MOSKVA/VALLETTA/BRUSEL 8. apríla (WEBNOVINY) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rassmussen sa v piatok ospravedlnil za smrť líbyjských povstalcov pri leteckom útoku NATO na povstalecké tanky. Útok pri meste Brega, pri ktorom zahynuli dvaja rebeli, dvaja zdravotníci a šesť osôb zostalo nezvestných, nazval „poľutovaniahodným incidentom“. „Je mi veľmi ľúto straty na životoch,“ vyhlásil Rasmussen len niekoľko hodín potom, čo sa admirál Russell Harding, zástupca veliteľa aliančných operácií v Líbyi, odmietol za tento útok ospravedlniť. Harding povedal, že vojaci NATO netušili, že opozícia používa v boji proti silám vodcu Muammara Kaddáfího tanky, takže rozlíšiť obe strany je niekedy veľmi ťažké.
Rasmussen zdôraznil, že NATO uskutočňuje operácie v Líbyi v súlade s rezolúciou OSN, ktorá umožňuje použitie sily na ochranu civilistov. „To je dôvod, prečo naše lietadlá útočia na vojenské vybavenie, ktoré by sa dalo použiť na útoky proti civilistom. Vieme, že Kaddáfího sily už použili tanky proti civilistom,“ vyhlásil.
Jednotky líbyjských rebelov reagovali na letecký útok na ich tanky nahnevane. Povstaleckí velitelia však vyhlásili, že incident nezhorší ich vzťahy s NATO. Povstalci tvrdia, že pri útoku zahynuli štyria ich ľudia, miestni lekári pre spravodajskú stanicu BBC však potvrdili 13 obetí a ďalšie „množstvo“ zranených.
Berlín je pripravený podporiť operáciu v Líbyi
Nemecko je pripravené podporiť „medzinárodnú humanitárnu operáciu“ v Líbyi, vyhlásil v piatok po rokovaní nemeckého kabinetu jeho hovorca Steffen Seibert. Poprel však, že by to znamenalo zmenu postoja Berlína, ktorý doteraz s medzinárodnou vojenskou operáciou v Líbyi nesúhlasil. „Naša pozícia zostáva taká, že nebudeme súčasťou útočných operácií v Líbyi. Toto by bolo len o tom, že vojenskými prostriedkami zaistíme, aby sa humanitárna pomoc dostala k tým, ktorí ju potrebujú,“ vyhlásil Seibert.
Nemecko sa 17. marca pri rokovaní Bezpečnostnej rady OSN o potrebe zaistiť vojenskými prostriedkami bezletovú zónu nad Líbyou zdržalo hlasovania, zatiaľ čo jeho spojenci z NATO a EÚ hlasovali za. Berlín dokonca následne stiahol svoje z lode z blízkosti líbyjských brehov, aby sa na medzinárodnej operácii nemuseli podieľať. Namiesto toho Nemecko posilnilo svoj kontingent v Afganistane, aby umožnilo spojencom odveliť časť vojakov a techniky do Líbye.
Líbyjskí povstalci zajali dvoch ruských novinárov
Dvaja ruskí novinári z denníka Komsomoľská pravda padli v piatok do rúk líbyjských povstalcov bojujúcich proti vojskám Muammara Kaddáfího, uviedol denník v stanovisku. Novinárov zajali v piatok ráno vo východolíbyjskom meste Adždábijá, ktoré je v rukách povstalcov. Denník dodal, že o incidente informoval ruského ministra zahraničia. Denník ďalej uviedol, že stratil kontakt s novinármi a teraz sa snaží získať ďalšie informácie o ich osude. „Dmitrij Stešin a Alexander Kots nám stihli prostredníctvom satelitného spojenia povedať, že ich zajali členovia opozície a odviezli ich na neznáme miesto,“ uviedol denník na svojej internetovej stránke. „Potom sa spojenie prerušilo.“
Ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom ruskej agentúry Interfax informovalo, že sa snaží získať o celej veci viac informácií a hľadá spôsob, ako ruským občanom pomôcť. Rusko kritizuje medzinárodný zásah v líbyjskom vzdušnom priestore s odôvodnením, že vedie k civilným obetiam a pomáha povstalcom.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) 17. marca schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko.
Na Malte pristála loď s líbyjskými utečencami
Loď so 101 africkými utečencami, ktorí ušli z Líbye, pristála v piatok na Malte, uviedla pobrežná stráž. Medzi utečencami na lodi obkľúčenej maltskými vojakmi bolo vidno aj ženy a deti, uviedol reportér tlačovej agentúry AFP. Utečenci sa podrobia lekárskej prehliadke a následne ich prevezú do utečeneckých centier na ostrove, kde zvýšia počet migrantov na 1000. Maltská pobrežná stráž pôvodne chcela previezť utečencov na taliansky ostrov Lampedusa, no Taliani im nepovolili pristáť.
Hovorca talianskej pobrežnej stráže Vittorio Alessandro povedal, že stále pátrajú po utečencoch, ktorých loď s 200 ľuďmi na palube sa v stredu ráno prevrátila neďaleko ostrova Lampedusa. Zachrániť sa im podarilo len 53 ľudí. Piloti helikoptér pátrajúcich po obetiach uviedli v piatok, že v mori videli plávať desiatky tiel.
Taliansko obvinilo vo štvrtok Maltu z neskorej pomoci topiacim sa utečencom pri Lampeduse, ktorých loď sa prevrátila v maltských vodách. Malta vyzvala Taliansko, aby im pomohlo, keďže maltské orgány tvrdili, že nemajú k dispozícii žiadne lode, ktoré by topiacim sa utečencom pomohli. Otázka pomoci utečencom je na Malte stále otvorená. „V minulých rokoch sme sa s maltskými orgánmi často v tejto otázke sporili,“ povedal vo štvrtok v parlamente taliansky minister zahraničia Roberto Maroni.
Po páde tuniského režimu a vypuknutí konfliktu v Líbyi na juhotaliansky ostrov Lampedusa v posledných mesiacoch priplávalo asi 23 000 utečencov z Afriky.
Aliancia zaútočila na povstalcov, odmieta sa ospravedlniť
Severoatlantická aliancia (NATO) sa v piatok odmietla ospravedlniť za smrteľný útok na konvoj tankov, ktorý patril líbyjským povstalcov. Jej vojaci údajne netušili, že opozícia používa podobné vozidlá. Hlavným cieľom aliancie je podľa slov jej veliteľov ochrana civilistov. „Neospravedlňujem sa,“ vyhlásil na tlačovom brífingu v Bruseli admirál Russell Harding, zástupca veliteľa aliančných operácií v Líbyi. „Situácia na mieste činu je, ako hovorím, extrémne premenlivá a zostáva extrémne premenlivá. Až do včera (štvrtku) sme nemali informáciu o tom, že Dočasná národná rada alebo opozičné jednotky používajú tanky,“ dodal Harding s tým, že cieľom NATO je „ochrániť civilistov“.
Jednotky líbyjských rebelov reagovali na letecký útok na ich tanky neďaleko východného mesta Adždabíja nahnevane. Povstaleckí velitelia však vyhlásili, že incident nezhorší ich vzťahy s NATO. Rebeli tvrdia, že pri raketovom útoku zahynuli štyria ich bojovníci, miestni lekári pre spravodajskú stanicu BBC však potvrdili 13 obetí a ďalšie „množstvo“ zranených.