KOŠICE 23. novembra (WEBNOVINY) – Preventívny systém ako účinný spôsob práce s Rómami sa na Slovensku osvedčil a je príkladom aj pre ďalšie krajiny. Vyplynulo to zo štvordňovej medzinárodnej konferencie O pastorácii Rómov na tému Preventívny systém v rómskom svete, ktorú v Košiciach organizovala Slovenská provincia Saleziánov don Bosca a dnes o nej organizátori informovali na tlačovej besede. Slovenskí saleziáni na nej prezentovali pozitívne skúsenosti z dvadsaťročného pôsobenia saleziána Petra Bešenyeia v lokalite Poštárka v Bardejove. Peter Bešenyei svoje skúsenosti opísal v knižke Rómske ticho, ktorú predstavili na konferencii. Konkrétnu prácu predstavili aj saleziáni z Bulharska, Česka, Španielska, Nemecka, Maďarska. Účastníci konferencie navštívili bardejovskú Poštárku aj košické rómske sídlisko Luník IX. Na konferencii sa zúčastnilo okolo 120 saleziánov vrátane Rómov.
Novinárom preventívny výchovný systém saleziánov priblížil Peter Bešenyei, ktorý už vyše roka pôsobí na košickom rómskom Luníku IX. Zdôraznil, že preventívny systém stojí na troch pilieroch – láskavosť, rozum, náboženstvo. Láskavosť prezentuje ako životný štýl, ktorý vychádza zo vzťahu k Bohu, rozum nie je len vzdelávanie v zmysle nadobúdania vedomosti, ale aj učenie sa správne žiť, rozumne hospodáriť s prostriedkami a využívať voľný čas. „Nemám čarovný prútik, ale náš preventívny systém je alternatívou ako dosiahnuť zmenu k lepšiemu. Podľa mňa treba v prvom rade meniť duchovnú stránku života Rómov a cez ňu pomaly aj zmýšľanie a ich mentalitu, pričom neskôr sa dostavia aj výsledky v sociálnej sfére, lebo sami Rómovia budú chcieť zmeniť svoj život,“ hovorí Bešenyei. Doložil, že keď pred rokom prišiel na Luník IX, panovala tam veľká agresia. „Našou úlohou je znižovať agresivitu u detí a mladých ľudí a meniť ich mentalitu,“ povedal Bešenyei. Miroslav Tirda, ktorý ako študent pedagogiky a sociálnych vied pomáha ako animátor saleziánom, uviedol, že „Luník IX nie sú len samé negatíva, ale je tam aj veľa dobrých ľudí.“
Saleziáni don Bosca sú katolícka rehoľná spoločnosť, ktorú v roku 1859 v Turíne založil taliansky kňaz Giovanni Bosco ako dielo zamerané na komplexnú výchovu chudobných chlapcov v štýle preventívneho systému. Spoločnosť má 16 000 členov v 93 provinciách na všetkých kontinentoch. Na Slovensku pôsobia saleziáni od roku 1924. V súčasnosti 210 bratov pracuje v 17 mestách. Takmer štyridsať slovenských saleziánov pôsobí v rôznych misiách po celom svete.
SITA