BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Otvorene pomenovať a riešiť problémy justície na Slovensku má za cieľ nezávislá sudcovská iniciatíva „Za otvorenú justíciu“, ktorá dnes začala pôsobiť.
„Ešte nikdy v histórii nemala justícia na Slovensku tak nízku dôveryhodnosť ako dnes, preto nám osud spravodlivosti nemôže byť ľahostajný,“ uviedla na tlačovej besede jedna z hovorkýň iniciatívy Katarína Javorčíková, sudkyňa Krajského súdu v Bratislave. Zoskupenie podľa jej slov vzniklo ako dôsledok zlyhania všetkých súdnych orgánov a stavovských organizácií, ktoré neboli schopné alebo nechceli riešiť problémy súdnictva.
Zodpovednosť za marazmus, v akom sa súdnictvo nachádza, nesie podľa iniciatívy i premiér Robert Fico, ktorý podcenil situáciu. „My sme od septembra 2009 verejne upozorňovali na konkrétne problémy v súdnictve. Sudcovia nemajú žiadne zákonné nástroje zmeniť stav súdnictva, len problémy pomenovať. Vychádzame z toho, že súdnictvo je vec verejná. To znamená, že pokiaľ je pán premiér vo funkcii, kde zodpovedá za spoločenský vývoj, tak potom zodpovedá aj za ten stav súdnictva, aký je dnes,“ poznamenala Javorčíková.
Za najvypuklejší problém súčasnosti považuje iniciatíva zneužívanie disciplinárnych konaní voči sudcom, ktorí „neohli“ chrbát, čo najviac ohrozuje nezávislosť súdnej moci. Signatárom sa nepáči politické zasahovanie do súdnej moci, model výberových konaní, prieťahy na súdoch, nedostatočná transparentnosť smerom k verejnosti, spôsob kreovania Súdnej rady SR, nedostatočné presadzovanie etických hodnôt v súdnictve a nedostatočná odborná úroveň časti sudcovského stavu. Navrhujú preto zákaz najmenej na päť rokov výkonu riadiacej funkcie v správe súdu po odchode z politickej funkcie. Napríklad terajší predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na post prešiel priamo zo stoličky ministra spravodlivosti. Pri výberových konaniach sa má zaručiť rovnosť šancí a zvýšený dôraz treba klásť na osobnostné predpoklady a odbornosť. Zvýšiť by sa mala aj nezávislosť súdnej rady, predseda najvyššieho súdu by nemal automaticky stáť na čele súdnej rady, zakotviť by sa mal princíp regionálneho zastúpenia v rade, vysvetlil ďalší hovorca Miroslav Gavalec, sudca Najvyššieho súdu SR.
„Je to chyba, že sme mlčali príliš dlho,“ vraví Javorčíková s tým, že problémy v súdnictve sa začali už skôr. Iniciatíva chce osloviť so svojimi návrhmi všetkých 1 270 sudcov. Spojená nie je so žiadnou politickou stranou, keďže však sudcovia nemajú páky na presadenie zmien, sú pripravení spolupracovať s politickými subjektmi, ktoré by presadili ich myšlienky. Iniciatívu založilo 21 sudcov, ani jeden z nich sa nesúdi so štátom o peniaze pre bývalý Špeciálny súd.
„Čo nám vadí je to, že náš najvyšší predstaviteľ justície doposiaľ nevysvetlil svoje kontakty s podsvetím, verejnosť to sleduje a vníma a nikomu zo zodpovedných činiteľov to nevadí. Toto nám vadí,“ uzavrela Javorčíková. Bývalý minister Harabin čelil v parlamente návrhu na odvolanie pre telefonát, v ktorom si tyká a hovorí o bežných rodinných otázkach s údajným drogovým bossom, Albáncom Bakim Sadikim, ktorý žil vo Vysokých Tatrách. Po Sadikim teraz pátra polícia.
SITA