BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – S ďalšou plynofikáciou obcí na Slovensku sa v súčasnosti nepočíta. Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s. totiž v najbližšom období neplánuje svoju distribučnú sieť rozširovať. “V súčasnosti pracujeme len na obnove plynovodov,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca útvaru komunikácie SPP – distribúcia Ivana Zelizňáková. Na Slovensku je v súčasnosti plynofikovaných 2 234 obcí z celkového počtu 2 891 obcí. Z toho vyplýva, že prístup k zemnému plynu na Slovensku má 94 % obyvateľov.
“Prístup k zemnému plynu má viac ako spomínaných 94 % obyvateľstva, čo zo Slovenska robí druhú najplynofikovanejšiu krajinu v Európe,“ dodala Zelizňáková. Celková dĺžka distribučnej siete v súčasnosti dosahuje takmer 33 tisíc kilometrov. “Momentálne sa plne sústreďujeme na obnovu plynovodov na konci životnosti a zlepšovania podmienok bezpečnosti prevádzky a spoľahlivosti siete. Cieľom súčasného programu obnovy distribučnej siete je zachovanie súčasnej vysokej bezpečnosti a spoľahlivá distribúcia zemného plynu všetkým zákazníkom,“ konštatovala Zelizňáková.
Slovenskí odberatelia v minulom roku spotrebovali aj napriek oživeniu ekonomiky menej zemného plynu ako rok predtým. Kým v minulom roku podľa údajov zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR (MH) sa na Slovensku spotrebovalo 5,7 mld. metrov kubických plynu, rok predtým to bolo 5,9 mld. metrov kubických plynu. Podľa prognóz rezortu hospodárstva sa v tomto roku by mala spotreba dosiahnuť úroveň 5,9 mld. metrov kubických. V budúcom roku by mala spotreba vzrásť na 6,1 mld. metrov kubických. V roku 2020 by sa mala spotreba plynu na Slovensku podľa prognóz ministerstva pohybovať na úrovni 7,5 mld. metrov kubických.
Spoločnosť SPP – distribúcia začala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením všetkých činností súvisiacich s distribúciou zemného plynu a distribučných aktív ako 100-percentná dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu, a.s.. Spoločnosť zabezpečuje distribúciu zemného plynu na Slovensku. Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická plynárenská spoločnosť. Akcionármi spoločnosti sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).