BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Na bývalú príslušníčku Vojenskej spravodajskej služby (VSS) poručíčku Katarínu Svrčekovú, ktorá verejne prehovorila o údajnom nátlaku a šikane na ňu v tajnej službe, padlo trestné oznámenie.
Podal ho prvý muž armády – náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Peter Vojtek, a to vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu vyhýbania sa vojenskej službe.
„Menovaná si odmietla podať žiadosť o vykonanie bezpečnostnej previerky a vo svojom verejnom vystúpení pred médiami 13. júna 2013, navyše v sídle politickej strany, priznala, že jej konanie bolo účelové s cieľom ukončiť štátnu službu v Ozbrojených silách SR aj napriek kontraktu, ktorý ju k službe stále viaže,“ vysvetlil dôvody hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.
Generálporučík Peter Vojtek upozornil, že je jeho povinnosťou konať, keď má podozrenie, že je porušovaný zákon. „Vyhýbanie sa vojenskej službe je trestným činom, ako v čase vojny a vojnového stavu, tak aj v mieri. Trestný zákon platí pre všetkých občanov Slovenskej republiky, a teda aj pre príslušníkov Ozbrojených síl SR bez ohľadu na ich hodnosť alebo dĺžku služby. Tí, čo zákon porušia, musia za svoj čin niesť plnú zodpovednosť. V tomto konkrétnom prípade som presvedčený, že zákon porušený bol, a preto nemôžem konať inak. Preto som dnes podal trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu vyhýbania sa vojenskej službe,“ uviedol Vojtek.
Svrčeková sa bojí
Tibenský chce, aby sa mu exdôstojníčka z VSS ospravedlnila
Zástupca riaditeľa Vojenského spravodajstva Róbert Tibenský vyzval bývalú príslušníčku Vojenskej spravodajskej služby (VSS) poručíčku Katarínu Svrčekovú, aby sa mu buď ospravedlnila, alebo podala orgánom činným v trestnom konaní oznámenie o spáchaní trestného činu na konkrétne osoby, ak o niečom vie.
„Žiadam, aby tak slečna Katarína Svrčeková urobila najneskôr do pondelka 17. júna, keďže jej vyhlásenia považujem za natoľko závažné, že po uvedenom termíne som pripravený okamžite uplatniť občianskoprávnu aj trestnoprávnu ochranu svojich základných ľudských práv,“ uviedol Tibenský vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.
„Pociťujem obrovský strach, ktorý sa stále stupňuje,“ povedala Svrčeková, ktorá vo štvrtok prvý raz predstúpila pred novinárov.
Ako dodala, súčasťou všetkého sa stala preto, že je blízkou priateľkou bývalého šéfa VSS Romana Mikulca, ktorý kauzu začal vyšetrovať. „Stala som sa zároveň nástrojom na kompromitáciu môjho priateľa,“ povedala.
So svojou situáciou sa obrátila na zastupujúceho šéfa VSS Roberta Tibenského, šéfa generálneho štábu armády Petra Vojteka, ministra obrany Martina Glváča aj premiéra Roberta Fica. Neuspela a skončila ako veliteľka čaty bojovej jednotky v Trebišove.
Svrčeková nastúpila do VSS hneď po nábore, keď ju tam vyčlenili z armády.
Robila si svoju prácu, kým neprišla po voľbách zmena vedenia služby. „Zo spravodajskej dôstojníčky som sa stala predmetom šikany, zastrašovania, vyhrážania a diskriminácie a v neposlednom rade aj hrubého nátlaku,“ tvrdí.
Absolvovala štyri údajne dehonestujúce bezpečnostné pohovory, ktoré sa uskutočňujú vtedy, ak sa zistia o spravodajcovi nové skutočnosti. Dožila sa vraj vulgarizmov (špinavá handra bolo najmenej vulgárne) a nátlaku. Verí, že cez ňu len chceli nájsť niečo na Mikulca. Obvinili ju, že jej kúpil byt, čo podľa Svrčekovej nie je pravda, má hypotéku.
Tibenskému nedôverovala
Potom sa rozhodla podať sťažnosť, obrátila sa s tým na Tibenského. Ten ju vraj od toho odhováral a ponúkal jej, že dostane funkciu v spojenom vojenskom spravodajstve a hodnosť kapitána. „Ja som pánovi Tibenskému nedôverovala, tak som túto ponuku neprijala,“ dodala.
Sťažnosť podala, ľudia sa jej vraj smiali do očí, stala sa čiernou ovcou VSS. Rozhodla sa, že odíde z armády do civilu, ale neuspela a musela tam ďalej celé mesiace byť.
Napokon sa rozhodla, že požiada o zrušenie bezpečnostnej previerky, čo jej zákon umožňuje, a budú ju musieť vyhodiť ako nedôveryhodnú.
Stalo sa však len to, že ju vrátili do ozbrojených síl a prevelili ju do chemického práporu Rožňava. „Absurdný rozkaz, pretože na takéto niečo som nikdy nemala školenie, vzdelanie, prax,“ povedala Svrčeková. Šéfovia tajných sa s ňou o tom nechceli rozprávať, požiadala o stretnutie s ministrom Glváčom. Ten jej vraj povedal, že ju chápe, ale nie je v pozícii, že „môže buchnúť do stola a pán Tibenský a pán Skuhra ho budú poslúchať“. Aj v Rožňave požiadala o ukončenie pracovného pomeru. Po troch mesiacoch, pričom medzitým informovala aj premiéra Fica, dostala ďalší personálny rozkaz o prevelení do Trebišova. Má tam robiť veliteľku čaty bojovej jednotky. „To nie je niečo, čo by som vedela a chcela vykonávať,“ povedala.
Exdôstojníčka sa neospravedlní
Bývalá dôstojníčka Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Katarína Svrčeková sa neospravedlní zástupcovi riaditeľa Vojenského spravodajstva Róbertovi Tibenskému ani nepodá žiadne trestné oznámenie. „V prvom prípade preto, lebo som poskytla verejnosti pravdivé svedectvo a v druhom prípade preto, lebo v štáte, kde sa nechá objasňovanie podozrení z tunelovania vojenských tajných služieb samotným podozrivým, to nemá najmenší význam,“ povedala Svrčeková agentúre SITA.
Poslanec za SaS a exminister obrany Ľubomír Galko tvrdí, že sa dalo čakať, že z obete šikanovania sa predstavitelia štátnej moci pokúsia urobiť páchateľa. „Tak chápeme ultimátum zástupcu riaditeľa VS Róberta Tibenského poručíčke Kataríne Svrčekovej ako aj trestné oznámenie náčelníka generálneho štábu Petra Vojteka, podľa ktorého sa úmyselne pokúša vyhýbať vojenskej službe,“ povedal Galko agentúre SITA. Namiesto toho, aby obaja menovaní konali, keď mali a mohli konať tak, aby zastavili bezprávie, strčili podľa Galka hlavy do piesku.