Šéf SIS nemusí povedať, či Fico vedel o predaji emisií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie
Krajiny by mali čo najskôr predstaviť ambicióznejšie plány na boj s klimatickou krízou. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Riaditeľ SIS Ján Valko nemusí informovať členov parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS o tom, či tajná služba poskytla v roku 2008 premiérovi Robertovi Ficovi informácie o predaji emisií.

Žiadosť poslanca NR SR Branislava Škripeka (OĽaNO) výbor odmietol s tým, že odmietol takýto návrh zaradiť ako bod programu rokovania. Jeho návrh okrem poslancov Smeru-SD nepodporili ani poslanci KDH a Mosta-Híd. Podľa Škripeka je však výbor bezmocný, pretože podľa Smeru-SD také niečo žiadať nemôže. „Chcel by som vedieť, či premiér v roku 2008 vedel o pripravovanom podvodnom predaji emisií,“ uviedol Škripek na tlačovej besede.

Parlament zároveň rozhodol, že premiéra Roberta Fica budú pre emisnú kauzu odvolávať vo štvrtok od 9:00. Mimoriadnu schôdzu na tento termín zvolal predseda parlamentu Pavol Paška na žiadosť troch opozičných strán KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS.

Doplnenie zákona o tajných službách

Člen brannobezpečnostného výboru Richard Vašečka (OĽaNO) avizoval, že na mimoriadnej schôdzi NR SR, na ktorej má byť vyslovená nedôvera predsedovi vlády, sa pokúsi vyzvať premiéra, aby sa prejavil ako chlap a vysvetlil celú vec. „Ak to odmietne, budeme iniciovať rokovanie brannobezpečnostného výboru, pretože podľa nás je ohrozená bezpečnosť SR, ak je premiér namočený v takýchto veciach,“ povedal.

OĽaNO sa bude tiež snažiť doplniť zákon o spravodajských službách. „Sme síce parlamentná demokracia, ale vidíme posilňovanie pozície vlády a premiéra nad spravodajskými službami,“ konštatoval. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka je nepochopiteľné, že poslanci Ľudovej platformy zvolávajú mimoriadne schôdze na odvolanie Fica za emisie, ale na druhej strane zablokujú rokovanie výboru o tejto veci.

Nekonečná kauza emisie

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur.

Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol. Polícia v januári potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam. Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol PaškaRichard Vašečka