Hosťom najnovšieho vydania relácia V športovom SITE bol Peter Vozár, prezident Slovenského zväzu biatlonu. Práve biatlonisti majú za sebou organizáciu na slovenské pomery veľkého podujatia, a síce, majstrovstiev Európy, ktoré sa konali na konci januára v Osrblí.
„Myslím si, že sme to zvládli po organizačnej a športovej stránke na jednotku. Počtom štartujúcich to bola akcia podobná pretekom Svetového pohára. Počas troch dní sme v Osrblí privítali 10-tisíc divákov. Rozpočet tohto podujatia sa rovná približne desatine rozpočtu Svetového pohára v lyžovaní v Jasnej. My sme za 450-tisíc eur dokázali v srdci Slovenska zorganizovať famózny európsky šampionát,“ zhodnotil šéf slovenského biatlonu a dodal: „Potešila Ema Kapustová a jej bronz, ktorý Slovensko získalo vďaka nej po ôsmich rokoch. Pozitívom je návrat Anastasie Kuzminovej, ktorá sa každý deň zlepšovala. Išla výborne stíhačky aj štafety. Mňa osobne potešil aj bežecký výkon Tomáša Sklenárika a 10.miesto v nedeľňajšej štafete je takisto pre nás pekný výsledok.
Skvelé výkony Emy Kapustovej
Ema Kapustová okrem 3. miesta v Osrblí zaujala počas sezóny aj ďalšími výbornými výsledkami. Napríklad v decembri skončila vo švajčiarskom Lanzerheide vo Svetovom pohári medzi ženami na skvelej 28. priečke.
>>> Relácia V športovom SITE
Rodáčka z Revúcej je vekom ešte juniorka športovú verejnosť zaujala v posledných mesiacoch svojou fantastickou streľbou.
Fotografie: ME v biatone v Osrblí
„Ema je obrovský slovenský talent. Okrem neho má však vynikajúce charakterová vlastnosti. Je skromná, ctižiadostivá a vytrvalá. Má to našliapnuté dobre, ale sme si vedomí, že ju čaká ešte dlhá cesta. Nastupujúca biatlonová generácia nie je však len o nej, máme aj ďalších talentovaných pretekárov a pretekárky,“ prezradil V športovom SITE Peter Vozár.
Vznik nového ministerstva
Národné biatlonové centrum v Osrblí prešlo v predchádzajúcom období komplexnou rekonštrukciou, avšak na to, aby mohlo hostiť preteky Svetového pohára stále chýba pomerne veľa.
„Organizácia Svetového pohára na Slovensku predstavuje komplexnejší problém. Areál v Osrblí by potreboval ešte investíciu do infraštruktúry za niekoľko miliónov eur. Väčším problémov je celková infraštruktúra v regióne, keďže v okolí Brezna je málo štvorhviezdičkových hotelov a keďže to areálu vedie iba jedna pomerne úzka cesta, tak problémom je aj cestná infraštruktúra,“ vysvetlil Peter Vozár, prezident SZB.
Peter Vozár v diskusii tiež uviedol, že biatlonový zväz vníma vznik nového ministerstva pozitívne. „Avšak myslíme si, že problém slovenského športu je úplne niekde inde. Tým problémom je rozdelenie samotných financií. Máme tu veľmi nešťastný zákon o športe a zlý vzorec podľa ktorého sa financie pre zväzy vypočítavajú. Nechcem znevažovať niektoré športy, ale príde mi choré, keď športy ako biliard, šípky alebo šach dostávajú od štátu rok čo rok viac financií a pre Slovensko významné športy ako cyklistika, vodný slalom či biatlon dostávajú menej. Budeme preto veľmi radi ak v rámci nového ministerstva vznikne aj akási prioritizácia športov.“
V relácii V športovom SITE s Petrom Vozárom sa ďalej dozviete:
- Akým slovenským talentom by mala patriť biatlonová budúcnosť
- V čom tkvie čaro Kapustovej famóznej streleckej formy
- Čo je to projekt „Vízia 2030„
- Či bude Anastasia Kuzminová biatlonovou trénerkou
- Koľko stojí rodičov kariéra mladého biatlonistu
- Čo čaká slovenský biatlon vo zvyšku sezóny
- Ako je na tom slovenský biatlon po finančnej stránke
- Čo si biatlonisti sľubujú od vzniku Ministerstva cestovného ruchu a športu
- Prečo sú Nóri takí dobrí a čo sa s tým dá robiť