- aktualizované 15. februára 16:08
Rusko začalo sťahovať svoje vojenské jednotky od hraníc s Ukrajinou. Uvádza sa to vo vyhlásení ruského ministerstva obrany. Ako v utorok ráno povedal hovorca spomenutého rezortu Igor Konašenkov, vojenské „výcvikové aktivity sa skončili“.
Informačný terorizmus
Vo videu na Facebooku taktiež poznamenal, že jednotky, ktoré splnili svoje úlohy, už začali nakladať vybavenie a v priebehu utorka sa začnú presúvať do svojich vojenských základní. Podrobnosti o tom koľko vojakov odchádza a kam presne, ministerstvo neuviedlo.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Moskva tvrdí, že stiahnutie vojakov mali v pláne a s pohybom jej vojsk na svojom území bude pokračovať, ako uzná za vhodné. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov takéto vojenské cvičenia sa vždy držali harmonogramu bez ohľadu na to, „kto si čo myslí a kto je kvôli tomu hysterický, kto nasadzuje skutočný informačný terorizmus“.
Diplomatické riešenie ukrajinskej krízy stále nie je stratené, zhodli sa Biden a Johnson
V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý skonštatoval, že návrat vojakov na základne „nie je nič nové, je to bežný proces“, uvádza spravodajský portál BBC s tým, že tiež obvinil Spojené štáty z podnecovania krízy opakovaným varovaním pred inváziou.
Skeptickí Ukrajinci
Ukrajinskí predstavitelia na presun ruských vojakov reagujú skepticky. „Rusko stále robí rôzne vyhlásenia. Preto máme pravidlo.: Neuveríme, keď započujeme, uveríme, keď uvidíme. Keď uvidíme vojakov sťahovať sa, uveríme v deeskaláciu,“ povedal ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.
Putin zisťoval, či má zmysel pokračovať v rokovaniach s USA. Od Lavrova dostal jednoznačnú odpoveď
Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg uviedol, že pri hraniciach s Ukrajinou zatiaľ nevidno známky deeskalácie ani menšej ruskej vojenskej prítomnosti. Šéf NATO sa tak vyjadril v čase, keď Moskva začala sťahovať niektoré svoje vojenské jednotky z pohraničia.
Rusko v minulosti presunulo svojich vojakov a zariadenie do oblastí ako Bielorusko a potom sa stiahlo, pričom nechalo vojenský materiál na mieste pre prípad neskoršej rýchlej potreby, upozornil Stoltenberg v Bruseli. NATO chce podľa neho vidieť „značné a trvalé stiahnutie síl, vojakov a v neposlednom rade ťažkej techniky“. Stoltenberg však tiež poznamenal, že vzhľadom na signály z Moskvy existujú „určité dôvody na opatrný optimizmus“ pre diplomatické úsilie.
Rusko v uplynulých týždňoch zhromaždilo viac ako 130-tisíc vojakov blízko hraníc s Ukrajinou, čo vyvolalo obavy z napadnutia západného suseda. Kremeľ však odmietol akékoľvek plány na inváziu a obvinil Západ z toho, že vyvoláva hystériu.