PARÍŽ 1. júna (WEBNOVINY) – Srbská bývalá jednotka svetového rebríčka WTA Ana Ivanovičová prehrala v piatkovom zápase 3. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) s húževnatou Taliankou Sarou Erraniovou za dve hodiny 6:1, 5:7, 3:6, na body to bolo symbolicky tesne 84:85.
Ivanovičová získala trofej na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2008. Tentoraz síce dominovala na „winnery“ 39:23, zároveň však urobila výrazne viac nevynútených chýb – 40:18. Postupujúca zvládla až 17 z 21 zákrokov pri sieti, zdolaná len 12 z 26.
V prvom sete Ivanovičová stratila na kurte Suzanne Lenglenovej len tretiu hru, a to pri svojom podaní. V druhej časti jej napokon nepomohlo, že vyrovnala z 2:4 na 4:4.
V dvanástom geme prišla o servis z náskoku 30:15. Na úvod rozhodujúceho dejstva síce Belehradčanka dosiahla brejk, ale aj vinou dvoch dvojchýb za sebou okamžite prišla o túto psychologickú výhodu. Neskôr znížila rebrejkom na 2:3, ale ako podávajúca v šiestej hre si nepripísala ani fiftín. Na príjme v deviatom geme nedostala šancu na návrat do zápasu.
„Je to pre mňa veľké sklamanie. Cítila som sa totiž vo forme, hra mi fakt išla. Bola som naozaj spokojná s tým, ako mi vyšiel úvod zápasu. Počínala som si agresívne a utvárala som si množstvo príležitostí zakončiť. V druhom sete však kvalita a intenzita môjho výkonu upadla, porobila som zopár zbytočných chýb. V tretej časti súperka herne výrazne podrástla a ja som jej mojimi zlyhaniami pomohla. Sara hrala dobre a spoľahlivejšie. Myslím si, že po úvodnej časti do značnej miery mala vplyv na skóre aj chabá percentuálna úspešnosť môjho podania. Servis ma zradil, hoci pri rozcvičke sa mi daril azda najlepšie v živote,“ povedala Ivanovičová pre akreditované médiá.
Erraniovú čaká v ďalšom kole Kuznecová
Dvadsaťpäťročná 24. hráčka renkingu Erraniová, ktorá v tejto sezóne upútala sériou 16 úspechov práve na tomto povrchu (priebežne 21:3 v roku 2012 na najpomalšom podklade), upravila v bilancii zo vzájomných duelov na 1:2. Revanšovala sa za nezdary z RG aj Wimbledonu 2009. Zaznamenala svoj 70. úspech v trojsetových stretnutiach v kariére. Už v 2. kole dosiahla proti Američanke Melanie Oudinovej 300. singlový triumf celkovo.
Talianka má po piatku proti členkám Top 15 bilanciu 2:37. V roku 2008 zdolala v Ríme Maďarku Ágnes Szávayovú, vtedy 15. v hodnotení. O rok mladšia Ivanovičová je momentálne na 14. mieste, išlo o jej 100. zápas na úrovni veľkej štvorky.
Víťazka tohtoročných turnajov v Acapulcu, Barcelone a Budapešti Erraniová už o dve kolá prekonala svoj parížsky osobný rekord z vlaňajška, vtedy ju v 2. kole zastavila Daniela Hantuchová. Celkovo sa zverenkyňa Pabla Lozana môže pochváliť najmä štvrťfinále z januárových melbournských Australian
Erraniová si v osemfinálovom 4. kole zmeria sily so Svetlanou Kuznecovovovou (Rus.-26) .
Šarapovová ďalej bez problémov
Ruská tenistka Maria Šarapovová zvíťazila v piatkovom stretnutí 2. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) nad 22-ročnou Japonkou Ajumi Moritovou, 84. v renkingu WTA, v ich premiérovom vzájomnom súboji za rovnú hodinu dvakrát 6:1. Duel preložili zo štvrtka pre tmu po viac ako 5-hodinovom maratóne domáceho Paula-Henriho Mathieuho proti Američanovi Johnovi Isnerovi (18:16 v piatom sete).
Favorizovaná Šarapovová na kurte Suzanne Lenglenovej, na ktorom vo štvrťfinále ročníka 2009 sama uhrala len dva gemy proti Dominike Cibulkovej, vynikla na víťazné údery ohurujúco 22:1 (v 1. kole pri udeľovaní dvojitého „kanára“ Rumunke Alexandre Cadantovej dokonca neinkasovala ani jeden) a vzhľadom na takúto prevahu ju nemohol zastaviť väčší počet nevynútených chýb (18:11).
Využila 5 zo 7 brejkbalov, zvládla všetkých 6 zákrokov pri sieti.
Držiteľka 26 singlových primátov z hlavnej profesionálnej úrovne Šarapovová si v 3. kole zmeria sily s o rok staršou Číňankou Šuaj Pcheng (30.), nad ktorou vedie 3:1. Vlani v osemfinále Wimbledonu mala navrch 6:4, 6:2.
Víťazka prípravných podujatí v Stuttgarte a Ríme Šarapovová potrebuje celkový triumf na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska na skompletizovanie tzv. kariérneho Grand Slamu. Zverenkyňa Thomasa Högstedta sa radovala vo Wimbledone 2004, na US Open 2006 a Australian Open 2008.
