- aktualizované 1. marca 15:46
Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku Banská Bystrica uznal Sheilu Sz. za vinnú z trestných činov výroby a rozširovania extrémistických materiálov, prečiny násilia na skupine obyvateľov, prečiny hanobenia rasy a národnosti.
Súd jej uložil súhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaná sa na mieste odvolala a prokurátor si na odvolanie ponechal zákonnú lehotu. Rozhodovať bude Najvyšší súd SR.
„Prejednávaná kauza poukazuje na skutočnosť, že silné reči, z ktorých sála nenávisť voči určitej skupine obyvateľstva, môže doviesť páchateľa do väzenia,“ uviedol prokurátor po vynesení rozsudku.
Prokurátor žiadal vyšší trest
Prokurátor v záverečnej reči požadoval pre obžalovanú súhrnný trest odňatia slobody päť rokov v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Podľa obhajoby jeho klientka svoj čin priznala a tiež uviedla, prečo tak konala.
„Nikto neskúmal, ako bola psychicky na dne a psychicky ponížená,“ uviedol obhajca Sheily Sz. v záverečnej reči, kde obžalovanú hájil aj tým, že trpela vážnou psychickou poruchou.
Pomočila korán, vyhrážala sa prezidentke a ochranné liečenie odmietala. Najvyšší súd sťažnosť Sheily zamietol
Obžalovaná na začiatku hlavného pojednávania, ktoré trvalo len jeden deň, uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí. Podľa súdnej znalkyne je schopná chápať zmysel trestného konania a rovnako mohla obžalovaná rozpoznať nebezpečnosť svojho konania.
Obhajca navrhoval zastaviť trestné konanie, lebo jeho klientka nie je schopná si uvedomiť, o čo na stredajšom pojednávaní ide. Obžalovaná nevyužila právo na posledné slovo.
Opísala svoje detstvo
Sheila Sz. vo svojej výpovedi uviedla, že jej konanie súvisí s tým, čo zažívala od svojho detstva, keď bola už od škôlky sexuálne zneužívaná. Týrala ju vlastná matka, s rodičmi sa nestýka. V 18 rokoch odišla zo Slovenska a následne sa stala obeťou obchodovania s ľuďmi.
„Kamiónom ma odviezli do Poľska, do Čiech a do Fínska. Tam ma zavreli do tábora, kde som bola jediná biela medzi tmavými Somálcami, Arabmi a inými národnosťami,“ uviedla s tým, že ju tam mali sexuálne zneužívať.
Za svojimi dôvodmi si stojí
Zmenila si meno z Adriana, aj priezvisko a mala byť v ochrane svedkov, keď sa v roku 2017 vrátila na Slovensko napriek tomu, že to mala zakázané fínskymi úradmi. Toto mali byť dôvody, prečo natočila video, v ktorom zneuctila knihu Korán.
„To, čo som hovorila, že nikto nezastaví moje vysielanie videí, názorov, tak za tým si stojím, sú to pre mňa paraziti, ktorí sú horší ako svrab. Vždy im všetko prejde, obchodujú s ľuďmi, kupujú si manželstvá,“ popísala svoje dôvody s tým, že si stojí rovnako za tým, že ak sa oni nevedia prispôsobiť nám, tak tu nemajú čo robiť.
Mala na mysli podľa jej slov Arabov a Moslimov. Knihu Korán kúpila v kníhkupectve, a nevie už, s kým natočila video.
Vystupovala pod viacerými menami
Ako svedok pred súdom vypovedal zástupca moslimskej komunity, ktorý pochádza pôvodne zo Sýrie a je správcom Islamskej nadácie na Slovensku. „Video bolo pre moslimov mimoriadne urážlivé,“ uviedol k videu, ktoré zverejnila obžalovaná.
Pred súd predstúpil aj súdny znalec, ktorý vypracoval znalecký posudok k obsahu facebookového profilu Adriany M. a k videu zverejnenom na ňom. „Zistil som, že profil existoval už niekoľko rokov, minimálne od roku 2012,“ uviedol k autenticite profilu znalec s tým, že profil nejavil znaky toho, že by bol falošný.
Sheilu posielali na psychiatriu, v stredu sa za extrémistické správanie postaví pred súd
O predmetnom videu na tomto profile zistil, že bolo vysielané naživo, verejne prístupné a videlo ho viac ako 160-tisíc ľudí. Vyjadril sa aj k videu zverejnenému na platforme Youtube, na kanáli „Sheila extrém“. „Na tomto kanáli zdieľala Sheila podobný obsah ako na Facebooku,“ uviedol s tým, že autorka používala viac mien.
Trpí psychickými poruchami
„Obvinená je schopná chápať zmysel trestného konania,“ konštatovala v doplnení znaleckého posudku súdna znalkyňa z oblasti psychiatrie s tým, že Sheila Sz. naďalej trpí psychickými poruchami. Podľa nej mohla obžalovaná rozpoznať nebezpečnosť svojho konania v skutku, za ktorý je obžalovaná.
Znalci už v posudku z roku 2017 videli u obžalovanej ťažkú poruchu osobnosti, ale bludová porucha bola u nej podľa znalkyne diagnostikovaná až v roku 2018.
Zneuctenie Koránu aj vyhrážky
Stíhanie voči Sheile Sz. súvisí s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to Korán. Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.
Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci 2017 väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky.
Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Samosudca ŠTS v auguste 2021 uložil obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Následne v septembri toho istého roku rozhodnutie odobril aj Najvyšší súd SR.