- aktualizované 2. augusta 19:01
Šéfka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová v utorok pricestovala na návštevu Taiwanu.
Do krajiny prišla v rámci cesty po ázijských krajinách napriek hrozbe zo strany Číny, že návšteva bude mať „vážne následky“.
Taiwan sa oddelil v roku 1949
Peking považuje oficiálne kontakty USA s Taiwanom za povzbudzovanie ostrova na to, aby svoju desaťročia trvajúcu faktickú nezávislosť zmenil na trvalý stav.
Pelosiová je najvyššie postaveným americkým predstaviteľom na návšteve Taiwanu odvtedy, ako ostrov v roku 1997 navštívil vtedajší šéf Snemovne reprezentantov Newt Gingrich.
Biden je pripravený podpísať s Ruskom novú zmluvu o kontrole jadrových zbraní
Taiwan sa od Číny oddelil v roku 1949 po tom, ako komunisti v pevninskej Číne zvíťazili v občianskej vojne. Čína a Taiwan nemajú oficiálne vzťahy, ale spája ich rozsiahly obchod a investície.
Podpora taiwanskej demokracie
Nancy Pelosiová a delegácia Kongresu, ktorá ju sprevádza, po príchode na Taiwan zverejnili vyhlásenie, v ktorom uviedli, že návšteva „je prejavom neochvejného záväzku USA voči podpore rozvíjajúcej sa demokracie Taiwanu“.
„Naše diskusie s lídrami Taiwanu sa sústredia na potvrdenie podpory našim partnerom a posilnenie našich spoločných záujmov, vrátane slobodného a otvoreného indo-tichomorského regiónu,“ konštatuje vyhlásenie.
„Solidarita USA s 23 miliónmi obyvateľov Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek doteraz, keďže svet čelí voľbe medzi autokraciou a demokraciou,“ dodáva vyhlásenie. Informuje o tom portál cnn.com.
Čína návštevu ostro odmieta
Čínske ministerstvo zahraničných vecí po príchode Pelosiovej na Taiwan vyhlásilo, že jej návšteva „má škodlivý vplyv na politické základy čínsko-amerických vzťahov a vážne poškodzuje suverenitu a územnú integritu Číny“.
„Vážne podkopáva mier a stabilitu v Taiwanskom prielive a vysiela veľmi zlý signál separatistickým silám,“ komentoval čínsky rezort diplomacie návštevu.
„Čína s tým rozhodne nesúhlasí a ostro to odmieta,“ vyjadrilo sa čínske ministerstvo zahraničia.