MOSKVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Ruská ekonomika by mohla oslabiť o tri až štyri percentá v prípade, že západné krajiny sprísnia sankcie voči Rusku tak, že budú podobné ako sankcie zavedené voči Iránu. V utorok to vyhlásil bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin.
Ruská ekonomika sa môže dostať do recesie
Sankcie zo strany Západu už znemožnili niektorým najväčším ruským firmám prístup k financovaniu na západných trhoch. Sankcie sa už tiež dotkli technológií, ktoré sú nevyhnutné pre ďalší rast produkcie ropy v Rusku.
—-> TU.
„Nevylučujem, že ak prídu ďalšie tvrdšie sankcie… ruská ekonomika sa dostane do recesie, ktorá nepotrvá rok, ale možno dva,“ povedal Kudrin. Sankcie voči Iránu sa napríklad dotýkajú tamojšieho bankového sektora, ktorému zablokovali prístup k systému medzinárodného bankového platobného styku SWIFT a obmedzenia platia aj pre iránsky export ropy.
Ruský hrubý domáci produkt (HDP) v druhom kvartáli medziročne posilnil o 0,8 percenta. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré v auguste zverejnil štatistický úrad krajiny.
Hospodársky rast Ruska v druhom štvrťroku tak bol trochu miernejší v porovnaní s rastom ekonomiky za január až marec, kedy sa ekonomika krajiny medziročne zväčšila o 0,9 percenta. Podľa prognózy ruskej centrálnej banky HDP krajiny sa v tomto roku zväčší o 0,4 percenta a v budúcom roku posilní o 0,9 až 1,1 percenta.
Rubeľ klesol na nové historické minimum
Ruský rubeľ v utorok prudko oslabil a po poklese počas predošlého obchodného dňa sa dostal na nové historické minimum. Smerom nadol ruskú menu zatlačilo aj to, že ruské firmy tento mesiac uhrádzajú vysoké splátky zahraničných dlhov. Do 10:18 GMT rubeľ voči doláru klesol o 0,81 percenta na úroveň 38,69 RUB/USD.
Oproti spoločnej európskej mene si rubeľ odpísal 0,79 percenta a oslabil na 50,03 RUB/EUR. Ruské firmy v priebehu septembra uhrádzajú splátky zahraničných dlhov v sume približne 20 miliárd USD, uviedol Alexander Golovcov, hlavný analytik spoločnosti UralSib Asset Management.
Na náladu na trhu vplývalo aj to, že investori po celom svete sa pripravujú na možný posun v postoji amerického Federálneho rezervného systému (Fed) od voľnej k prísnejšej menovej politike. Dvojdňové zasadanie centrálnej banky USA sa začína v utorok.
„Správanie sa trhu pri stanovovaní kurzu rubľa voči doláru by sa mohlo charakterizovať ako panické a iracionálne,“ uviedol Alexej Michejev, analytik investičného oddelenia banky VTB 24. Ruské akciové trhy v utorok tiež klesli. Moskovský akciový index RTS, ktorý je denominovaný v dolároch, oslabil o 0,9 percenta na 1 184 bodov. Index MICEX denominovaný v rubľoch klesol o 0,1 percenta na 1 452 bodov.