Šírenie nenávisti, cielené provokácie, násilné rušenie volebných mítingov iných strán spojené s fyzickými útokmi, vulgarizmy, kopance či úder do tváre sú za hranicou toho, čo je vo volebnej kampani v civilizovanej a slušnej spoločnosti akceptovateľné.
Uviedli to signatári kampane Verejnosť proti násiliu 2023 v reakcii na narastajúci počet incidentov v aktuálne prebiehajúcej volebnej kampani.
Rozoštvávanie polarizovanej spoločnosti
Podľa signatárov je podobné konanie nebezpečné a prispieva k rozoštvávaniu už aj tak polarizovanej spoločnosti. Signatári kampane preto vyzvali lídrov politických strán, aby sa dištancovali od takejto formy vedenia kampane a viedli k tomu aj straníckych kolegov a svojich podporovateľov.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Pomohla mi ľavá kopačka, opísal Matovič potýčku s Kaliňákom a smerákmi (video+foto)
„Namiesto toho, aby sa všetci politici od podobných incidentov dôrazne dištancovali a vyzvali na to aj svojich sympatizantov, niektorí takéto konanie nielen schvaľujú, ale dokonca sa ním aj chvália na sociálnych sieťach,“ uviedli signatári kampane s tým, že majú obavu, že signál o akceptácii fyzickej konfrontácie počas kampane môže pôsobiť ako rozbuška pre nespokojných voličov.
Násilie v politickom aj verejnom živote
„Viacerí z nás spolu s desaťtisícami ďalších občanov stáli na námestiach v Novembri 1989, aby sme odmietli násilie v politickom a verejnom živote a postavili sa za demokratické hodnoty, na ktorých odvtedy stojí naša spoločnosť. Ich pevnou súčasťou sú aj demokratické voľby, ktoré by mali byť predovšetkým o súťaži myšlienok a perspektív,“ vyhlásili signatári.