Severná Kórea v utorok vystrelila do mora najmenej jednu balistickú strelu.
Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl informoval o tom, že zaznamenal jednu balistickú strelu krátkeho doletu vypálenú z oblasti okolo prístavu Sinpcho, a že spolu s americkou armádou odpálenie podrobne analyzujú
Podľa juhokórejskej armády to bola zbraň, ktorú pravdepodobne navrhli pre vystrelenie z ponorky. Strelu vypálili na mori, no Soul neuviedol, či sa tak stalo z plavidla pod vodou alebo z odpaľovacej rampy na hladine.
Japonské varovanie pre lode
Japonský minister obrany Nobuo Kiši povedal, že podľa japonských prvotných analýz z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vystrelili až dve balistické strely. Japonská pobrežná stráž vydala pre lode varovanie, bezprostredne však nevedela, kam strely dopadli.
Severná Kórea mala otestovať novú hypersonickú raketu, tlak na USA a Južnú Kóreu rastie
Lodenica v Sinpcho je dôležité centrum obranného priemyslu, kde sa KĽDR sústreďuje na výrobu ponoriek. V uplynulých rokoch tam však aj vyvíja systémy balistických zbraní určených na vystrelenie z ponoriek.
Naposledy Severná Kórea otestovala balistickú strelu vypálenú z ponorky v októbri 2019. Analytici očakávali, že Pchjongjang v tomto smere obnoví testy, keďže počas vojenských prehliadok tento a minulý rok predstavil najmenej dve takéto strely. Tiež sa objavili náznaky, že sa Sever snaží o postavenie väčšej ponorky, ktorá by bola schopná uniesť a odpáliť viac ako jednu strelu naraz.
Sever obviňuje Soul z pokrytectva
Juhokórejskí predstavitelia sa zišli na stretnutí bezpečnostnej rady a vyjadrili „hlbokú ľútosť“ nad testom, ktorý prišiel v čase ich snáh o oživenie diplomacie.
Silná reakcia Juhu by mohla rozhnevať Sever, ktorý obviňuje Soul z pokrytectva, keď kritizuje jeho testy zbraní a zároveň rozširuje svoje konvenčné vojenské schopnosti. Námestník hlavného tajomníka japonskej vlády Jošihiko Isozaki zase uviedol, že KĽDR vyjadrili prostredníctvom tradičných kanálov, a teda prostredníctvom veľvyslanectiev v čínskom Pekingu, „ostrý protest“.
Severná Kórea v septembri ukončila mesiace dlhý pokoj a obnovila testy svojich zbraní. Zároveň predložila Južnej Kórei podmienečné ponuky na rokovania, čím podľa agentúry AP oživila svoje vyvíjanie tlaku na Soul v snahe získať čo chce od USA. Rokovania medzi Pchjongjangom a Washingtonom už viac ako dva roky stagnujú pre nezhody o sankciách a denuklearizácii a hoci sa Spojené štáty snažia o obnovenie dialógu, KĽDR ich zatiaľ odmieta.