie učiteľov, ale treba zracionalizovať sieť škôl.