AMMÁN 29. februára (WEBNOVINY) – Prudké boje vypukli v stredu v blízkosti štvrte Bába Amr v sýrskom meste Homs, kde vládne sily prezidenta Baššára al-Asada odštartovali pozemnú operáciu.
Informoval o tom opozičný aktivista Muhammad al-Homsí, podľa ktorého sa vládna armáda snaží preraziť si cestu za pomoci delostrelectva a obsadiť povstalcami kontrolovanú štvrť.
„Prebiehajú prudké prestrelky,“ povedal a dodal, že pod paľbou je aj predmestie al-Inšaát, ktoré taktiež kontroluje povstalecká Slobodná sýrska armáda. Jeho informácie sa nedajú nezávisle overiť.
Al-Asadove jednotky ostreľujú a bombardujú Bába Amr už 25 dní. Stovky ľudí prišli o život vrátane 20 v utorok. Humanitárna situácia je stále horšia. Organizácie Červený kríž a Červený polmesiac žiadajú vyhlásenie prímeria, aby mohli do oblasti dopraviť lieky a potraviny.
Od začiatku konfliktu, ktorý trvá už skoro rok, zahynulo najmenej 7500 civilistov vrátane žien a detí. Podľa sýrskej vlády prišlo o život aj asi 2000 vojakov a policajtov.
Vláda zamietla vstup humanitárnej šéfke OSN
Sýria nepovolila zástupkyni generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Valerie Amosovej vstup do krajiny. Amosová vyjadrila v tejto súvislosti „hlboké sklamanie„, keďže dúfala, že sa jej podarí zhodnotiť humanitárnu situáciu v najohrozenejších oblastiach a mestách.
Ako povedala, Damask jej zamietol vstup do krajiny napriek žiadosti o stretnutie s najvyššími predstaviteľmi, s ktorými chcela hovoriť o humanitárnej situácii a potrebe umožnenia prístupu k pomoci.
„Keďže sa humanitárna situácia rýchlo zhoršuje, existuje stále vyššia potreba zdravotníckej a potravinovej pomoci ako aj potreba zlepšenia prístupu k pomoci, je to naša najvyššia priorita,“ povedala Amosová. Podľa nemenovaného západného diplomata jej Sýria zamietla vstup aj napriek snahám Ruska, ktoré sa zasadzovalo za Amosovej návštevu v Sýrii. Podľa diplomata Damask jednoznačne nechcel, aby Amosová videla násilnosti a situáciu v Homse a iných nepokojných častiach krajiny.
Rusko spolu s Čínou už vetovalo dve rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúce zásahy vládnych síl proti obyvateľstvu. Rusko ako alternatívu generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi navrhlo, aby vyslal do Sýrie svojho zástupcu, ktorý by rokoval s oboma stranami konfliktu a zabezpečil bezpečný prejazd humanitárnych konvojov.