MONTREUIL 12. júna (WebNoviny.sk) – Dvojnásobná olympijská šampiónka Caster Semenyová nevzdáva boj proti Medzinárodnej asociácii atletických federácii (IAAF).
Tá zaviedla pravidlo, podľa ktorého atlétky s vrodenou prirodzene vyššou hladinou mužských hormónov, ktoré sa venujú behom od 400 m po 1 míľu (1609,5 m), nebudú môcť súťažiť dovtedy, kým si hormonálnou liečbou neznížia množstvo testosterónu v tele pod hranicu piatich nanomolov na liter krvi po dobu šiestich mesiacov bez prerušenia pred štartom.
Majú sa radšej venovať boju proti dopingu
Toto nové pravidlo má platiť v behoch na 400 m, 400 m prekážok, 800 m, 1000 m, 1500 m a na 1 míľu plus vo viacbojoch, ktorých súčasťou je niektorá zo spomenutých disciplín. Švajčiarsky najvyšší súd nedávno vydal rozhodnutie, ktoré povoľuje Semenyovej súťažiť v behu na 800 m bez toho, aby užívala lieky na zníženie hladiny testosterónu v jej tele.
Prelomový prípad vo svete športu, Semenyovú by mohli preklasifikovať na muža
IAAF tvrdí, že súdne rozhodnutie o 28-ročnej Juhoafričanke je len predbežným opatrením, ktoré sa môže uplatňovať do 25. júna. To je dátum, dokedy sa má IAAF fundovane vyjadriť k celej záležitosti. Semenyová vyzvala zástupcov IAAF, aby sa radšej venovali boju proti dopingu.
Atlétka zároveň odmieta podstúpiť liečbu na zníženie testosterónu. „Nie som idiot. Prečo by som mala brať lieky? Som čistý atlét. Nepodvádzam. Mali by sa zamerať na doping, nie na nás. Nikdy nebudem brať lieky,“ povedala v utorok Juhoafričanka po víťazstve na podujatí vo Francúzsku.
Diskriminačné pravidlo
Semenyová medzičasom neuspela s odvolaním na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne. „Nechystám zmeniť samu seba kvôli inému človeku. Ak so mnou má niekto problém, ja s ním problém nemám,“ dodala.
Rovnaký postoj ako Semenyová má aj ďalšia atlétka, ktorá by mala podstúpiť hormonálnu liečbu, ak chce v budúcnosti súťažiť na najvyššej úrovni. Je ňou Francine Niyonsabová z Burundi. „Som veľmi smutná, pretože ide o diskriminačné pravidlo. Je namierené proti mne a ďalším svetovým atlétkam,“ myslí si Niyonsabová, strieborná na 800 m z OH 2016 v Riu de Janeiro.
Možnosti, ako podstúpiť liečbu na zníženie hladiny testosterónu, sú tri. Prvou je užívanie príslušných tabletiek na dennej báze, druhou je mesačná injekčná terapia blokujúca tvorbu testosterónu a treťou je chirurgický zákrok.