MOSKVA 31. januára (WEBNOVINY) – Sedemdesiat rokov po bitke pri Stalingrade dostane počas spomienky na udalosti z druhej svetovej vojny ruské mesto Volgograd opäť svoje pôvodné meno.
Parlament mesta na Volge vyhovel žiadosti vojnových veteránov, aby sa počas spomienky na vojnové udalosti, ktorá sa bude konať 2. februára, premenoval Volgograd na Stalingrad.
Historici, ľudskoprávni aktivisti, ale aj časť ruského vedenia označili sovietskeho diktátora Josifa Stalina za masového vraha a varovali pred jeho vyhlásením za hrdinu.
Sedemdesiat rokov po víťazstve Červenej armády nad nemeckými nacistickými vojskami jazdia podľa informácií ruských médií v Stalingrade, Petrohrade ako aj v sibírskom meste Čita autobusy s portrétom Stalina.
Mesto Stalingrad bolo premenované na Volgograd v roku 1961, keď sovietski lídri pripustili rozsah zločinov za vlády Stalina, ktorý bol dovtedy oslavovaný ako vojnový hrdina. Stalingrad však zostáva dodnes synonymom hrdinského boja o mesto, ktorý trval pol roka a znamenal zásadný obrat v druhej svetovej vojne. Na oslavách sa v sobotu očakáva vo Volgograde účasť prezidenta Vladimira Putina ako aj pochod stoviek vojakov v uniformách Červenej armády.
Bitka o Stalingrad sa skončila 31. januára 1943, keď vojská nemeckého veliteľa Friedricha von Paulusa neuposlúchli Hitlerov rozkaz „zomrieť v boji“ a vzdali sa. Približne 91 000 nemeckých vojakov padlo do zajatia vrátane veliteľa. Von Paulus neskôr proti Hitlerovi vypovedal, v roku 1953 ho prepustili z väzenia a do smrti v roku 1957 žil v Nemeckej demokratickej republike. Vojna pri Stalingrade bola prvou porážkou nacistov, ktorí začali postupne z ruského teritória ustupovať.