BRATISLAVA 6. decembra (WBN/PR) – V pondelok 9. 12. 2013 vystúpi v bratislavskom Dome kultúry Zrkadlový háj o 19:00 najvýznamnejší rusínsky folklórny súbor PUĽS. O ich predstavení Duša plná ľudí, ako aj o práci a ľuďoch súboru sme sa porozprávali s umeleckým vedúcim súboru Vladimírom Marušinom.
Keď sa povie Poddukelský umelecký ľudový súbor, vždy si spomeniem na malú epizódku spred dvoch rokov. Vtedy tento rusínsky vokálno-tanečný súbor prvýkrát po dlhých rokoch vystúpil v Slovenskom národnom divadle. V plnom hľadisku vreli ovácie, ktorými Bratislavčania nechceli pustiť vystupujúcich z javiska. Aj naša lóža tlieskala postojačky a moja kamarátka, ktorá vtedy videla PUĽS po prvý raz v živote, sa ma spýtala: „Však sú medzi nimi aj baleťáci zo SND?“ Vysvetľovala som jej, že je to súbor, ktorý má domov v Prešove. Chvíľu trvalo, kým som ju presvedčila, že perfektne zohratí javiskoví „profíci“ sa nevyskytujú iba v Bratislave.
Ak chcú ľudia niečo vedieť o cudzích krajinách, prečítajú si cestopis. Ak chcú ľudia spoznať niečo bližšie o inej kultúre, pozrú si o nej film. Ak sa chcete dozvedieť niečo o Rusínoch, choďte sa pozrieť na vystúpenie rusínskych „puľsákov“. Takáto príležitosť sa v Bratislave opäť blíži – v pondelok 9. decembra v Dome kultúry v Zrkadlovom háji v Petržalke.
Emócie umelcov aj publika
PUĽS vznikol v roku 1955, čiže o dva roky sa chystá na svoje 60. narodeniny. Jeho takmer čisto rusínsky repertoár čerpá folklórne prvky zo všetkých regiónov Slovenska, kde žijú Rusíni. Vyberajú ich však najmä z tých lokalít, ktoré sú niečím výnimočné, typickým príkladom sú Jakubany v Staroľubovnianskom okrese.
Ako hovorí umelecký vedúci PUĽS-u Vladimír Marušin, vo svojich predstaveniach sa snažia ľuďom predstaviť nielen samotné obrady, ale aj ľudové divadlo. „Už neprezentujeme len to, ako vieme spievať, hrať a tancovať. Dnes ukazujeme umeleckými formami život so všetkými starosťami a radosťami. Už to nie je iba číra zábava. Odhaľujeme dušu rusínskeho človeka, ako funguje a čo všetko sa mieša v jej vnútri,“ vysvetľuje Marušin. Zdôrazňuje, že Rusíni žijú v rôznych regiónoch, kde ovplyvňujú miestnu lokalitu a na druhej strane zase ona dáva niečo im, z čoho môžu čerpať. Z týchto vzájomných vplyvov, pocitov či pozorovaní vzniklo aj predstavenie, ktoré PUĽS ukáže v Bratislave. Nie náhodou sa volá Duša plná ľudí.
Desaťtisíc vystúpení
Za posledné roky vypracoval PUĽS päť premiér, všetky má vo svojom repertoári. Snaží sa v nich spájať východnú liturgiu s obradovým folklórom, rovnako ako ponúka aj klasické hudobno-tanečné predstavenia. Publikum aj v malých obciach to vie oceniť. Za posledné roky súbor nezažil, že by sa ľudia hneď po predstavení nepýtali, kedy príde znova.
„Veľa chodíme dokonca do takých dediniek, kde sa profesionálna kultúra už dlho nevyskytuje. Väčšinou máme neskutočné ohlasy. Ľudí to dobíja energiou, je to na nich vidieť, koľko sa po predstavení majú o čom rozprávať,“ hovorí Marušin.
V PUĽS-e pôsobilo počas 58 rokov viac ako 500 profesionálnych umelcov, z ktorých mnohí pokračovali v umeleckej dráhe ďalej, či už u nás, alebo v zahraničí. Iní sa začali venovať mladým umelcom alebo amatérskym súborom. „Puľsáci“ majú na svojom konte okolo desaťtisíc predstavení doma a desiatky zahraničných zájazdov v krajinách ako USA, Kanada, Británia, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko či štáty bývalého ZSSR.
Perspektíva lepších podmienok
Súbor tvoria tri zložky – 9 členov orchestra, 12 spevákov a 18 tanečníkov. Zatiaľ čo hudobníci a speváci vyšším vekom dozrievajú, dráha tanečníkov je limitovaná, v profesionálnych telesách sa končí po 22 rokoch. Pre PUĽS to však neplatí. Dôvodom je fakt, že od roku 2001 ho administratívne presunuli pod nového zriaďovateľa, Prešovský samosprávny kraj, a tým pre súbor prestali platiť podmienky ako pre iné profesionálne súbory, ktoré sú pod ministerstvom kultúry alebo v pôsobnosti Úradu vlády. Ako dodáva Marušin, veľa by mohlo vyriešiť schválenie nového divadelného zákona, na ten sa však iba čaká.
Súbor funguje za súčasných podmienok často len vďaka zanieteniu a vzťahu k umeniu. „Mám prehľad aj o ekonomike iných profesionálnych súborov na Slovensku, oproti nim máme tretinový rozpočet. Pritom my sme už jediné trojzložkové teleso na Slovensku, ktorého členovia hrajú, spievajú a tancujú v rámci profesionálneho umenia,“ zamýšľa sa umelecký vedúci.
Východ verzus západ
Ako tvrdí Marušin, ak by mal svoju prácu robiť tak, že je to len povinnosť kvôli zárobku, asi by ju už dávno zanechal. Ľudí s takýmto prístupom je v PUĽS-e väčšina. V zostave majú umelcov z celého Slovenska, mnohí majú rodiny, potomkov a nie je ľahké pri neveľkých platoch neustále dochádzať, alebo dlhodobo bývať v podnájme. „Kedysi fungovalo aspoň lacné ubytovanie. Teraz sa mladí musia obracať, aby z platu vyžili. Profesionáli, napríklad v Bratislave, majú aj iné možnosti, ako si privyrobiť, no tu na východe takých niet,“ hovorí Marušin. Pripomína však, že možno aj vďaka tomu je zápal pre umenie na „puľsákoch“ taký príťažlivý. Len čo vyjdú pred divákov, emotívnosťou sa naplní celý priestor. „Ľudia sa nám veľakrát čudujú, že aj v takých ťažkých ekonomických podmienkach, ktoré máme na východe, dokáže byť náš súbor na javisku taký dobrý,“ uzatvára šéf PUĽS-u.
Táňa Rundesová
Viac o predstavení na: http://cemerica.rusyn.sk/aktuality/
Kedy? 9.12.2013 o 19.00 hod.
Kde? DK Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava
Predpredaj a vstupenky: Vstupné bude jednotné – 8.-€, avšak študenti a dôchodcovia – 4.-€., vstupenky sú dostupné v pokladni DK Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava
Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedné OZ Združenie inteligencie Rusínov Slovenska.