Čínski a ruskí vojaci sa od 21. do 26. septembra zúčastnia na spoločnom vojenskom cvičení v južnom Rusku. Podľa bývalého náčelníka Vojenskej spravodajskej služby ČR a bezpečnostného experta, generála Andora Šándora sú plánované rusko-čínske vojenské cvičenia demonštráciou schopnosti týchto dvoch veľmocí zorganizovať aj v čase pandémie takúto akciu. Uviedol to v rozhovore pre portál SITA.sk.
Ako vnímate ohlásené cvičenia?
Z geopolitického hľadiska je to istý signál predovšetkým Spojeným štátom, že tieto dve krajiny, Rusko a Čína, ktoré z geopolitického hľadiska zas tak veľa spoločného nemajú, sú schopné deklarovať ochotu spoločne zaisťovať bezpečnosť v ich regióne. Ja by som to však z hľadiska vzájomných vzťahov týchto krajín až tak nepreceňoval, avšak ani nepodceňoval.
Môžeme ich považovať za výrazný posun v oblasti narastajúcej rusko-čínskej vojenskej spolupráce?
Rusko a Čína majú veľa vzájomných problémov a nemyslím si, že by ich boli schopné vyriešiť tak, aby sme mohli tieto cvičenia považovať za nejaké potvrdenie vytvorenia ktovie ako silnej aliancie predovšetkým vo vzťahu k USA.
Akú očakávate reakciu od USA?
Nemyslím si, že by teraz USA nejak dramaticky zvyšovali vojenskú prítomnosť neďaleko týchto cvičení. Svojimi spravodajskými prieskumnými prostriedkami sa budú snažiť zistiť, čo všetko sa počas toho cvičenia bude diať a či sú doterajšie informácie pravdivé. Ale nemyslím si, že reakcia Spojených štátov bude nejak zvlášť výrazná.
Môžu cvičenia vyprovokovať konflikt medzi USA, Ruskom a Čínou?
Každé cvičenie odráža nejakú reálnu situáciu. Ja by som túto geografickú oblasť považoval sa komplikovanú a problematickú predovšetkým vo vzťahu k USA, v ktorom je Čína, na rozdiel od Ruska, hlavným vyzývateľom, nechcem použiť výraz „nepriateľom“ USA.
Pokiaľ niekde môže hroziť konflikt s USA, tak je to predovšetkým s Čínou. Pretože všetko, čo vidíme, potvrdzuje, že tu je sklon ku konfrontácii. A to nie je len o politike Donalda Trumpa, ktorý to, samozrejme, vygradoval.
V čom sa líši vzťah USA s Ruskom oproti tomu s Čínou?
Rozdiel vo vzťahu s Ruskom je podľa mňa ten, že USA nepovažujú Rusko za hlavného nepriateľa, čo môžeme vidieť aj v amerických krokoch v Európe a americkom postoji k Severoatlantickej aliancii.