Kandidatúra Ursuly von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie v pozícii predsedníčky Európskej komisie bola naštrbená po obvineniach z uprednostňovania pri výbere spolustraníka na nové lukratívne miesto. Referuje o tom web The Guardian.
Písomné sťažnosti
Niektorí z najvyššie postavených ľudí v Bruseli, vrátane hlavného diplomata EÚ Josepa Borrella a francúzskeho eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona, sa písomne sťažovali Von der Leyenovej, že vymenovanie nemeckého europoslanca Markusa Piepera za osobitného poradcu „spustilo otázky týkajúce sa transparentnosti a nestrannosti nominačného procesu“.
Nemecký kancelár Scholz varuje pred nárastom pravicových populistov, dôvodom sú blížiace sa eurovoľby
Pieper, ktorý pochádza z rovnakej strany CDU ako Von der Leyenová, bol nedávno vymenovaný za osobitného vyslanca pre malé a stredné podniky, ale europoslanci sa už pýtali, či bol vo výberovom konaní naozaj najúspešnejším kandidátom.
Borrell a Von der Leyenová odsúdili teroristický útok pri Moskve, podľa NATO zločiny nemôžu byť ospravedlnené (foto)
Pieper má v tejto funkcii poberať plat 17-tisíc eur mesačne. Komisia menovanie obhajovala tým, že „má plnú dôveru v skutočnosť, že proces prebehol v úplnom súlade s postupmi“.
Pevná pozícia favorita
Európska ľudová strana (EPP) začiatkom minulého mesiaca podporila úsilie Von der Leyenovej o druhé päťročné funkčné obdobie na poste predsedníčky Európskej komisie.
Najväčšia strana v Európskej únii (EÚ) odobrila jej nomináciu na zjazde v rumunskej Bukurešti, čo ju postavilo do pevnej pozície favorita na najvyšší post v 27-člennom bloku.
Lajčák: Voľby do Európskeho parlamentu ovplyvňujú život na Slovensku podstatne viac, ako si občania uvedomujú
EPP schválila nomináciu pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. až 9. júna. Očakáva sa, že EPP zostane po júnovom hlasovaní najväčšou frakciou v europarlamente.
Na to, aby sa 65-ročná Von der Leyenová opäť stala predsedníčkou eurokomisie, ju budú musieť na poste schváliť lídri všetkých členských štátov Európskej únie. Takmer polovica z 27 národných lídrov EÚ sú členmi EPP.