BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Ako povedal pre agentúru SITA Peter Novák, relikvie uložené vo voskovej figuríne v životnej veľkosti, v ktorej sú uložené ostatky svätého prídu na Slovensko 11. apríla 2013 z Ukrajiny. Urna s relikviami začala svoju púť v Turíne, 25. apríla 2009 a navštívila viac ako 130 krajín po celom svete. Heslom slovenskej saleziánskej rodiny pri tejto významnej udalosti je: „Don Bosco medzi nami!“.
Na Slovensku pôsobí rehoľa saleziánov od roku 1924. Svojím poslaním sa zameriava na komplexnú výchovu mladého človeka. Saleziáni ponúkajú sprevádzanie a výchovu prostredníctvom záujmových krúžkov, výletov, táborov, hier, športu, spoločenských a kultúrnych podujatí. Nemenej dôležitým poslaním je ponúknutie kresťanských hodnôt, dôvery, priestoru a času mladému človekovi.
V slovenskej provincii pôsobí v súčasnosti 217 spolubratov (z toho 179 kňazov) v 22 mestách a saleziánskych strediskách. Saleziáni pracujú ako vychovávatelia a pedagógovia aj na viacerých školách, v internátoch, v ústavoch pre mladistvých či ako správcovia vo farnostiach. Svoju pozornosť už dlhodobo zameriavajú aj na výchovu a starostlivosť o rómske deti a mládež. Za týmto účelom zriadili saleziáni v Bardejove – Poštárke, kde aktívne pôsobia od roku 1990, Výchovno-vzdelávacie centrum, ako aj základnú a materskú školu. Svoju misijnú činnosť zamerali aj na košické sídlisko Luník IX, kde pôsobia od roku 2008. Saleziáni sú najväčšou najpočetnejšou mužskou rehoľou na Slovensku.
Ján Bosco sa narodil v Becchi (Castelnuovo di Asti, Taliansko) 16. augusta 1815 v roľníckej rodine. Za kňaza bol vysvätený v júni v roku 1841. Celý svoj život venoval tomu, aby konkrétnym výchovným úsilím pomohol opusteným mladým stať sa čestnými občanmi a dobrými kresťanmi. Don Bosco zriadil pre chlapcov dom (stredisko) na dobré využitie voľného času, ktorý im poskytoval rodinné prostredie, dielne a triedy na výučbu remesla. Založil kongregáciu, ktorá si za svoj cieľ stanovila usilovať sa o spásu mládeže. Don Bosco zomrel ako 72-ročný dňa 31. januára 1888. Donovi Boscovi dala Cirkev titul otec a učiteľ mládeže. Pius XI. ho v roku 1929 vyhlásil za blahoslaveného a na Veľkú noc 1. apríla 1934 za svätého.
SITA