Dvadsaťpäťročná Sibírčanka s americkým domicilom štartuje pri Buloňskom lesíku jubilejný 10. raz, v sezónach 2007 a 2011 bola v semifinále. Pred dvanástimi mesiacmi nestačila medzi najlepšími štyrmi na neskoršiu šampiónku Na Li.
Číňanku nedávno zdolala vo finále v spomenutom Ríme z manka 4:6, 0:4.
Dvadsaťpäťročná niekdajšia líderka renkingu Šarapovová momentálne figuruje na 2. mieste v hodnotení a v Paríži môže predstihnúť Bielorusku Viktoriu Azarenkovú, musí sa však dostať minimálne do finále. O titul si zahrala na piatich zo svojich siedmich tohtoročných turnajov.
Kuznecovová vyradila Radwanskú
Ruská tenista Svetlana Kuznecovová v piatkovom stretnutí 3. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) potvrdila, že na Poľku Agnieszku Radwanskú vie zahrať, zdolala ju jubilejný 10. raz pri 3 nezdaroch.
Miestna šampiónka zo sezóny 2009 zvíťazila za 72 minút až zarážajúco hladko 6:1, 6:2. Rivalku prekonala už šiesty raz za sebou.
Niekdajšia dvojka svetového rebríčka WTA Kuznecovová, teraz 28. v renkingu, proti aktuálnej trojke hodnotenia Radwanskej, v 2. kole premožiteľka Američanky Venus Williamsovej, nastrieľala o 16 „winnerov“ viac (27:11). Obe urobili po 16 nevynútených chýb, čo je na Krakovčanku nezvykle vysoké číslo vzhľadom na to, že sa hralo len 15 gemov. Fedcupovým kapitánom Tomaszom Wiktorowským koučovaná „Aga“ získala len 21 % fiftínov rozohraných vlastným druhým podaním v porovnaní s 50 % súperky. Dvadsaťšesťročná Petrohradčanka zužitkovala polovicu zo 14 brejkbalov, o tri roky mladšia víťazka parížskej súťaže dievčat 2006 Radwanská iba 2 z 10. Medzi seniorkami sa Poľke na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska ani v minulosti príliš nedarilo: osobným rekordom pre víťazku minulotýždňového prípravného podujatia v Bruseli zostáva osemfinále zo sezón 2008, 2009 a 2011. Radwanská pred príchodom na tento turnaj bola aspoň vo štvrťfinále na 10 z 11 podujatí, na ktorých štartovala v roku 2012.
„Ak to aj nebol rovno môj najlepší výkon v tejto sezóne, určite som mala veci pod kontrolou. Takto dobre som nehrala už riadne dlho. Som z toho veľmi šťastná. Agnieszka je skvelou tenistkou, neuveriteľne dokáže čítať hru. Keď sa pozeráte na jej hru, nemá nejaké výnimočné údery, nepresadzuje sa silou. Dobre sa však pohybuje, má predvídavosť a výborné protiútoky. Vždy som to s ňou mala zložité, vedela som, že budem musieť diktovať tempo a nepopustiť. Dnes sa mi poľavenie trochu pritrafilo v druhom sete a hneď sa dianie na kurte vyrovnalo,“ povedala Kuznecovová pre akreditované médiá.
„Svetlana dnes hrala pridobre, prakticky ma nepustila do zápasu. Z oboch strán si počínala veľmi agresívne, mala odpovede na všetko, o čo som sa pokúšala. Myslím si, že u mňa nejde o nejaký prípadný blok súvisiaci s týmto turnajom, skôr je to záležitosť povrchu,“ podotkla Agnieszka Radwanská.
Dvojnásobná šampiónka z úrovne veľkej štvorky Kuznecovová (aj newyorské US Open 2004), ktorá pred RG 2012 spojila svoje sily s trénerom Hernánom Gumym, vlani pri Seine nestačila vo štvrťfinále na domácu Marion Bartoliovú.
V nedeľu bude medzi najlepšími 16 čeliť Talianke Sare Erraniovej, ktorá v piatok vyradila Srbku Anu Ivanovičovú, hrdinku parížskeho ročníka 2008.
Kuznecovová do piatka ťahala sériu 7 neúspechov v súbojoch s členkami Top 3. Posledný triumf tohto typu zaznamenala v roku 2009 proti krajanke Dinare Safinovej práve vo finále RG.
Výsledky piatkových stretnutí dvojhry žien:
2. kolo:
Maria Šarapovová (Rus.-2) – Ajumi Moritová (Jap.) 6:1, 6:1 – zápas pre tmu preložili zo štvrtka
3. kolo
Samantha Stosurová (Aus.-6) – Naďa Petrovová (Rus.-27) 6:3, 6:3
Dominika Cibulková (SR-15) – María José Martínezová-Sánchezová (Šp.) 6:2, 6:1
Svetlana Kuznecovová (Rus.-26) – Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) 6:1, 6:2
Petra Martičová (Chor.) – Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.-29) 6:2, 6:1
Sara Erraniová (Tal.-21) – Ana Ivanovičová (Srb.-13) 1:6, 7:5, 6:3
Sloane Stephensová (USA) – Mathilde Johanssonová (Fr.) 6:3, 6:2
Zostávajúci piatkový program:
3. kolo:
Viktoria Azarenková (Biel.-1) – Aleksandra Wozniaková (Kan.)
Angelique Kerberová (Nem.-10) – Flavia Pennettová (Tal.-18)