Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že je povinnosťou žien zastaviť pokles pôrodnosti v krajine, aby sa posilnila národná sila. V pondelok o tom informovali štátne médiá, ktoré tlmočili Kimovu výzvu, aby ľudia mali viac detí.
Neustály pokles pôrodnosti
Hoci získať podrobné informácie o populačných trendoch v Severnej Kórei je veľmi ťažké vzhľadom na obmedzené štatistické údaje, ktoré zverejňuje, juhokórejská vláda odhaduje, že miera pôrodnosti na Severe za ostatných 10 rokov neustále klesá. To je znepokojujúci vývoj pre krajinu, ktorá je závislá od mobilizovanej pracovnej sily, aby pomohla udržať nad vodou svoje rozvrátené a prísne sankcionované hospodárstvo. Kimova najnovšia výzva, aby ženy mali viac detí, odznela v nedeľu počas národného stretnutia matiek, ktoré sa konalo prvýkrát za ostatných 11 rokov.
Sestra Kim Čong-una odmieta ponuku Spojených štátov na dialóg, vyjadrila sa aj k špionážnemu satelitu
„Zastavenie poklesu pôrodnosti a zabezpečenie kvalitnej starostlivosti o deti a vzdelávania sú záležitosti našej rodiny, ktoré by sme mali riešiť spolu s našimi matkami,“ povedal Kim vo svojom úvodnom prejave.
Severná a Južná Kórea
Podľa juhokórejskej vládnej štatistickej agentúry bola úhrnná plodnosť v Severnej Kórei, teda priemerný počet detí, ktoré sa majú narodiť jednej žene počas jej života, v roku 2022 na úrovni 1,79, čo je menej ako 1,88 v roku 2014. Pokles je stále pomalší ako u jej bohatšieho rivala Južnej Kórey, ktorej miera plodnosti bola v minulom roku 0,78, čo je menej ako 1,20 v roku 2014.
KĽDR hlási úspešné vypustenie špionážneho satelitu, Južná Kórea reaguje pozastavením dohody o znížení napätia (foto)
Predpokladá sa, že juhokórejská miera pôrodnosti, ktorá je najnižšia vo vyspelom svete, je spôsobená silným mixom dôvodov, ktoré odrádzajú ľudí od toho, aby mali deti, vrátane rozpadajúceho sa trhu práce, brutálne konkurenčného prostredia v školách pre deti, tradične slabej pomoci pri starostlivosti o deti a firemnej kultúry zameranej na mužov, kde je pre mnohé ženy nemožné skĺbiť kariéru a rodinu. Hoci Severná Kórea patrí k najchudobnejším krajinám sveta, zmeny v jej demografickej štruktúre sú podobné ako v bohatých krajinách, tvrdia niektorí pozorovatelia.