Rybáriková triumfovala na turnaji v Memphise

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rybáriková
Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková po turnaji v Memphise. Foto: SITA/AP

MEMPHIS 20. februára (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková sa druhýkrát v kariére teší z titulu na hlavnom ženskom okruhu WTA.

Po triumfe na tráve v anglickom Birminghame v roku 2009 si ten druhý pripísala v nedeľu v Memphise v americkom štáte Tennessee (International, dotácia 220 000 USD, tvrdý povrch Plexipave v hale), kde vo finále dvojhry zdolala Kanaďanku Rebeccu Marinovú nasadenú ako šiestu v prvom sete 6:2 a potom jej súperka zo zápasu odstúpila.

Oficiálna informácia z WTA hovorí o tom, že sa tak stalo pre problémy s brušným svalstvom. Marinová bola v tomto smere indisponovaná už počas semifinálového duelu s Ruskou Jevgenijou Rodinovou, keď si musela vziať prestávku na ošetrenie. Víťazka finálového duelu berie hlavnú prémiu 37 000 USD a 280 bodov do rebríčka. Rybárikovej triumf sa pozitívne odrazí aj v novom vydaní rebríčka WTA, kde by mala zverenkyňa trénera Martina Hromeca figurovať v pondelok približne okolo 70. priečky. Pred turnajom v Memphise jej patrila 105. pozícia, najvyššie v kariére bola zatiaľ štyridsiata (22. 6. 2009).

Cesta Magdalény Rybárikovej k turnajovému titulu v Memphise:

1. kolo: Vania Kingová (USA-8) 6:1, 3:6, 7:6 (9) za 163 minút

2. kolo (osemfinále): Anne Keothavongová (V. Brit.) za 111 minút

štvrťfinále: Alexa Glatchová (USA) 6:3, 6:2 za 68 minút

semifinále: Lucie Hradecká (ČR) 6:2, 4:6, 6:4 za 124 minút

finále: Rebecca Marinová (Kan.-6) 6:2 za 27 minút – skreč, súperka odstúpila pre natiahnuté brušné svalstvo

Prehľad najvýznamnejších úspechov Magdalény Rybárikovej vo dvojhre:

Tituly (2):

2009 Birmingham (V. Brit.) International – tráva: Na Li (Čína) 6:0, 7:6 (2)

2011 Memphis (USA) International – tvrdý povrch: Marinová (Kan.) 6:2 – skreč, Marinová odstúpila pre svalové problémy

Semifinále (3):

2008 Taškent (Uzb.) Tier IV – tvrdý povrch: Sorana Cirsteová (Rum.) 3:6 – skreč, Rybáriková odstúpila pre črevnú virózu

2009 Hobart (Aus.) International – tvrdý povrch: Iveta Benešová (ČR) 1:6, 3:6

2009 Pattaya (Thaj.) International – tvrdý povrch: Sania Mirzová (India) 4:6, 7:5, 1:6

Radosť a slzy

Teším sa z turnajového titulu, lebo ten sa vždy počíta, aj keď prvý raz sa mi stalo, že som vyhrala zápas po skreči. Bolo to také zvláštne. Súperka mala niečo so svalom a po prvom sete skrečovala zápas. Aj plakala a ja som nevedela, či ju mám utešovať alebo sa tešiť zo svojho víťazstva. Prišla som za ňou a povedala jej, že jej želám, aby bola skoro v poriadku,“ uviedla Magdaléna Rybáriková pre agentúru SITA. Jej zdolaná súperka Marinová pre AP smutne uviedla: „Je to natiahnutá ľavá časť brucha a veľmi to bolí. Ľutujem, že som nemohla ponúknuť viac, ale nešlo to.“

Rybáriková je v krátkom čase už druhou slovenskou hráčkou s titulom na okruhu WTA. Pred týždňom v thajskej Pattayi sa zo svojho štvrtého turnajového víťazstva v kariére tešila Daniela Hantuchová. Celkovo je Rybárikovej triumf v Memphise dvadsiatym tretím z úrovne WTA pre pôvodom slovenské tenistky.

Prvý brejk finálového zápasu sa zrodil už v treťom geme a na úkor kanadskej hráčky. Slovenka vzápätí potvrdila na 3:1. Marinová ešte znížila na 2:3, ale od tohto stavu nabiehali víťazné gemy už len na strane Rybárikovej. Slovenská tenistka premenila prvý setbal za stavu 5:2 pri svojom servise. Ako sa neskôr ukázalo, bol to aj virtuálny mečbal, keďže jej kanadská súperka sa potom rozhodla odstúpiť. Podľa viacerých internetových zdrojov Rybáriková nastúpila na zápas s obviazaným ľavým stehnom. Marinová však bola pri svojom svalovom zranení zjavne indisponovaná pri podaní aj úderoch, ktoré nemali dostatočnú razanciu.

Súboj mladých tenistiek

Spočiatku sa mi ani nezdalo, že s ňou niečo je, ale neskôr pri podaní bolo vidieť, že nie je také razantné a chýba mu rýchlosť. Ja som však spokojná so svojou hrou. Niekedy sa totiž len veľmi ťažko hrá proti súperke, ktorá nemôže hrať naplno,“ dodala Magdaléna Rybáriková. Jej tréner Martin Hromec v krátkej reakcii uviedol: „Magda hrala solídne a súperka mala natiahnutý brušný sval. Ťažko k tomu viac dodať. Azda len toľko, že je to pre Magdu odmena za bojovnosť a výdrž v poslednom čase.“

Vo finále v Memphise išlo vôbec o prvý vzájomný súboj 22-ročnej Rybárikovej s o dva roky mladšou Marinovou. Tá sa napokon nestala iba druhou Kanaďankou od roku 1998 s turnajovým titulom na hlavnom ženskom okruhu. Aleksandra Wozniaková triumfovala v kalifornskom Stanforde v roku 2008 a v dávnejšej minulosti sa zo singlových titulov tešili Hyová-Boulaisová, Bassettová-Segusová, Kelesiová a Hetheringtonová. Pred podujatím Regions Morgan Keegan Championships / Cellular South Cup v Memphise Marinová nikdy predtým neprešla na turnaji WTA cez štvrťfinále. Slovenka Rybáriková je zatiaľ najnižšie postavenou hráčkou v rebríčku WTA s turnajovým titulom v roku 2011. Predtým v úvode roka v Aucklande sa z celkového víťazstva radovala Maďarka Gréta Arnová s renkingom 88.

Dvojhra – finále:

Magdaléna Rybáriková (SR) – Rebecca Marinová (Kan.-6) 6:2 – skreč, Marinová odstúpila

23. triumf Sloveniek

Magdaléna Rybáriková sa finálovým triumfom na turnaji v americkom Memphise v Tennessee postarala o celkovo 23. titul z úrovne WTA pre pôvodom slovenské a počas kariéry na medzinárodnej úrovni aspoň v krátkom období za SR či bývalú ČSFR aj hrajúce tenistky. Špeciálny štatút v tomto smere má bratislavská rodáčka Jarmila Grothová, za slobodna Gajdošová, ktorá medzičasom reprezentuje Austráliu. Švajčiarka Martina Hingisová sa síce narodila v Košiciach, ale na rozdiel od Grothovej nikdy neštartovala za SR (či ČSFR).

Rybáriková má na konte už dva tituly z hlavného ženského okruhu, ten prvý získala predvlani na tráve v britskom Birminghame. Na čele interného poradia suverénne figuruje Henrieta Nagyová s deviatimi trofejami pred Danielou Hantuchovou so štyrmi. Tri víťazstvá má na konte Radka Zrubáková (ešte pred érou samostatnosti), po dve Martina Suchá, Rybáriková a Grothová a jedno Karina Cíleková-Habšudová. Hantuchová ako jediná uspela na najvyššej úrovni Tier I (momentálne Premier), a to hneď dvakrát v kalifornskom Indian Wells. Podujatie v Memphise malo štatút International.

Prehľad turnajových triumfov tenistiek pochádzajúcich zo SR vo dvojhre na okruhu WTA (23):

Henrieta Nagyová (9): Varšava (1996, 2000), Pattaya (1997, 2003), Istanbul (1998), Sopot (1998), Prostějov (1999), Palermo (2000), Kuala Lumpur (2000)

Daniela Hantuchová (4): Indian Wells (2002, 2007), Linz (2007), Pattaya (2011)

*Radka Zrubáková (3): Brusel (1989), Štrasburg (1991), Praha (1992)

Jarmila Grothová (2): Kuang-čou (2010), Hobart (2011)

Martina Suchá (2): Hobart (2002), Québec (2004)

Magdaléna Rybáriková (2): Birmingham (2009), Memphis (2011)

Karina Cíleková-Habšudová (1): Pörtschach (1999)

*Zrubáková dosiahla svoje víťazstvá ešte v ére bývalého Československa, resp. ČSFR.

Pozn.: Do prehľadu sú zahrnuté len tenistky, ktoré počas kariéry aspoň v krátkom období hrali za SR či bývalú ČSFR – špecifikácia je takto stanovená vzhľadom na košickú rodáčku Martinu Hingisovú, ktorá vždy reprezentovala Švajčiarsko.

