Severná Kórea sľúbila Rusku neochvejnú podporu vo vojne proti Ukrajine – FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrei BelousovKim Jong Un
Na tejto fotografii, ktorú poskytla severokórejská vláda, si severokórejský vodca Kim Čong-un, vľavo, podáva ruku s ruským ministrom obrany Andrejom Belousovom v Pchjongjangu v Severnej Kórei v piatok 29. novembra 2024. Foto: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Severná Kórea bude „neustále podporovať“ ruskú vojnu na Ukrajine. Ako v sobotu informovali severokórejské štátne médiá, tamojší vodca Kim Čong-un to sľúbil na piatkovom stretnutí s ruským ministrom obrany Andrejom Belousovom.

Posilnenie strategického partnerstva

Ruská vojenská delegácia pod vedením Belousova pricestovala v piatok do Severnej Kórey uprostred rastúceho medzinárodného znepokojenia z rozširujúcej sa spolupráce oboch krajín po tom, čo Severná Kórea minulý mesiac vyslala do Ruska tisíce vojakov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Severokórejská štátna tlačová agentúra (KCNA) uviedla, že Kim a Belousov dosiahli na stretnutí „uspokojivý konsenzus“ o posilnení strategického partnerstva. Kim povedal, že Severná Kórea „bude vždy podporovať politiku Ruskej federácie na obranu svojej suverenity a územnej celistvosti pred snahami imperialistov o hegemóniu“, uviedla KCNA.

Podpora ruskej invázie

Severná Kórea podporila ruskú inváziu na Ukrajinu a označila ju za obrannú reakciu na to, čo Moskva aj Pchjongjang nazývajú „bezohľadný“ postup Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) smerom na východ, a tiež na kroky pod vedením USA, ktoré majú údajne zničiť postavenie Ruska ako mocného štátu.

Podľa odhadov USA, Ukrajiny a Južnej Kórey vyslala Severná Kórea do Ruska viac ako 10-tisíc vojakov a niektorí z nich sa už začali zapájať do bojov. USA, Južná Kórea a iné krajiny tvrdia, že Severná Kórea poslala Rusku aj delostrelecké systémy, rakety a iné konvenčné zbrane, aby doplnila vyčerpané zásoby ruských zbraní.

Severná Kórea ani Rusko formálne nepotvrdili prítomnosť severokórejských jednotiek a správy o dodávkach zbraní vytrvalo popierajú. Južná Kórea, USA a ich partneri sa obávajú, že Rusi by mohli Severokórejčanom na oplátku poskytnúť pokročilé zbraňové technológie či pomoc pri výrobe výkonnejších jadrových hlavíc.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BelousovKim Čong-un
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy