Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rusko sa od vojny s Gruzínskom v roku 2008 dopúšťalo v niektorých gruzínskych regiónoch výrazného porušovania práv a predpisov. Tbilisi ocenilo verdikt súdu a označilo ho ako veľké víťazstvo.
Prezidentka Salome Zurabišviliová označila rozsudok ako „historický“ a poznamenala, že Gruzínsko bolo „uznané za obeť vojny“. Podotkla, že pre gruzínsky národ, spoločnosť, históriu a budúcnosť to predstavuje veľký úspech.
Došlo aj k mučeniu zajatcov
Boje medzi Ruskom a Gruzínskom vypukli v auguste 2008, keď sa gruzínska armáda neúspešne pokúsila znovu získať kontrolu nad Moskvou podporovaným Južným Osetskom. Rusko tam obratom poslalo vojakov, ktorí Gruzíncov rýchlo porazili.
Gruzínsko následne úplne stratilo kontrolu nad Južným Osetskom, ako aj ďalším separatistickým regiónom Abcházskom. Rusko v oboch oblastiach posilnilo svoju vojenskú prítomnosť a uznalo ich ako nezávislé štáty. Tento krok Moskvy však podporili len Nikaragua, Venezuela a Nauru.
Za prepustenie Navaľného pochodovali Ruskom tisíce ľudí, polícia zatýkala vo veľkom (foto)
Súd v Štrasburgu rozhodol, že Rusko po skončení krátkej vojny kontrolovalo gruzínske separatistické regióny, kde sa dopúšťalo zlého zaobchádzania a dokonca mučenia gruzínskych vojnových zajatcov či svojvoľne zadržiavalo Gruzíncov.
Gruzíncom bránia v návrate
Rusko podľa súdu bráni násilne vysídleným etnickým Gruzíncom v návrate do separatistických oblastí.
Gruzínsky minister zahraničia David Zalkaliani ocenil rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva ako „bezprecedentné medzinárodné víťazstvo gruzínskeho štátu“.
Ruské ministerstvo spravodlivosti vyjadrilo nesúhlas s niektorými závermi súdu, ktoré Rusko obviňujú z incidentov v Južnom Osetsku a Abcházsku „napriek skutočnosti, že priama účasť ruských jednotiek na nich sa nikdy nedokázala“.