SOUL 21. decembra (WEBNOVINY) – Severokórejský vodca Kim Čong-il nemohol zomrieť vo vlaku, keď sa vracal do hlavného mesta Pchjongjang, keďže jeho vlak sa v deň jeho smrti nepohol z metropoly Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).
Členom juhokórejského parlamentného výboru pre kontrolu spravodajských služieb to v utorok potvrdil jej šéf Won Sei Hoon.
Podľa jeho slov Kimov pozorne sledovaný obrnený vlak v sobotu Pchjongjang neopustil.
Potvrdzujú to zábery z amerického špionážneho satelitu. Kim sa možno niekam v sobotu chystal, no je taktiež veľmi pravdepodobné, že zomrel doma vo svojej posteli, a ak zomrel vo vlaku, ten sa nepohyboval, povedal poslancom Won, ktorého citovali tamojšie médiá.
Kim Čong-il podľa oficiálnych správ komunistickej krajiny zomrel vo veku 69 rokov na infarkt v dôsledku vyčerpania. Stať sa tak malo v jeho vlaku, keď sa vracal z inšpekčnej cesty po krajine. O jeho smrti sa svet dozvedel v pondelok, čínsky veľvyslanec však mal o jeho skone informovať Peking už v sobotu. Juhokórejskí agenti sú preto pod paľbou ostrej kritiky, keďže podľa oficiálnych predstaviteľov krajiny zlyhali tretíkrát v krátkom čase. Prvým zlyhaním údajne bola absencia varovania pred minuloročným bombardovaním ostrova, druhým torpédový útok na juhokórejské plavidlo v Žltom mori z roku 2010.
Rozlúčiť sa prišlo päť miliónov ľudí
So zosnulým severokórejským lídrom Kimom Čong-ilom sa rozlúčilo až päť miliónov jeho krajanov. V stredu o tom informujú tamojšie oficiálne médiá, tento údaj sa však vzhľadom na povahu režimu nedá overiť z nezávislých zdrojov.Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že svojmu vodcovi vzdala hold až pätina obyvateľov 23-miliónovej ázijskej krajiny.
Na záberoch štátnej televízie vidno, ako bežní Severokórejčania pri pohľade na Kimovu podobizeň plačú a niektorí z nich od zúfalstva padajú na kolená.
Viaceré zahraničné médiá nad úprimnosťou týchto citových prejavov vyjadrujú pochybnosti a tvrdia, že obyvatelia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) nenariekajú od žiaľu, ale zo strachu. Hlavné verejné smútočné zhromaždenie sa odohralo v centre Pchjongjangu, kde ľudia v mrazivom počasí postupne prichádzali ku Kimovej soche a položili k nej kvety.
Nástupcom Kima Čong-ila sa stal jeho pravdepodobne len 27-ročný syn Kim Čong-un. Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap sa moci chopil ešte krátko pred smrťou svojho otca, keď všetkým vojakom nariadil, aby ukončili prebiehajúce manévre a vrátili sa na svoje základne. Analytici to považujú za jasný prejav toho, že smrťou Kima Čong-ila sa v KĽDR nič nemení a krajine nehrozí vojenský prevrat.
Kima si uctili aj v Číne
Stovky ľudí prišli v stredu vzdať úctu zosnulému severokórejskému lídrovi Kimovi Čong-ilovi na konzuláte KĽDR v čínskom pohraničnom meste Tan-Tung.
Ľudia v slzách kládli kvety a vence k vystavenému portrétu Kim. Mnohí z nich boli podľa korešpondenta AFP Kórejčania, o Kimovej smrti však s novinármi hovoriť nechceli.
Tan-Tung je jedným z hlavných centier obchodu medzi KĽDR a Čínou, ktorá je najväčším severokórejským obchodným partnerom.
Mesto oddeľuje od KĽDR most cez rieku Ja-lu, kadiaľ len v stredu prešlo do Severnej Kórey najmenej 10 nákladných áut naložených tovarom.