BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS považuje vládny návrh na zrušenie dvoch ministerstiev za klamlivý, politicky nekorektný a populistický. „Ide o krok vlády, ktorým predstiera, že chce šetriť, ale pravda je taká, že táto vláda nebude štíhlejšia a neušetrí, pretože zúženie počtu ministerstiev by malo platiť od 1. júla,“ povedala pred novinármi poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Z tohto dôvodu podľa nej nie je ani dôvod na skrátené legislatívne konanie. „Podstatou vládneho návrhu je prekrytie existujúcich škandálov,“ dodala.
SDKÚ-DS podľa Žitňanskej pôjde do júnových parlamentných volieb so svojím návrhom na rekonštrukciu vlády. „Podstatné je nielen zúžiť počet ministerstiev a tak dosiahnuť úsporu, ale aj dosiahnuť vyššiu kvalitu vlády, menej korupcie na ministerstvách a v štátnej správe,“ uviedla.
Parlament dnes rokuje o zámere znížiť počet ministerstiev o dve na 12. Od júla sa má zlúčiť ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia, po novom sa bude volať ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Spojiť sa má tiež rezort hospodárstva a rezort výstavby, v názve bude mať obe zložky. Vláda od zoštíhlenia očakáva úsporu peňazí, premiér Robert Fico to minulý týždeň odhadol na 13,28 mil. eur ročne. Úprava sa dotkne až vlády, ktorá vzíde z júnových parlamentných volieb. „Zásadne nemôžeme súhlasiť v súčasnosti so zrušením ministerstva životného prostredia. Prepájanie ochrany životného prostredia s ekonomickými záujmami v tejto dobe je to najhoršie pre ochranu životného prostredia,“ vyhlásila Žitňanská.
SDKÚ-DS si osvojilo decembrový návrh Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť – SGI a navrhuje zníženie počtu členov vlády zo 16 na 12 a počet štátnych tajomníkov z 28 na 16 alebo 17. Počet ministerstiev by mal klesnúť zo 14 na 11. Treba však znížiť aj počet orgánov miestnej štátnej správy.
Traja kľúčoví členovia vlády by mali podľa návrhu inštitútu, ku ktorému sa prihlásila SDKÚ-DS, manažovať kľúčové ministerstvá a mali by byť podpredsedami vlády zodpovednými za priority vlády. Minister financií by mal byť vicepremiérom pre ekonomiku, pričom by mal na starosti ekonomickú stabilizáciu a udržateľnosť verejných financií. Druhý podpredseda kabinetu by mal mať na starosti rozvoj a modernizáciu Slovenska a zároveň by bol ministrom nového rezortu pre zamestnanosť, vzdelanie a vedu. Tretí vicepremiér by bol pre zákonnosť a spravodlivosť a bol by zároveň ministrom vnútra alebo spravodlivosti a bol by zodpovedný za obnovenie poriadku, zákonnosti a boj proti korupcii.
Inštitút navrhol, a SDKÚ-DS to chce presadzovať, okamžite zrušiť samostatného podpredsedu vlády, ministerstvá hospodárstva a výstavby a ich kompetencie rozdeliť medzi ostatné ministerstvá. Podľa inštitútu treba zlúčiť ministerstvá zdravotníctva a sociálnych vecí.
Z ministerstiev dopravy a časti hospodárstva a výstavby inštitút navrhol vytvoriť nové ministerstvo dopravy, stavebníctva a energetiky. Z rezortu školstva, časti ministerstva hospodárstva a časti rezortu sociálnych vecí by malo vzniknúť nové ministerstvo pre zamestnanosť, vzdelanie a vedu. Z ministerstva kultúry, časti školstva a hospodárstva by mohlo vzniknúť ministerstvo kultúry, športu a cestovného ruchu. Inštitút odmietol zlučovanie životného prostredia s pôdohospodárstvom, pretože už teraz je ochrana životného prostredia príliš prerastená ekonomickými záujmami. Ministerstvo financií by sa malo posilniť o koordináciu eurofondov a reformu verejnej správy. Inštitút tiež navrhol zlúčenie viacerých regulátorov do niekoľkých superregulátorov.
SITA