BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Opozičnému poslancovi Jánovi Maroszovi (OľaNO) chýbala v správe riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) zvýšená pozornosť venovaná hybridnej vojne. Ako Marosz povedal pre agentúru SITA po tom, čo riaditeľ služby Anton Šafárik predniesol na neverejnom rokovaní správu o činnosti SIS, služba nedostatočne pokrýva riziká hybridnej vojny.
Šafárik sa podľa neho vôbec nezmienil o peniazoch, ktoré z Ruska smerovali strane Mariána Kotlebu. „Riaditeľ neprezentoval žiadne opatrenia, ktoré v tejto súvislosti chránia slovenských občanov,“ zdôraznil.
Maroszovi tiež chýbala v správe analýza, aká je spätná väzba ministerstva vnútra na informácie služby o korupcii. “SIS síce na korupciu poukazuje, ale zo strany polície nie je spätná väzba,“ dodal.
Hrozbami Slovenska sú islamský štát a migrácia
Podľa Marosza Šafárik v správe pomenoval hrozby pre Slovensko, ako sú islamský štát či migrácia. „Našťastie Slovensko nie je centrom pozornosti. Situácia sa však môže zmeniť,“ povedal Marosz.
Správa riaditeľa SIS bola podľa predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru Antona Hrnka (SNS) v duchu zákona. „Správa bola obsiahla. Riaditeľ bol ústretový k poslancom,“ uviedol Hrnko s tým, že správa bola hodnotiaca a preto neinformovala o aktuálnych rizikách.
Zaujímavé veci o vojenskom spravodajstve a SIS
Vzhľadom na to, že rokovanie o správach bolo tajné, poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) neuviedol žiadne podrobnosti. „Bolo tam veľa zaujímavých vecí aj čo sa týka vojenského spravodajstva aj Slovenskej informačnej služby. Niektoré veci boli pre mňa prekvapujúce, niektoré boli o známych veciach,“ povedal s tým, že správy potvrdzujú napríklad v oblasti migrácie to, čo si všetci myslíme.
Podľa Pčolinského nás obe organizácie chránia. „Nemožno im uprieť, že robia,“ povedal. K tomu, či sa v správe o činnosti SIS uvádzajú informácie o korupcii na najvyšších miestach povedal, že priestor bol venovaný rôznym oblastiam. Avšak poznamenal, že vždy sa dá robiť viac.
Poslanci NR SR si v pondelok za zatvorenými dverami vypočuli okrem správy šéfa SIS aj správu riaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara.