Do europarlamentu kandidujú aj Matovič, Galko a Mikulec. Hnutie Slovensko a Za ľudí predstavili mená (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SLOVENSKO A ZA ĽUDÍ: Kandidátka do eurovolieb
Zľava: Kandidáti do EP Mária Benová, Milan Vetrák, predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá nekandiduje, kandidáti do EP Ľubomír Galko, predseda hnutia Slovensko Igor Matovič, líder kandidátky a súčasný europoslanec Peter Pollák starší, Anna Andrejuvová, predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Michal Šipoš, Paulína Srovnalíková, Roman Mikulec a Matúš Bystriansky počas predstavenia kompletnej kandidátky hnutia Slovensko a Za ľudí do volieb do Európskeho parlamentu (EP). Bratislava, 13. marec 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 13. marca 16:28

Hnutie Slovensko ide do volieb do Európskeho parlamentu v spoločnej koalícii so stranou Za ľudí. Sloganom ich predvolebnej kampane bude „Čestne za vás, na Slovensku aj v Bruseli.“ Kandidátku hnutia povedie súčasný europoslanec Peter Pollák. „My jednoducho za Rómami stojíme,“ povedal Igor Matovič s poukazom na to, že Peter Pollák zastupuje v europarlamente aj slovenských Rómov.

Na kandidátke sú aj Mikulec a Galko

Na druhom mieste je exminister vnútra Roman Mikulec a trojkou je predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. Na poslednom, 15. mieste kandidátky je predseda hnutia Igor Matovič a na 14. mieste je predseda hnutia NOVA Gábor Grendel.

Ďalej nasledujú poslanci Ľubomír Galko a Július Jakab, bývalá poslankyňa Anna Andrejuvová, psychologička a asistentka poslanca Mareka Krajčího Mária Benová a hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Na 6. mieste je Milan Vetrák.

Protipól kandidátky Smeru, Hlasu a SNS

Štyri miesta na kandidátke má na základe koaličnej dohody strana Za ľudí. Kandidátmi tejto strany sú vysokoškolská pedagogička a ekonómka Pavlína Srovnalíková, historik Patrik Dubovský, ekonóm, audítor a poslanec mesta Košice Patrik Kohút a docent Ekonomickej fakulty, poslanec mesta Košice a bývalý medzinárodný futbalový rozhodca FIFA Erik Weiss.

„Naša kandidátke je protipólom kandidátky Smeru, Hlasu, alebo SNS, kde sú združení podvodníci, klamári a konšpirátori,“ povedala šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Matovič povedal, že v prípade, že by sa hnutiu podarilo získať len jeden mandát a mal by viac hlasov ako jednotka kandidátky, mandát by si určite neprevzal a prenechal by ho Petrovi Pollákovi. „V prípade, ak budeme mať mandátov viac, poďme sa o tom baviť,“ dodal Matovič.

Peter Pollák podľa neho svojou osobnosťou reprezentuje boj proti extrémizmu, rasizmu a fašizmu a mal by byť v europarlamente v čase, keď sa extrémisti snažia Európu rozbíjať. Ľubomír Galko dodal, že on osobne by do europarlamentu v prípade zvolania nastúpil.

Protikorupčne, protimafiánsky, proeurópsky

Matovič zdôraznil, že politiku v Bruseli chcú robiť rovnako ako na Slovensku, teda protikorupčne, protimafiánsky a zároveň aj proeurópsky.

„My nie sme tí, ktorí by chceli Slovensko vytrhnúť z európskeho domu a uvrhnúť ho niekam do nejakého ruského spoločenstva národov, to je história a urobíme všetko pre to, aby sa to nezopakovalo,“ povedal Matovič.

Zdôraznil, že chcú byť „hlasom normálnosti“ v Európskej únii. „Keď sa pozrieme, kto kandiduje, sú to najmä samé extrémy. Konšpirátori a antivaxeri mali posledné roky raj a budú sa snažiť, aby od svojich ovečiek získali hlasy aj do Európskeho parlamentu,“ dodal Matovič, ktorý za extrémistov považuje okrem konšpirátorov a fašistov aj progresívcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna AndrejuvováIgor MatovičJúlius JakabĽubomír GalkoMarek KrajčíMária BenováMatúš BystrianskyMilan VetrákPatrik DubovskýPeter PollákRoman MikulecVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoZa ľudí