BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Opozičná SDKÚ-DS predloží do parlamentu návrhy, ktorými chce zabezpečiť, aby nemohli byť disciplinárne konania zneužívané voči sudcom, ktorí majú odvahu hovoriť. Novinárov o tom dnes informovala poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Reagovala na vyhlásenie vyše sto sudcov, ktorí kritizujú stav súdnictva u nás. Na ďalšie zmeny príde čas až po budúcoročných voľbách, uviedla poslankyňa. Sudcovia v Piatich vetách uvádzajú, že snahu kompetentných orgánov postihovať sudcov za verejne vyslovené názory na pomery v justícii považujú za ďalší zo signálov, ktorý ohrozuje slobodnú diskusiu o stave slovenského súdnictva. „V takomto prostredí sa nám pracuje zle a preukázateľná rastúca nedôvera verejnosti voči justícii nás úprimne mrzí,“ uvádzajú.
„Ide o to, aby sa disciplinárne senáty otvorili aj pre neprávnikov, o to, aby sme zabránili zneužívaniu inštitútu pozastavenia výkonu funkcie,“ vyhlásila Žitňanská. Stotožnila sa tiež s návrhom sudcov, aby o pozastavení výkonu funkcie sudcu rozhodovali disciplinárne senáty a nie ministerka a Súdna rada. „Je možné tiež podporiť zúženie prípadov, keď je možné pozastaviť zo dňa na deň funkciu sudcu a požiadavku, aby Súdna rada musela minimálne v personálnych veciach odôvodňovať svoje rozhodnutia,“ dodala poslankyňa, ktorá tiež podporila sudcov v tom, že mať slobodného ducha je nielen právom, ale aj povinnosťou sudcu a mať slobodného sudcu je právom občana.
Zo 105 sudcov, ktorí tvrdia, že v súdnictve vládne atmosféra strachu, zverejnilo 90 z nich svoje mená. Žitňanská tvrdila, že ich odvahu treba podporiť a oceniť, pretože od roku 1989 sa podľa nej nič podobné zatiaľ nestalo. Za stav, ktorý dnes prežíva justícia, je podľa nej zodpovedný premiér Robert Fico. „Je zodpovedný tým, že zveril justíciu do rúk Mečiarovi a Harabinovi,“ povedala bývalá ministerka spravodlivosti. Premiér môže podľa nej konať tiež. „Môže iniciovať zmeny zloženia Súdnej rady. Pokiaľ títo ľudia evidentne zlyhali, tak je načase ich vymeniť,“ dodala Žitňanská.
Súvisiace články:
Harabin víta otvorenú diskusiu v justícii
SITA