„Dúfam, že bude v poriadku“

„Turnajové víťazstvo sa vždy ráta, aj keď nechcela som ho dosiahnuť takouto cestou. Ešte sa mi doteraz nikdy nestalo, aby mi súperka skrečovala. Dúfam, že bude v poriadku,“ referovala Magdaléna Rybáriková z Memphisu, kde sa hralo na turnaji so štatútom International a dotáciou 220 000 USD. K rozhodujúcim okamihom finále najmä v súvislosti so zdravotným stavom svojej súperky 22-ročná piešťanská rodáčka bližšie poznamenala:

Na začiatku zápasu sa mi zdalo, že bola celkom v pohode. Potom som ale videla, že začala podávať menšou rýchlosťou, tak som sa veľmi sústredila na svoj servis a na to, aby som ju raz brejkla. Všeobecne sa veľmi ťažko hrá proti súperke, keď viete, že nie je zdravotne v poriadku. Keď som zvládla koncovku prvého setu, ona prišla k rozhodkyni a nechala si zavolať fyzioterapeuta. Potom už len oznámila, že nebude pokračovať.“

Skok dopredu

Rybáriková prišla do Memphisu ako hráčka druhej stovky rebríčka (105.), odchádzať bude po piatich víťazných dueloch s posunom do najlepšej svetovej sedemdesiatky. Tento rebríčkový skok prakticky určite znamená jej účasť v hlavnej súťaži na najbližších dvoch grandslamových turnajoch Roland Garros a vo Wimbledone. „Je veľmi dobré, že sa vrátim do stovky a budem pravdepodobne až v sedemdesiatke. Dúfam, že pôjdem ešte vyššie, aby som sa dostala tam, kde som už raz bola (kariérne maximum z roku 2009 zatiaľ 40. miesto – pozn. SITA) a možno ešte vyššie. Verím, že sa mi podarí uhrať dobrý výsledok aj na väčšom turnaji, čo by ma ešte výraznejšie posunulo dopredu. Toto turnajové víťazstvo mi určite dodá viac sebavedomia a chuti na sebe tvrdo pracovať,“ skonštatovala slovenská tenistka.
Rybáriková
Foto: SITA/AP

Zverenkyňa trénera Martina Hromeca si zo svojej víťaznej púte na turnaji v Memphise najviac váži úvodné víťazstvo nad Američankou Vaniou Kingovou, ktorú zdolala po odvrátení štyroch mečbalov a potom najmä semifinálový triumf nad Češkou Luciou Hradeckou.

Nad Kingovou som vyhrala až z mečbalov. Úvodné vystúpenie na turnajoch je vždy náročné, po psychickej stránke to bol určite najťažší zápas. Najkvalitnejší duel bol ten v semifinále proti Hradeckej. Ona bola vo výbornej forme s bilanciou 11:3 v tomto roku, a ja som ju dokázala zdolať. Uvedomujem si že v Memphise nebola žiadna tenistka s mimoriadnou kvalitou tak okolo Top 20. Na druhej strane je vždy náročné vyhrať turnaj, lebo dnes už každá hráčka má určité ambície a všetky bojujú,“ uviedla hodnotiaco Rybáriková.

Agresívnejší servis

Na otázku, čo ju najviac potešilo na jej hre v uplynulých dňoch, odpovedala: „Veľmi som bola spokojná so svojím servisom počas celého turnaja. Súperku vždy zneistí, keď človek dobre zaservuje. V dôležitých momentoch sa mi to darilo. Tiež som si dokázala udržať nervy na uzde. Boli tam počas turnaja rôzne aj ťažké momenty a hlavu som si zachovala vždy chladnú. V tomto smere som sa zlepšila. Tiež som súperkám vedela meniť rytmus a celkovo som svoju hru trochu viac zagresívnila.“

Rybáriková sa pokúsila krátko porovnať svoje pocity po aktuálnom triumfe v hale v Memphise s tým spred vyše roka a pol na tráve v Birminghame. „Prvý titul je špeciálny. V Birminghame som navyše porazila veľmi dobré hráčky. Bolo to strašne pekné a najmä finále sa neskončilo v môj prospech skrečom, ale som si ho vybojovala. Teraz v Memphise som chvíľu nevedela, či sa mám radovať alebo mám ľutovať zranenú súperku,“ dodala M. Rybáriková, ktorá sa najbližšie chystá dobre potrénovať a uprostred marca by mala absolvovať stotisícový turnaj ITF na Bahamách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksandra WozniakováDaniela HantuchováIveta BenešováLucie HradeckáMagdaléna RybárikováMartina HingisováNa LiSorana Cirsteová