MOSKVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Ruská centrálna banka očakáva, že sankcie Západu voči Rusku ostanú v platnosti do konca roku 2017. Vyplýva to z trojročnej stratégie jej monetárnej politiky.
Ruská ekonomika by podľa centrálnej banky mala v roku 2015 stagnovať a v roku 2016 by si mala pripísať len 0,1 percenta. Jej základný scenár tiež počíta s tým, že kapitálové investície v budúcom roku poklesnú o 3,1 percenta.
Rubeľ sa po vyjadreniach Putina zotavil voči svetovým menám
Nepriaznivá prognóza podčiarkuje škodlivý dopad dvoch hlavných externých šokov, ktorými sú protiruské sankcie a klesajúce ceny ropy. Ruská centrálna banka predpokladá, že ceny uralskej ropy sa v roku 2015 budú pohybovať na priemernej úrovni 95 dolárov za barel, no do roku 2017 poklesnú na 90 dolárov za barel.
Ruská centrálna banka zvýšila odhad odlevu kapitálu
Ešte v septembri pritom centrálna banka predpokladala, že ruská ekonomika v budúcom roku posilní o jedno percento a v roku 2016 si podľa predchádzajúcich odhadov mala pripísať od 1,8 percenta do dvoch percent. Ceny ropy sa pritom mali zotaviť nad hranicu 100 dolárov za barel.
—-> TU.
Ruská centrálna banka zároveň výrazne zvýšila odhad odlevu kapitálu zo súkromného sektora. Ten by mal v tomto roku dosiahnuť 128 miliárd dolárov a v roku 2015 by mal byť vo výške 99 miliárd dolárov. Banka však predpokladá aj iné scenáre.
Banka opúšťa obchodovací koridor
Počíta napr. aj s možnosťou, že ceny ropy v budúcom roku stúpnu na 105 dolárov za barel a taktiež s tým, že sankčný režim sa skončí v treťom kvartáli budúceho roku. „Stresový scenár“ zase ráta s tým, že ceny ropy do konca roku 2015 poklesnú na 60 dolárov za barel, čo však banka považuje za nepravdepodobné.
Šéfka ruskej centrálnej banky Elvíra Nabiullina v pondelok zároveň informovala, že banka končí s intervenciami voči rubľu v hodnote 350 miliónov dolárov denne. Banka opúšťa obchodovací koridor ruského rubľa a umožňuje kurzu meny voľný pohyb.